Nebude to len sci-fi. Japonskí inžinieri začínajú pracovať na vesmírnom výťahu
Možno vesmírny výťah vyzerá ako výplod sci-fi literatúry, ale výskumníci z japonskej Shizuoka University a spoločnosti Obayashi na ňom začali naozaj pracovať. Podľa myšlienky firmy Obayashi vesmírny výťah bude tvoriť 6 oválnych vozidiel, z ktorých každé má rozmery 18 × 7,2 m a zmestí sa doň naraz 30 ľudí.
Výťah bude štartovať z platformy v mori a bude spojený pomocou kábla so satelitom vo výške 36 000 km nad zemou. Poháňaný bude kladkovým systémom s elektromotorom, umožňujúcim pohyb vozidiel hore a dole rýchlosťou vyše 120 km/h. No aj pri tejto rýchlosti sa odhaduje, že potrvá osem dní, kým vozidlo dorazí na vesmírnu stanicu. Táto 30-miestna kabína bude teda musieť byť nadmieru luxusná a pohodlná, aby cesta do vesmíru nebola nepríjemná.
Obayashi musí na tento účel vytvoriť a nainštalovať kábel dlhý viac ako 96 000 kilometrov, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobený z uhlíkových nanorúrok a bude stáť takmer 7 miliárd libier. Hoci náklady sa zdajú extrémne vysoké, v skutočnosti predstavujú len jednu stotinu toho, čo by stáli vývoj a výstavba raketoplánu na takúto cestu. Navyše výťah pojme viac cestujúcich, čím sa výrazne znížujú náklady na používanie.
Tím výskumníkov v Shizuoka University sa teraz chystá spustiť prvú fázu testovania projektu. Tá zahŕňa vyslanie dvoch malých satelitov (len 10 × 10 cm) do vesmíru a ich spojenie pomocou 10-metrového oceľového kábla s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Shizuoka otestuje koncepciu výťahu tým, že bude posúvať po tomto lane kontajnery medzi dvoma satelitmi a ISS. Ak bude projekt úspešný, ďalšia fáza vývoja vesmírneho výťahu dostane zelenú.
Zdroj: alphr.coo.
Zobrazit GalériuMohlo by Vás zaujímať
Obľúbené elektrické kolobežky Xiaomi sa dajú hacknúť. Na diaľku možno ovládať brzdu a akceleráciu
Elektrické kolobežky Xiaomi sa tešia obľube najmä vďaka službám na zdieľanú jazdu. Bezpečnostná firma Zimperium však na svojom blogu upozornila, že pre chybu v ich bluetoothovom module ich môžu ovládn ...
Dron ovládaný UI, dokázal lietať po chodbách, ktoré predtým nevidel
Metóda výcviku algoritmov s názvom deep reinforcement learning, ktorá na motivovanie umelej inteligencie pre dosiahnutie cieľa používa odmeny, sa ukazuje veľmi sľubnou v oblasti navigácie založenej na ...
Hightech textília umožní vyrábať oblečenie ktoré automaticky chladí alebo hreje podľa okolitého prostredia
Napriek desaťročiam inovácií v textilných výrobkoch zatiaľ neexistuje materiál, ktorý by dokázal meniť svoje izolačné vlastnosti v reakcii na životné prostredie. Teraz však vedci z Marylandskej univer ...
10 Comments
12.9.2018 15:09
zatial nanorurkove lano nevieme tak dlhe vyrobit
kotvit k Lodi isto nie, ale k pevnemu bodu sa uvazuje..na rovniku
ale na Mesiaci spravit vytah z jeho orbity
by stacilo i z lana vysokopevnej ocele
12.9.2018 16:09
kotvit k pevnemu bodu zase neriesi ako sa vyhybat kolizii so vsetkym co lieta (a bude lietat) orbitou.
Koncept vesmirneho vytahu je zatial len v rovine na co by sme to pouzili a nie ako by sme to realne spravili, rovnako realny ako svetelna rychlost a to ze tu napisali ze sa na tom zacalo pracovat je asi tak relevantne ako ze sa zacalo pracovat na rychlosti svetla vyvojom elektrickej kolobezky.
12.9.2018 07:09
pamätám, keď ľudia odmietali autá, pretože, budú príliš rýchle.
pamätám, keď hovorili, že internet ? veď to je kravina.
pamätám, už len z knížiek, ako sme podpaľovali najinteligentnejších ľudí planéty len preto, lebo mali pravdu a nebáli sa vyskúšať niečo nové.
A teraz.....nič sa za tie tisícky rokov nezmenilo, stále tu máme totálne zadubených a hlavne obmedzených.....
Len pre tí sa dotknú hviezd, čo lietať vedia.... ľudia, nebudte tak pozadu v myslení....a otvorte svoju myseľ.
Prosím, len si spomeňte, keď spustia výstavbu naplno. Spomeňte si na tento komentár, ako hlboko ste sa mýlili.
OPEN MIND !
12.9.2018 11:09
12.9.2018 19:09
"Chytrému napovedz, hlupáka kopni."
Bolelo to?
12.9.2018 07:09
12.9.2018 13:09
11.9.2018 16:09
11.9.2018 15:09
11.9.2018 09:09