Image
5.10.2016 1 Comments

Nenechajte si ujsť. Výstava historických počítačov v OC Bory Mall - od Didaktiku až po SMEP

Pri príležitosti 60. výročia informatiky na Slovensku sa koná séria podujatí pod názvom Extrapolácie 2016. Na programe sú rôzne zaujímavé prednášky, prezentácie, výstavy či workshopy, zamerané tak na históriu výpočtovej techniky, ako aj budúcnosť IT na Slovensku. Jedna z akcií je aj výstava historických počítačov v OC Bory Mall.

Je tam síce oveľa menej exponátov než na Stálej výstave dejín výpočtovej techniky na Slovensku, ktorá je trvalo inštalovaná v areáli SAV na Patrónke, no výstava v OC Bory Mall je dostupná kedykoľvek. Odporúčame pristaviť sa a zaspomínať.

Analógové počítače a kalkulačky

Nesmelé začiatky éry minipočítačov, o ktorých mohol bežný občan vzhľadom nak cenu a nedostupnosť iba snívať

SMEP (Systém Malých Elektronických Počítačov)

Československé osobné počítače, takisto drahé a ťažko dostupné

Prečo mikropočítače vyrábali aj také „renomované“ firmy z počítačového fachu, ako je Strojsmalt Pohorelá? Nuž, komunistickí papaláši už vtedy, keď sa počítačové dokumenty a programy prenášali na magnetofónových kazetách, mali hrôzu z toho, čo dnes voláme sociálne siete. Báli sa, že sa medzi pospolitým ľudom budú takto šíriť samizdaty a iné nebezpečné materiály. Preto keď sa z jedného typu vyrobilo pás sto kusov, jeho výrobu zastavili a začali dodávať iný typ, čo najnekompatibilnejší s predchádzajúcim.

Sinclair ZX 80

Sinclair ZX 81

Najpopulárnejší mikropočítač v Československu Sinclair ZX Spectrum. Oficiálne sa nedovážal, takže sa dal kúpiť len v Tuzexe alebo doviezť zo zahraničia.

V Tuzexe sa predával aj tento Sord M5

Populárne boli aj ďalšie značky - Sharp, Commodore a Atari. Sharp MZ 821 sa niekoľko mesiacov dal kúpiť v predajniach domácich potrieb.

Didaktik Alfa bol určený pre školy

Program podujatia nájdete na webe http://extrapolacie2016.sk/

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Nástroje na manažovanie úloh pre prácu v tímoch

27.02.2020 00:00

Manažovanie úloh v rámci projektu je výzvou. S cieľom poskytnúť členom tímu aktuálny prehľad o úlohách, termínoch, stave projektu a rozdelení kompetencií, vznikli nástroje, ktoré zefektívňujú prácu ta ...

Biznis

BlackBerry končí. V auguste sa prestane aj predávať

04.02.2020 15:03

V posledných rokoch sa telefóny BlackBerry vďaka partnerstvu s TCL vrátili na smartfónový trh. Teraz však BlackBerry oznamuje, že predaj jeho súčasných smartfónov s Androidom bude 31. augusta 2020 uko ...

Biznis 6

Ktoré profesie budú najviac odolné zmenám na trhu práce?

31.12.2019 00:05

Automatizácia by v nasledujúcich rokoch mohla spôsobiť zrušenie miliónov pracovných miest. Ak ste v produktívnom veku, musíte sa týmto trendom zaoberať. V globálnej ekonomike totiž prebiehajú zmeny, k ...

1 Comments

  1. to su crepy reakcia na: Nenechajte si ujsť. Výstava historických počítačov v OC Bory Mall, od Didaktikov až po SMEP
    6.10.2016 18:10
    Totalne
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá