Image
17.1.2017 1 Comments

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, krádeží prístupových údajov k e-mailovým účtom a využívanie falošných správ na dosahovanie politických a obchodných cieľov povedie v mnohých organizáciách k potrebe posilniť konkrétne segmenty IT bezpečnosti.

Tu je 7 hlavných bezpečnostných trendov, ktorým treba v tomto roku venovať pozornosť:

1. Náročnejšie softvérové aktualizácie. V minulom roku Microsoft zmenil spôsob bezpečnostných aktualizácií v rámci svojich operačných systémov smerom k vyššej kumulácii. To v mnohých prípadoch znamená viac práce a stresu pre IT administrátorov a vyššiu mieru rizika pre systémy, ak sa vysoko kumulovaná aktualizácia nepodarí. Bez systémov na audit sietí a správu aktualizácií sa už podniky nezaobídu.

2. Otvorenosť lokálnych sietí vďaka cloudu. Zabezpečenie cloudu už síce nie je tá najväčšia obava, ktorá bola hlavnou prekážkou rozvoja cloudových služieb, ale intenzívnejšie využitie cloudu vedie k vyššej miere prepojenia lokálnych sietí s internetom, čo si vyžiada kvalitnejšiu ochranu koncových bodov.

3. Krádeže prihlasovacích údajov k e-mailovým účtom. Hoci v súkromnej komunikácii začínajú prevládať sociálne médiá, vo firemnej sfére sú e-maily nezastupiteľné. Prípad z mája 2016, keď došlo ku krádeži prístupových dát k 270 miliónom e-mailových účtov, sa môže pokojne stať aj v tomto roku.

4. Ransomvér. V roku 2017 aj naďalej porastie počet ransomvérových útokov, ktoré napríklad stále častejšie využívajú už takmer zabudnuté útoky prostredníctvom makier v súboroch Microsoft Office, ktoré obsahujú e-mailové spamy. Tu rovnako ako v predchádzajúcom prípade bude treba posilniť zabezpečenie podnikovej elektronickej pošty.

5. Komplikovanejšia compliance. Aktuálna situácia v IT bezpečnosti povedie k stále komplikovanejším regulačným predpisom a donúti tak podniky implementovať sofistikovanejšie riešenia s logovacími a reportovacími funkčnosťami.

6. Záplava falošných správ. Rovnako ako vlani aj tohto roku očakávame veľa politických udalostí, ktoré budú sprevádzané množstvom falošných správ. Tie sa môžu stať ľahkou návnadou pre neskúsených používateľov a veľkou hrozbou pre firmy, v ktorých pracujú. Nikdy predtým neboli riešenia na webový monitoring potrebnejšie, než budú v roku 2017.

7. Návrat k faxom? Vďaka rastúcej neistote viažucej sa k pôvodu informácií, ktoré sa na nás valia, veľa organizácií (hlavne v štátnej sfére) sa nostalgicky pozerá na zastarané faxové technológie ako na starý, dobrý, bezpečný komunikačný nástroj – bez rizika infikovania, zašifrovania či krádeže dát.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Tile ponúka nové sledovače na peňaženku, bicykel či notebook

10.10.2019 00:02

Spoločnosť Tile, známa svojimi sledovacími príveskami na kľúče a batožinu, má ambície sledovať aj viac vecí. Jej nové zariadenie Tile Slim vo veľkosti kreditnej karty je určené na sledovanie peňaženk ...

Bezpečnosť 3

Čínska sonická zbraň využíva infrazvuk na potlačenie vzbúr a demonštrácií

03.10.2019 00:05

Nová zbraň, ktorú vynašli čínski vedci, využíva nízkofrekvenčné zvukové vlny, ktoré spôsobujú fyzické ťažkosti. Možno ňou prinútiť vzbúrencov, demonštrantov alebo kohokoľvek iného opustiť danú oblasť. ...

Bezpečnosť 3

Cyklistov a kolobežkárov je na cestách stále viac. Toto sú pravidlá nielen pre nich

01.10.2019 00:00

Na Slovensku je cyklistika stále atraktívnejšia. Dobrá správa je, že tak, ako stúpa počet milovníkov bicyklov, stúpa aj ich opatrnosť, keďže z dlhodobého hľadiska počet usmrtených cyklistov klesá. Te ...

1 Comments

  1. hmmm reakcia na: Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017
    25.1.2017 09:01
    tak tento clanok bol dost od veci, kopa bludov na jednom mieste
    Reagovať

Vyhľadávanie

MANDAYIT 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019