
Nestraťte sa v aktuálnych grafických kartách
O novej generácii grafických kariet AMD a nVidie na nadchádzajúce obdobie, než budú zase o necelé dva roky nahradené, vieme už takmer všetko. Z článku sa dozviete, ktorá grafika je vhodná voľba pre koho, prečo a za akých podmienok.
Z dôvodu lepšej prehľadnosti nezahrnieme mobilné ani profesionálne karty AMD Fire Pro a nVidia Quadro/Tesla. Posvietili sme si na mainstreamové varianty Radeon a GeForce. Tie však nemusia byť vnímané iba ako herné karty, obrovský majú aj výpočtový výkon pod OpenCL/OpenGL. Nás bude teraz zaujímať multimediálne využitie, použiteľnosť na hry a video.
Pascal nVidie a Polaris od AMD prišli s HDMI 2.0a/b. To znamená, že cez HDMI môžete mať plnohodnotný obraz v rozlíšení 4K so 60 snímkami za sekundu, čo v prípade HDMI 1.4 nie je možné. DisplayPort nových GPU je zase už generácie 1.4 a zvládne pripojiť monitor s vyšším rozlíšením než 4K (3840 × 2160 px), s vysokým dynamickým rozsahom (HDR) alebo 4K s vyššou frekvenciou, než je 60 snímok za sekundu. Tieto nové verzie výstupov majú všetky tohtoročné modely so 14 a 16-nanometrovými čipmi, teda celý rad Pascalu (GTX 10x0) a Polarisu (RX 4x0), čo je jeden z dobrých dôvodov, prečo ich uprednostniť pred staršími 28-nanometrovými GPU.
Novinkou pre diskrétne grafiky AMD je pri všetkých Polarisoch hardvérové dekódovanie videa HEVC (H.265) aj v rozlíšení 4K a v 10-bitovom profile Main 10. RX 460 je vďaka tomu použiteľná na prehrávanie diskov Ultra HD Blu-ray. Rovnakú a lepšiu schopnosť dekódovať video majú aj Pascaly od nVidie, pri tých je dokonca pri použití formátu HEVC podporované rozlíšenie 8K a takisto je kompletne hardvérovo dekódovaný formát VP9 v rozlíšení 4K, ktorý budú Polarisy schopné prehrávať iba hybridným spôsobom s použitím jednotiek SP v GPU. Všeobecne je však multimediálna podpora lepšia pri Pascale (zvláda dokonca aj 12-bitový formát HEVC Main 12), ktorá je veľmi štedro predimenzovaná. V praxi na prehrávanie čohokoľvek stačí aj Polaris.
Plynulo prejdeme od najlacnejších po najdrahšie ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva PC REVUE
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva PC REVUE