Nikon Photo Gallery: Svetlo v krajine – inšpirujte sa pri fotení

0

Inšpirácií na fotografovanie, ktoré je aj vďaka mobilom dostupné každému nikdy nie je dosť, preto sme sa zúčastnili v Nikon Photo Gallery v Prahe vernisáže pri príležitosti otvorenia výstavy českého fotografa Tomáša Morkesa na tému  Svetlo v krajine.

Tomáš Morkes začal fotografovať už vo svojich 11 rokoch a základom fotografie ho naučil jeho starý otec, s ktorým spoločne vyrážali fotografovať starú Prahu. Fotografoval na diapozitívy i čiernobiele filmy. Po roku 1989 sa fotografovaniu venoval len príležitostne a vrátil sa k nemu až koncom 90. rokov minulého storočia. V tom čase mu prestala vyhovovať kvalita kinofilmov a tak v roku 2001 začal používať stredný formát, vďaka ktorému si obľúbil štvorcovú fotografiu.  V tej dobe však nastala éra digitálnych fotoaparátov, ktorých kvalita neustále narastala, a tak v roku 2005 prešiel definitívne k foteniu digitálnou zrkadlovkou Nikon. Tejto značke zostal verný dodnes, predovšetkým z dôvodu špičkového dynamického rozsahu čipu. V súčasnosti fotografuje s modelom Nikon D610 v kombinácii s jeho najobľúbenejším objektívom Nikkor 16-35 mm f/4G AF-S ED VR.

Najradšej fotografuje krajinu na začiatku či na sklonku dňa, kedy na ňu dopadajú prvé alebo posledné slnečné lúče a vytvárajú tak malebnú atmosféru, ktorá sa premieta do jeho obrazov. Je zástancom teórie, že fotografia je hlavne o dobrom svetle a kompozícii. Rád fotografuje i lesné zátišie. Jeho najobľúbenejšou témou je čiernobiela minimalistická fotografia, kde kladie dôraz na jednoduchosť, kompozíciu a línie.

Výstava v Nikon Photo Gallery potrvá od 21. júla do 4. septembra 2016, takže ak budete v Prahe, určite ju navštívte.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Nikon Photo Gallery

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať