SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Niečo pre profíkov. Viete, čo je RTX Studio?

Technológie
0

Špeciálny projekt

Využívať na niektoré všeobecné výpočty prostriedky grafickej karty je možné už viac než dekádu. Mnohé úlohy, ktoré kedysi obstarávalo výhradne CPU, sú už pomerne dlho schopné na seba prevziať moderné grafické procesory (GPU). V tejto súvislosti ste sa už zrejme stretli so skratkou GPGPU (General-purpose computing on graphics processing units). Výhodné to je z dôvodu, že výkonné grafiky pri paralelizácii všetkých výpočtových prostriedkov majú podstatne vyšší výkon než top modely highendových CPU.

Najďalej to v tomto smere zatiaľ dotiahla Nvidia, ktorá vyvinula i vlastné rozhranie CUDA na komunikáciu hardvérových jednotiek so softvérom. Pozoruhodné však je, kam GPGPU posúva firma teraz so súčasnými grafickými kartami postavenými na architektúre Turing. Oproti predošlej generácii (Pascal) sa stavba GPU výrazne zmenila a k shaderom pribudli nové jednotky – ray-tracingové jadrá a jadrá tensor. Tie sa najskôr profilovali ako dobrý nástoj na vylepšenie obrazových vlastností hernej grafiky, no v ostatnom čase Nvidia intenzívne pracuje na tom, aby boli čo najužitočnejšie aj vo výkonných pracovných počítačoch.

Dozaista ste si mnohí všimli, že v minulom roku začali popri herných ovládačoch (GeForce Game Ready) vychádzať i „štúdiové“ (Nvidia Studio) pre tvorcov vizuálneho obsahu. V rámci nich sa kladie dôraz na výkonnostné optimalizácie pre najpoužívanejšie aplikácie na 3D modelovanie, 2D grafiku, strih videa či úpravu fotografií. A perfektné je, že nejde o ovládače pre Quadro, ale GeForce, pričom najzaujímavejšie sú pre ne modely RTX s aktívnymi jadrami RT a tensor, o ktorých už bola reč. Tie totiž na urýchľovanie používajú nové programátorské rozhranie Optix. Všetky oficiálne podporované zariadenia pritom získavajú od Nvidie certifikát RTX Studio. Podľa neho už pekne funguje i filtrácia (predovšetkým notebookov, ale i hotových stolových počítačov) na Alze.

My sme na krátke vyskúšanie toho, ako to celé funguje vybrali na notebook HP Omen X 2S vybavený špičkovým procesorom (Intel Core i9-9880H) i grafickou kartou (Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Q), ktorý je na Alze na objednanie za 4249 eur. Testovanie prebieha v Blenderi s použitím populárneho benchmarku BMW. To v troch nastaveniach. Najprv s renderingom cez CPU, potom cez GPU/CUDA a nakoniec s GPU/Optix. To s použitím najnovších dostupných ovládačov Nvidia Studio vo verzii 441.66.


 

Všimnite si ten priepastný rozdiel v časoch renderu. S nastavením Nvidia Optix je hotovo za 50 sekúnd zatiaľ čo cez CPU je ten istý render takmer šesťkrát pomalší (283 sekúnd). Ešte zaujímavejšie je ale porovnanie tradičného API CUDA s novými algoritmami Optix. Keď zoberieme do úvahy fakt, že nárast spotreby (cez Optix) je 1,45 % (tento údaj vychádza zo spriemerovaného záznamu celého priebehu renderu) je 40-perfentný nárast výkonu (cez Optix) naozaj obdivuhodný. Pochvalu si preto zaslúži nielen vyšší výkon, ale i výrazne vyššia energetická efektivita.

Zvýraznená časť poukazuje na výkonostné rozdiely medzi rýchlosťou renderovania: postupne zhora cez CPU, GPU/CUDA a GPU/Optix

Blender na 3D rendering je ale len jedna z mnohých podporovaných aplikácií. Na test sme ju vybrali pre jej vysokú popularitu a i pre to, že je ako jedna z mála voľne dostupná a netreba k nej žiadnu licenciu. „Akceleráciu RTX“ však podporuje celý rad profesionálnych editorov od Adobe, Autodesk, DaVinci, V-Ray alebo Redcine-X Pro a mnohé iné. Kompletný zoznam aplikácií nájdete v tomto odkaze.


Testovanie prebiehalo na notebooku HP Omen X 2S 15. Zakúpiť ho môžete na Alza.sk

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
RTX Studio

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať