Netflix expanduje do Európy, možno príde aj na Slovensko. Sledovať sa však dá už aj teraz.

Prieskumy trhu
0

Netflix2.jpg Americká videoslužba Netflix sa chystá v tomto roku expandovať do Európy. Podľa zdrojov oboznámených so záležitosťou začala rokovania s americkými spoločnosťami z oblasti zábavného priemyslu o licenčných právach na šírenie populárneho hollywoodskeho obsahu vo Francúzsku, Nemecku i ďalších európskych krajinách. Doteraz sa dalo streamovanie videí a seriálov z Netflixu oficiálne využiť iba vo Veľkej Británii, škandinávskych krajinách a Holandsku.

Európskym poskytovateľom videoobsahu, ako je napr. služba Snap od nemeckého satelitného operátora Sky Deutschland, služba Infinity od talianskej televíznej spoločnosti Mediaset či služba CanalPlay francúzskej televíznej spoločnosti Canal Plus, teda pribudne zdatná konkurencia. Netflix sa však musí pripraviť na to, že expandovanie v Európe musí uskutočniť na preplnenom trhu.

Podľa analytikov je Európa pre Netflix atraktívny cieľ. Nemecko a Francúzsko predstavujú totiž štvrtý a šiesty najväčší širokopásmový trh na svete podľa prieskumu uskutočneného spoločnosťou SNL Kagan. V západnej Európe bolo ku koncu roka 2013 až 134 miliónov domácností so širokopásmovým pripojením oproti 88 miliónom v USA.

Získanie nových predplatiteľov je pre Netflix veľmi dôležité, aby mohol pokryť svoje rastúce náklady na obsah. Cena jeho akcií v priebehu posledných 12 mesiacov stúpla o 142 %, čo podľa analytikov odráža optimizmus investorov, pokiaľ ide o potenciál rastu spoločnosti, a to aj na zahraničných trhoch. V súčasnosti je Netflix k dispozícii v 41 krajinách.

netflix.jpg

V Európe sa službe zatiaľ najlepšie darí vo Švédsku, kde bola spustená v roku 2012 a v súčasnosti má dvakrát viac používateľov na dennej báze ako najbližší konkurent, služba Viaplay, ktorú prevádzkuje televízna spoločnosť Modern Times Group MTG AB. Tvrdým orieškom pre Netflix však môže byť Francúzsko, kde sú podobné služby obmedzené na vysielanie filmov až tri roky po ich uvedení v kinách.

Navyše od videoslužieb sa tu zvyčajne vyžaduje financovanie filmovej produkcie v krajine. Francúzska ministerka kultúry Aurélie Filippetti už v rozhovore pre francúzske noviny Journal du Dimanche vyhlásila, že od Netflixu sa očakáva, že bude dodržiavať francúzske pravidlá.

Navyše niektoré európske spoločnosti vlastnia exkluzívne práva na veľa populárnych amerických televíznych programov, ktoré v USA šíri práve Netflix. Napriek tomu je americká spoločnosť optimistická. Generálny riaditeľ Netflixu Reed Hastings sa pred investormi vyjadril, že miestna tvrdá konkurencia ho nešokuje.

„Aj tak tu môžeme veľmi úspešne podnikať. Myslím, že kľúčom k tomu je jedinečný obsah, naša skvelá reputácia a dobrá hodnota pre zákazníka."

Zatiaľ nevedno, kedy bude Netflix dostupný aj na Slovensku, no ak ho chcete sledovať už dnes, existuje aj takáto možnosť. Stačí si nainštalovať plugin pre Chrome alebo Firefox (napr. Hola Unblocker, Media Hint…). Ďalšia možnosť je zmena DNS na server niektorej zo služieb (napr. movies.zenok.com, unblock-us.com...), ktoré zaistia zamaskovanie vašej IP adresy. Ďalšia možnosť je aplikácia, ktorá vám priradí IP adresu z USA pomocou VPN. Program beží na pozadí a umožní vám prepínať sa na IP adresu z USA, kedykoľvek to budete potrebovať. Pred ich použitím si však najprv preštudujte licenčné podmienky využívaných služieb.

Zdroj: online.wsj.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať