Image
12.1.2017 0 Comments

Neodriven nahradí spätné zrkadlo a premení vaše auto na poloautonómne

Koncom roka 2015 hacker iPhonu a PlayStation 3 George Hotz ohlásil projekt cenovo dostupného spotrebiteľského produktu, ktorý dodá automobilu schopnosť poloautonómnej jazdy. O jedenásť mesiacov neskôr strohý úradný list od National Highway Traffic Safety Administration jeho snahu zastavil.

Hotz sa však nedal odradiť a spojil dva projekty z oblasti hardvéru a softvéru v rámci startupu Comma.ai do autopilota za tisíc dolárov, z ktorého neskôr urobil open source.

V týchto dňoch startup Neodriven pod vedením bývalého zamestnanca Tesly Matta Schulwitza ohlásil rovnomenný výrobok, ktorý sa dostáva do predaja s cenou 1495 dolárov. Ide o modifikovanú verziu Comma Neo, z ktorého Hotz spravil open source.

Schulwitz vystavoval prototyp hardvéru Neodriven (kompatibilného s Honda Civic) na CES v Las Vegas. Ide o puzdro, ktoré obsahuje telefón OnePlus 3, dosku so spojmi a ďalšie komponenty. Produkt je však dostatočne hotový na to, aby mohli demonštrovať hodinovú jazdu v uliciach Las Vegas pomocou softvéru Comma.ai.

Schulwitz hovorí, že začal so svojím bratom pracovať na projekte hneď, ako Hotz oznámil, že uvoľnil zdrojový kód svojho produktu. Ručne spájkovali dosku s obvodmi, puzdro zhotovili 3D tlačou a nahrali softvér Comma Open Pilot na autonómnu jazdu.

Inštalácia hardvéru Neodriven je jednoduchá. Jeho majiteľ musí odstrániť plast, ktorý zakrýva asistenčnú kameru na čelnom skle automobilu Honda Civic či Acura ILX, pripojiť zariadenie do dostupného portu pomocou eternetového adaptéra a zasunúť na miesto za použitia existujúceho držiaka.

Schulwitz prirovnal prvé pokusy s Open Pilotom raným verziám autopilota Tesly. Civic sa bez ľudského zásahu držal v jazdnom pruhu, prispôsoboval rýchlosť vozidlám pred sebou a zastavil za nimi pri semaforoch, dokonca sa mu podarilo absolvovať niekoľko ostrých zákrut.

Open Pilot nemá k dispozícii 360-stupňový pohľad, nevie sám zastaviť na červenú, potrebuje, aby auto pred ním spomalilo a zastavilo, niekedy mu spôsobujú problém zákruty. Popracovať treba ešte aj na výstražných zvukoch. Rovnaký signál totiž zaznie v prípade, ak vodič preberá riadenie od softvéru, aj vtedy, ak sa systém pokúsi oznámiť, že nie je schopný ďalej riadiť auto.

Neodriven predáva iba hardvér a spolieha sa na vývojárov, aby k nemu pridali užitočné funkcie. Prvé objednávky teda prídu s najväčšou pravdepodobnosťou od vývojárov softvéru. No zrejme sa nájdu nadšenci, ktorí sa začnú hrať s kódom. A ak sa raz začne revolúcia v oblasti smart áut na spôsob „urob si sám“, Neodriven môže byť jeden z prvých výstrelov.

Zdroj: Theverge

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Jeseň v hľadáčiku

22.11.2019 00:03

Špeciálny projekt Milovníci prírody sa určite zhodnú, že práve jeseň je najfotogenickejším ročným obdobím. Prináša so sebou širokú škálu farieb a jedinečných svetelných podmienok. Pre tých z vás, kto ...

Produkty

Inteligentné hodinky od TCL so 4G pripojením a funkciou videohovorov vo verziách pre deti aj seniorov

14.11.2019 00:06

Hodinky  TCL MOVETIME Family Watch MT40 sú určené pre deti od 4 do 7 rokov. Dokážu monitorovať aktuálnu polohu dieťaťa a zobrazovať ju v smartfóne rodičov. Novinka podporuje dátové 4G pripojenie, vďak ...

Produkty

Smartfón TCL PLEX predstavený na IFA je už v predaji

14.11.2019 00:09

Spoločnosť TCL Holding, ktorá má v portfóliu značky Alcatel a Blackberry na veľtrhu IFA prvýkrát predstavila smartfón pod vlastnou značkou TCL. Na upresnenie spoločnosť TCL sa nedávno rozdelila na  dv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá