Nemecká vláda sa má v záujme bezpečnosti vrátiť k písacím strojom

Bezpečnosť
0

merkel.jpg Patrik Sensburg, predseda vyšetrovacej komisie, ktorá bola v nemeckom parlamente zriadená na preverenie činnosti NSA, vyhlásil vo vysielaní nemeckej verejnoprávnej televízie, že v prípade mimoriadne citlivých dokumentov navrhne návrat ku klasickým písacím strojom, dokonca nie k elektrickým, aby sa zabránilo digitálnemu úniku informácií. Ak Sensburgov návrh prejde, krajina bude nasledovať ruský scenár.

V minulom roku totiž agentúra, ktorá má na starosti zabezpečenie komunikácie Kremľa, oznámila, že pripravuje nákup 20 elektrických písacích strojov, aby sa vyhli on-line únikom informácií.

Podľa Sensburga americká rozviedka stále aktívne pôsobí na nemeckom území. Začiatkom mesiaca bol zatknutý a neskôr vyhostený z krajiny dôstojník nemeckej informačnej služby (BND) Markus B., ktorý sa priznal k spolupráci s CIA a odovzdaniu dôverných dokumentov americkej tajnej službe.

Súdiac podľa reakcií na Sensburgov návrh je veľmi nepravdepodobné, že by mechanické písacie stroje našli široké uplatnenie v nemeckých politických kruhoch. „Namiesto toho, aby som začala používať písací stroj a páliť poznámky po prečítaní, radšej by som zrušila tajné služby," napísala na Twitteri Martina Rennerová, členka opozičnej parlamentnej komisie vyšetrujúcej činnosť NSA a ďalších spravodajských agentúr v Nemecku.

Hoci Sensburgov návrh nebude prijatý, niet pochýb o tom, že odhalenia o digitálnom dozore spôsobili zásadné prehodnotenie toho, ako nemecká vláda uskutočňuje svoju komunikáciu. Po odhalení sledovania Merkelovej mobilného telefónu vláda odporúčala svojim poslancom, aby na citlivé hovory používali šifrované mobilné telefóny. Používanie iPhonu na vládnu komunikáciu je vraj zakázané.

Aj vybor Spolkového snemu vyšetrujúci činnosť NSA našiel vlastný spôsob, ako sa ochrániť pred odpočúvaním. Pred každým zasadnutím jeho členovia odložia svoje mobilné telefóny do kovového boxu v priľahlej miestnosti, kde možné presiaknutie útržkov konverzácie prehlušuje hlasno prehrávaná hudba Edvarda Griega.

Zdroj: arstechnica.com
theguardian.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať