Image
15.9.2018 2 Comments

Editorial: Nič nie je zadarmo

V čase zadávania tohto vydania PCR do tlače sa práve začína v Berlíne veľtrh spotrebnej elektroniky IFA 2018. Medzi odprezentované kľúčové trendy, ktoré budú ovplyvňovať vývoj v ďalšom období, patrí podľa analytikov najmä umelá inteligencia a digitálni hlasoví asistenti. A dotkne sa to nielen smartfónov, smart hodiniek a notebookov, ale aj všetkej bielej a čiernej techniky v domácnosti, ktorá sa stáva čoraz inteligentnejšou. A nielen tej veľkej, ako sú chladničky, práčky či umývačky, ktoré už nejakú úroveň inteligencie majú, ale aj menšej, ako sú kávovary, mixéry, čističky vody a vzduchu či vysávače. Inovácie, samozrejme, neobídu ani oblasť zdravia, takže inteligenciu a prípadne hlasové rozhranie dostanú aj zubné kefky, krokomery, monitory spánku, váhy, glukomery, teplomery, tlakomery atď.

Pochopiteľne, „ušetrená“ nezostane ani oblasť zabezpečenia, takže svoju dávku inteligencie dostanú aj bezpečnostné kamery, snímače pohybu, detektory dymu, vlhkosti, zámky atď. Zabudnúť nesmieme ani na televízory, domáce kiná, audiosystémy, reproduktory a Wi-Fi routery. Všetky zariadenia budú pripojené na centrálny hub domácnosti, ovládané hlasom, monitorované a riadené umelou inteligenciou. 

Z druhého smeru inovácií prichádza tradičný koncept smarthome, ktorý riadi osvetlenie, tienenie, vykurovanie a klimatizáciu v domácnosti. Tieto systémy už teraz využívajú viac či menej inteligentný centrálny riadiaci systém, ktorý v tom prvom prípade monitoruje zvyklosti členov domácnosti a podľa nich vie predvídať a dopredu nastaviť príjemné pohodové prostredie v byte ruka v ruke s výraznými úsporami na energiách v prípade, že v domácnosti nikto nie je. V poslednom čase aj tu pribúdajú riešenia využívajúce hlasové ovládanie osvetlenia či vykurovania domácnosti pomocou inteligentných reproduktorov a služieb, ako je Alexa, Siri či Google Asistent. 

Logicky sa v blízkej budúcnosti tieto dva technologické svety prepoja a domácnosť potom bude naozaj v plnom význame smart. Vznikne jeden samostatný inteligentný „organizmus“, ktorý bude monitorovať všetky aktivity súvisiace s prevádzkou domu či bytu. Pravda, nebude to tak skoro, pretože bude treba technologicky zjednotiť a prepojiť všetky možné formáty, normy, komunikačné rozhrania atď. od obrovského množstva výrobcov rôzneho typu zariadení, čo sa zdá takmer nesplniteľné. A po druhé sa musí najprv uskutočniť cyklus výmeny starých spotrebičov za nové.  

V prvom prípade budú mať výhodu výrobcovia ako Samsung, LG, Sony, Philips či Sharp, ktorí majú široké portfólio produktov a záber do rôznych oblastí spotrebnej elektroniky, takže bude pre nich jednoduchšie navzájom ich zladiť a prepojiť, čo už viac-menej robia.

V druhom prípade budú hnacím motorom jedinci a mladé rodiny, ktoré si svoje nové domácnosti ešte len idú budovať. Demografické trendy pritom jasne ukazujú, že čoraz viac ľudí sa rozhoduje pre životný štýl „single“, čo hrá v prospech výrobcov, pretože to znamená väčší počet domácností. Hoci menších, ale každá potrebuje vlastnú práčku, televízor, chladničku atď. Ľudia sú čoraz viac pracovne zaneprázdnení, potrebujú pomoc so zvládnutím domácich prác a budú si vyberať produkty a riešenia, ktoré sú čo najviac autonómne, inteligentné a odbremenia ich od starostlivosti o domácnosť. A nielen to, pomôžu im viesť zdravší a zaujímavejší život. Scenárov, ako by mohol, resp. ako bude fungovať život v superinteligentnej domácnosti ,je habadej a netreba mať ani veľkú fantáziu, stačí si pozrieť niektorý novší sci-fi film. Osobne sa na to obdobie celkom teším, má to však háčik.

Predpokladám, že všetky inteligentné zariadenia z oblasti spotrebnej elektroniky sa budú kupovať ako jeden balík, hardvér aj softvér spolu, teda ako zariadenie s už predinštalovaným softvérom. Bez možnosti kúpy iba samotného zariadenia a inštalácie vlastného operačného systému od iného výrobcu, resp. softvéru typu open source. To je podstatný rozdiel oproti tomu, ako funguje svet počítačov a čiastočne smartfónov, ktorý dáva viac možností. Niežeby ma trápila predstava, že si nebudem môcť do svojej inteligentnej elektrickej zubnej kefky nainštalovať vlastný OS. Ale pokiaľ každé zariadenie v domácnosti bude zbierať a analyzovať moje osobné údaje, zhromažďovať ich a ja nebudem mať kontrolu, čo sa s nimi bude ďalej diať, to sa mi už celkom nepozdáva.

Pokiaľ mi zubná kefka bude radiť, ako si správne umývať zuby, prípadne že by som mal zmeniť zubnú pastu alebo navštíviť zubára, lebo sa jej nezdá päťka vpravo hore, to je v pohode, resp. takúto službu vítam. A keby aj unikla takáto informácia mimo mojej domácnosti, to mi zdanlivo tiež môže byť fuk. Problém je v tom, do akej miery sa môžem spoľahnúť na odporúčania iba jedného výrobcu/predajcu. Ale podstatne väčší problém je ten, že v inteligentnej domácnosti bude takýchto zariadení – malých špiónov – kvantum a každé z nich bude zbierať detailné údaje o mne a mojej rodine. Niektoré menej, iné viac citlivé. Návyky, nálady, zdravotné záznamy, spôsob trávenia času atď. A to sú už veľmi citlivé, cenné a ľahko zneužiteľné údaje. Niežeby som mal čo skrývať, ale toto je môj osobný svet a nechcem sa oň deliť ani s výrobcom zubnej pasty, ani zdravotnou poisťovňou a už vôbec nie s niektorou štátnou inštitúciou. 

Samozrejme, každý výrobca bude deklarovať, že žiadne údaje „nikdy, ale naozaj nikdy“ neopustia jeho servery a pamäťové zariadenia. Ale po prvé, dá sa na to spoľahnúť? A po druhé, údaje môžu uniknúť x inými cestami ako zo serverov výrobcu. Určitým riešením by bola anonymizácia údajov a koncept, že UI bude riadiť domácnosť na lokálnej úrovni, a nie z cloudu, ale s konektivitou na verejný internet ani to nie je úplne bezpečné riešenie. 

Takže na jednej strane je super, že UI nám spríjemní, skvalitní a zjednoduší osobný život v domácnosti, na druhej strane asi budeme musieť na oplátku akceptovať stratu určitej miery súkromia. Lebo ako sa hovorí, „nič nie je zadarmo“. 

Len si treba dať pozor, aby sa nesplnili Orwellove vízie o dystopickej spoločnosti. A to aj bez toho, aby sme sa nechali fyzicky čipovať, pretože v skutočnosti sa to už menej viditeľným spôsobom práve deje. 

Zaujímavé čítanie septembrového vydania vám praje

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín 1

Mazda 3 hatchback G122 / Koncept pretavený do reality

09.07.2019 13:00

Novú Mazdu 3 sme po prvýkrát videli na minuloročnom ženevskom autosalóne a už tam budila veľký záujem. Výrobca sa totiž jej koncept rozhodol takmer bez zmien pretaviť do sériového modelu. Okrem veľmi ...

Magazín

Route 66 so Sony RX100 VI

09.07.2019 12:32

Prémiový kompakt Sony RX100 je tu už v 6. generácii. My sme ich už niekoľko testovali, ale vždy šlo o bežné redakčné testy. Fotoaparát je vďaka svojim miniatúrnym rozmerom, jednoduchej obsluhe a špičk ...

Magazín

Hyundai Kona Chilli je štýlová mestská provokatérka

09.07.2019 12:27

Hyundai Kona. Kompaktné SUV, ktoré od svojho uvedenia na trh vzbudzuje pozornosť svojím extravagantným dizajnom. Svojská, sebavedomá a tak trocha drzá. Aj preto si získala srdcia už takmer 120-tisíc z ...

q

2 Comments

 1. profesionalita? reakcia na: Nič nie je zadarmo
  16.9.2018 15:09
  Dat do clanku 1.2MB obrazok seba to je ale narcizmus, to keby sme si vas chceli vytlacit v zivotnej velkosti, alebo je to poplatok za data???
  Reagovať
 2. Buni reakcia na: Nič nie je zadarmo
  15.9.2018 15:09
  Orwell ako vieme bol socialista, takže keď sa splnia jeho nočné mory bude to pre spoločnosť len dobré. Ako socialista nechápal technologický vývoj (a práve ten) a teda mal strach z budúcnosti, preto je dobré, že vo všetkých médiách, politikách atp. je práve dnes viac menej imanentne prítomný socializmus, ako je zrejmé aj z editoriálu s orwellovským ukončením v technologickej revue. Jednoducho nie je nesocialistická platforma a také nakopenie socializmu a jeho rôznych chcených, či nechcených variant signalizuje jeho ukončenie, obdobie zberu, keď budú parazity odstránené, k čomu sú vhodné technológie. Spytujme si svedomie, :) som to práve ja, ktorý má obavu z nastupujúcich a budúcich technológií a ich spracovania mňa samého, či nefunkčného kolektívu, ktoreho som súčiastkou? Ak mám takéto obavy, niečo je vo mne choré a v skorej budúcnosti sa blíži automat, ktorý má nahradí a také choré vylieči. Toto platí pre slovenskú spoločnosť ako aj iné spoločnosti. V slovenskej spoločnosti je tým chorým najmä reálna pokračovatelka KSS pre súčasnú dobu strana Smer a jej bohato platení členovia, preto ju stále volia a nerobme si ilúzie, vo všetkých týchto stranách a iných prezentácách, majú a mali hlavné slovo "technici", priemyselníci, či vojaci... A tak Imrecze, ktorý navrhol podvodom elektronický "daňový systém", za súčinnosti IBM a jeho slovenského, potom už cesko-slovenskeho šéfa, umožňuje ryžovať na medzinárodnom poli v spolupráci s čínskymi otrokármi režimu horšieho než od Orwella. Technológií sa netreba báť. Zatiaľ je dokázané, že technológie v rukách tzv. ľudí (Hirošima, terorizmus čínskych komunistov na Číňanoch a Tibeťanoch) sú nebezpečné a o tom sa všeobecne vo svete nehovorí, tobôž nie na technologických veľtrhoch, čo by vyznelo asi trápne, že. Ale je to smutné, najmä v dobe multidisciplinárnosti, ale to je práve ten imanentný socializmus pred ktorým je v skutočnosti v spoločnosti strach, ktorý nezalepí ani legenda o ohrození ľudstva technológiami.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá