Image
5.3.2019 0 Comments

Nebojte sa prepnúť na video, odporúča mladá dvojica

Tiež si pri niektorých scenériách počas svojich potuliek hovoríte, že by popri statických snímkach stáli za zvečnenie aj v podobe pohyblivých obrázkov?

Ak disponujete kvalitnou a univerzálnou fotografickou výbavou a problém je iba v tom, že neveríte svojej zručnosti, nechajte sa inšpirovať a viesť dvojicou mladých dám, ktoré sa našli práve v tom, ako sa pri fotení a natáčaní videí dokonale dopĺňajú.

Dvadsiatničky Markéta Polášková a Magdaléna Fukanová si hovoria Czech Vibes a patria k najtrendovejším úkazom vizuálnej scény nielen v tomto regióne. Spolupracujú s vychytenými značkami vrátane Nikonu a zároveň zbierajú stále viac fanúšikov svojou voľnou tvorbou. Konkrétne najnovší zverejnený projekt vznikol prostredníctvom prístroja D5600.

Nadšenie zo Z7

„Na video striedam Nikon D5600 a Nikon D500. A som nadšená z nového Nikonu Z7. Pomerne malé a ľahké telo s profesionálnym 4K 10bitovým výstupom, to je presne pre mňa. Väčšinou totiž nakrúcam z ruky, respektíve s pomocou gimbalu – a pri takom spôsobe záznamu nemôžete dosť dobre nakrúcať s veľkým a ťažkým telom a rovnako veľkými a ťažkými objektívmi,“ vysvetľuje Magdaléna.

„Čo sa týka objektívov, veľmi často používam pevnú päťdesiatku, niekedy tiež tridsaťpäťku. Ako široké sklo je skvelý zoom AF-P DX Nikkor 10-20 mm f/4,5-5,6G VR. Je to malé, ľahké, lacné a pritom výborné sklo. Ak je potrebný užší uhol záberu, nasadzujem fullframový AF-S Nikkor 70-200 mm f/4G ED VR. Oproti svojmu kolegovi so svetelnosťou F2,8 je krásne kompaktný a poskytuje rovnako špičkové výsledky. Na stabilizáciu používam gimbal Zhiyun crane 2,“ dodáva Magdaléna Fukanová.

Pustite si k tomu Čili Rádio

Na foto-tripoch si táto dvojica vhodne sekunduje. Markéta je fotografka, ktorá obvykle prichádza s ideami, lokáciami a scenármi pre videá. Magdaléna filmuje, strihá a celkovo finalizuje spoločné diela. K tandemu neodmysliteľne patrí aj hudobný label a online kanál s muzikou podľa ich gusta – Czech Vibes Sound alias 24/7 Čili Rádio. Mimochodom, má vyše 200 000 odberateľov.

„CVS je platformou, na ktorej to pre nás všetko do seba zapadá,“ unisono konštatujú Markéta s Magdalénou a na vysvetlenie dodávajú: „Nie je to hudba, ktorú by sme samé skladali, ale spolupracujeme s producentmi a je to originálna autorská muzika – žiadne melódie z databázy. Zároveň teda pomáhame tým ´našim´ hudobníkom a umožňujeme im presadiť sa, takže to funguje skvele.“

Logicky z toho vyplynulo aj recipročné nakrúcanie videoklipov: „V kontexte s youtubovým kanálom a našou vášňou pre hudbu to dáva obrovský zmysel.“

Czech Vibes sa zrodili na výlete v Alpách

Celý projekt vznikol v roku 2014. „Raz, keď sme boli na výlet v Alpách, prišiel nápad, že by sme si mohli založiť vlastný instagramový profil,“ hovorí Magdaléna. „Videá sme však v tom čase ešte nerobili,“ dopĺňa Markéta.

„Presne tak. Ja som však asi o pol roka neskôr pre seba objavila video a odvtedy to máme podelené – Markéta fotí, ja nakrúcam,“ nadväzuje Magdaléna. „Keď sme obe fotografovali a striedavo sme zverejňovali snímky, tak ten celkový dojem bol akýsi nesynchronizovaný,“ spätne popisuje Markéta ranejšie obdobie spolupráce.

Používaná technika
Foto:
Nikon D810
AF-S Nikkor 16-35 mm f/4G ED
Video:
Nikon D500
Nikon D5600
AF-S DX Nikkor 35 mm F1,8G
AF-S Nikkor 50 mm F1,8G
AF-P DX Nikkor 10–20 mm f/4,5-5,6G VR
AF-S Nikkor 70-200 mm f/4G ED VR

Aké vychytávky pre tvorbu videí Markéta a Magdaléna majú?

1. Manuálne ostrenie

Je síce trošku náročnejšie ako pri automatickom režime a vyžaduje si určitý tréning, ale postupne budete mať svoj aparát plne pod kontrolou. Čím vyššie clonové číslo, tým viac budete mať ostrých záberov. Skvelou kombináciou je širokouhlý objektív a vyššie clonové číslo – zaručuje to takmer 100-percentú ostrosť záberov.

2. Natáčajte vo Flat-profile

Zaistí vám veľký dynamický rozsah, vďaka ktorému budete môcť ľahšie upravovať farby.

3. Kontrola expozície

Ak sa nechcete spoliehať iba na vizuálnu kontrolu displeja, používajte príslušnú funkciu, ktorá vám v reálnom čase presne povie, či prípadne máte obraz podexponovaný.

4. Stabilizácia obrazu

Odporúčame kupovať si objektívy s VR-stabilizáciou. Napríklad my vôbec nepoužívame videostatívy. Všetko robíme z ruky. Pracujeme v štýle run & gun.

Autor: Nikon

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Služba chark teraz aj v Berlíne: Doručovanie priamo do zaparkovaného vozidla

16.08.2019 11:14

Dodanie internetovej objednávky priamo do zaparkovaného vozidla? Táto myšlienka sa skrýva za službou chark. Ide o pilotný projekt sekcie Lab1886, ktorý bol vo fáze beta úspešne otestovaný v Stuttgarte ...

Tlačové správy

Lenovo odštartovalo fiškálny rok fy19/20 najvyšším rastom v priemysle

16.08.2019 11:10

Skupina Lenovo oznámila, že celkové tržby za prvý fiškálny štvrťrok dosiahli 12,5 miliardy USD, čo predstavuje kontinuálny rast počas ôsmich po sebe idúcich kvartálov. Príjmy pred zdanením sa medziroč ...

Tlačové správy 1

Samsung hlási obrovský záujem o Galaxy Note10 / Note10+

16.08.2019 11:10

Samsung hlási obrovský záujem o jej najnovšie vlajkové lode Galaxy Note10 a Note10+. Za prvých 5 dní sa na Slovensku i v Česku predobjednalo o 67 % viac zariadení, ako tomu bolo v prípade predchádza ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá