Editorial: Nič proti pokroku a technológiám

3

Tak ako napredujú technológie, čoraz viac strácame schopnosť vyznať sa v nich, spravovať ich a v prípade potreby si ich aj opraviť. Kedysi, keď sa mi upchal karburátor, vybral som ho, vyčistil, namontoval späť a išlo sa ďalej. Podobne som si vedel doplniť disk do desktopu, vymeniť pamäte alebo základnú dosku. Dnes v prípade poruchy na aute mi ako jediná možnosť zostáva ísť s ním do servisu, kde ho ako pacienta napoja na prístroje, zistia, čo mu je, a prípadne mu ešte nahrajú novú aktualizáciu softvéru. Podobne ani v prípade ultratenkého notebooku už nemám šancu vŕtať sa v ňom a pokúšať sa niečo vymeniť.

Postupne sa do našich domácností budú dostávať virtuálni asistenti typu Siri, Cortany, Alexy a spol., prostredníctvom ktorých budeme ovládať všetko. Pri príchode domov ich požiadame: „Siri, urob mi kávu, povysávaj dlážku a pozri,  čo treba kúpiť v obchode.“ V skutočnosti to bude vo finále prebiehať inak, pretože Siri už bude vedieť, že po príchode domov z práce si vždy dávame kávu, keď uzná za vhodné, naštartuje na diaľku robotický vysávač, aby upratal dlážku vtedy, keď vy ste v práci, a priebežne bude monitorovať stav zásob potravín a dopĺňať chýbajúce maslo, chlieb a zeleninu. Respektíve Siri ich bude objednávať a robotizovaný dron ich  dodá priamo k vám domov do chladničky, takže po príchode domov už bude všetko vybavené, nachystané. A ešte vám k tomu Siri alebo niektorá z jej kolegýň pustí obľúbenú hudbu a nastaví interiérové svetlo podľa toho, či potrebujete dodať energiu alebo, naopak, upokojiť sa a zrelaxovať. Cez domáce kamery totiž časom dokáže vyčítať z vašej tváre napätie a z tónu vášho hlasu to, v akom emocionálnom rozpoložení práve ste. Postupne sa z našich domácností stratia klasické spotrebiče a nahradia ich automatizované robotické verzie, ktoré fungujú bez zásahu človeka efektívnejšie. Stratia sa diaľkové ovládače (tie sa stále strácajú už dnes), veď kto by ich aj v budúcnosti hľadal, keď si hlasitosť či výber hudby a filmu budeme vedieť nastaviť či objednať iba zvolaním: „Google, zvýš hlasitosť o 30 %.“ Klasické mechanické zámky vo dverách nahradia elektronické, ovládané na diaľku, okná budú asi tiež ovládané elektronicky (ak sa vôbec budú dať otvárať mechanicky...), pretože o kvalitu vzduchu sa bude starať samostatný sofistikovaný ventilačný systém, ktorý nebude chcieť dovoliť nekontrolovaný prienik cudzieho neprefiltrovaného vzduchu.

Celá domácnosť bude prepchatá snímačmi, kamerami, mikrofónmi a reproduktormi, takže si nebudete môcť slobodne z duše na plné hrdlo zanadávať, keď si nedopatrením tresnete kladivom po prste, bez toho, aby si to starostlivá Alexa všimla a nezačala sa pýtať, či je všetko v poriadku, púšťať upokojujúcu hudbu, svetlo a objednávať vás na preventívne vyšetrenie alebo sedenie k psychológovi... Zabudol som na jednu podstatnú vec – v domácnosti budúcnosti už asi nebude ani to kladivo, skrutkovač či kliešte, veď načo aj, keď nič z domácej výbavy sa nebude dať svojpomocne nainštalovať, namontovať či opraviť... Ak sa niečo pokazí, Alexa objedná výmenu alebo robotického opravára v čase, keď sme v práci, takže si ani nevšimneme, že sa niečo pokazilo.

Nič proti pokroku, ale trochu mám problém s takou silnou závislosťou od technológií. Iste je pohodlnejšie pred spaním zvolať už poležiačky z postele: „Siri, vypni svetlo, telku, zamkni vonkajšie dvere a skontroluj, či deti spia...“ ako vyskočiť a urobiť to všetko svojpomocne. Ale je to neosobné, chýbalo by mi pohladkanie milovaného spiaceho dieťaťa po hlávke. Takisto sa chcem sám ubezpečiť, že všetko je v poriadku. A navyše mi prospeje pohyb a aktivita. Ináč mi to veľmi pripomína scenár filmu Wall-E, kde sa z ľudí stali obézne prihlúple a akcie neschopné konzumné bytosti, ktoré sa prevážali na vznášadlách, lebo sa už nevládali pohybovať po vlastných.

Takisto mám problém so zraniteľnosťou zabezpečenia takýchto autonómnych systémov, najmä keď sú spojené s osobným životom. Fakt netúžim po tom, aby sa niekto na diaľku hral so zámkom vonkajších dverí na byte, prezeral si zábery z domácich kamier alebo testoval domácich robotických pomocníkov, koľko vydržia. A je jasné, že k prienikom do zabezpečenia bude dochádzať – či už technologickým, alebo cez sociálne inžinierstvo. A keď sa do všetkého zamontuje ešte aj umelá inteligencia, poisťovne, štátne úrady a nejaká forma autoritatívneho spoločenského zriadenia starajúca sa o „naše a spoločné blaho“, bude o zábavu postarané. Tentoraz to však už nebude filmové sci-fi, ale realita.

Aby sme sa rozumeli, mám rád technológie, teším sa z pokroku, ktorý sa odohráva priamo pred našimi očami, a mám rád aj pohodlie, ale všetko s mierou. Je na nás, do akej miery si necháme zautomatizovať život a do akej miery si necháme kontrolu nad ním vo vlastných rukách.

Martin Drobný

Všetky autorove články

3 komentáre

Skúška X reakcia na: Nič proti pokroku a technológiám

25.9.2017 07:09
Vyskúšal som pred chvíľou , či stále redakcia bazíruje iba na prihlásení do diskusie cez uja Gúgľa alebo tetu Fejstbukovú. Našťastie ste od toho upustili, lebo ste tým tu zabili debatu. Mnohí týchto "asistentov" nepoužívame a tak sa nám zapojiť do diskusie ani nedalo, prípadne niektorí netúžili po zviditeľňovaní svojej osoby. Lebo zamestnávateľ, lebo kamaráti, lebo politická korektnosť...
Jednou z foriem straty slobody je aj zamedzenie voľnej diskusie a tým možnosti vnášať do systému (nielen technickému) spätnú väzbu. Demokraciu chápem aj ako slobodu vo vyjadrovaní názoru. To, čo sa deje teraz na nete, mám na mysli snahu umlčať, umelo zosmiešniť pomocou Trollov opačný názor ako ten jediný systémovo správny, je práve strata slobody, strata jedného z podstatných atribúrov demokracie. Je mi jedno kto za koho kope. Či je to prizobávač Kisku, Kotlebu, Fica, Kapitáňa... Mňa zaujíma to, čo kto povedal, teda obsah, nie persona. Chcem o tom premýšľať a vytvoriť si svoj názor na vec, udalosť, súvislosti, prípadne pohnútky prizobávača, prečo sa ma snaží opiť rožkom.
Pán Drobný, rád čítam vaše články. Majú v mnohom nadčasový rozmer, nútia ma premýšľať a to je fain. Ak chcete od nás spätnú väzbu, o čom som u vás presvedčený že chcete, zasaďte sa o to, aby vaša redakcia neblokovala jej voľný priebeh. Bolo by na škodu aj redakcii stratiť čitateľov, ktorí nie sú iba tupé stádo usmerňované "virtuálnymi asistentami typu Siri, Cortany, Alexy a spol., " prípadne asistentami z mäsa a kostí , bábkami na politickom javisku.
Ďakujem a prajem všetko dobré.

Michal

Paradox neobmedzeného pokroku vied reakcia na: Nič proti pokroku a technológiám

23.9.2017 09:09
Tak sa zamýšľame nad osudovými dôsledkami, vyplývajúcich z neobmedzeného pokroku. Aby sme sa rozumeli, mám rád spôsobnosti, teším sa z pokroku, ktorý sa odohráva priamo pred našimi očami, a mám rád aj pohodlie, ale všetko bez lipnutia. Tak ako napredujú spôsobnosti, pokúšať sa niečo vymeniť, vedieť to preskúmať, všimnúť si, že sa niečo pokazilo, vládať sa pohybovať po vlastných, pozorovať a postupne sa do našich domácností budú dostávať virtuálni asistenti a asistentky, ktorí nebudú chcieť dovoliť nekontrolovaný prienik "cudzieho neprefiltrovaného vzduchu", lebo je na nás, do akej miery si necháme zautomatizovať život a do akej miery si necháme kontrolu nad ním vo vlastných rukách. Kto je nezávislý, ten sa nechveje, ale kto je závislý a uchopuje bytie v tom či onom stave, ten nikdy neprestane putovať. Zmyselný človek, ktorý pozná toto nebezpečie, že "v závislostiach číha veľká hrozba", by mal kráčať s bdelou pozornosťou, nezávisle, bez uchopovania (lipnutia). Je to možné prirovnať k človeku, ktorý drží v ruke horúci uhlík. Najprv ani nevie, prečo ho tá ruka pálí; nevie, odkiaľ prichádza tá bolesť. Až mu niekto povie: „Pozri, držíš v ruke rozžhavený uhlík.“ A to je tá prvá časť, to, čomu hovoríme vhľad: „Á, tak to je ten problém!“ Je to však len časť problému, ktorá je vyriešená, pretože potom musíte prísť na to, ako pustiť onen uhlík. Predstavte si to. Poviete takému človeku: „Pusť to!“ A on sa spýta: „Ale ako to mám pustiť?“ Ako môžete vysvetliť človeku držiacemu uhlík, aby ho pustil? Jednoducho poviete, aby to urobil, aby ho pustil, aby uvoľnil zovretie prstov. „A čo znamená ,uvoľniť zovretie prstov‘?“ Keď nič také pred tým nerobil, je veľmi obtiažne popísať mu to slovami, urobiť mu o tom prednášku; je to jednoducho niečo, čo urobíte. A ten človek to nakoniec urobí. Až potom si uvedomí: „Á, tak toto znamená ,pustiť‘.“ A následkom toho začne ustávať bolesť. Zmiznú problémy, utíšia sa potiaže v živote. Držíme sa veľkého počtu naozaj žhavých uhlíkov v našom živote. Premýšľame o svojich skúškach, o tom, čo povedia naši asistenti a asistentky, keď nebudeme úspešný. Môže to byť aj náš vzťah: „Zostane ten zmysel ešte so mnou? Chcem rýchlo nejaký ďalší zmysel. Nemôžem vydržať žiť o samote.“ Tieto veci, ktoré ľuďom spôsobujú také ohromné problémy – a aj tak stačí len prísť na to, ako ich nechať ísť.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať