Image
17.1.2017 1 Comments

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, krádeží prístupových údajov k e-mailovým účtom a využívanie falošných správ na dosahovanie politických a obchodných cieľov povedie v mnohých organizáciách k potrebe posilniť konkrétne segmenty IT bezpečnosti.

Tu je 7 hlavných bezpečnostných trendov, ktorým treba v tomto roku venovať pozornosť:

1. Náročnejšie softvérové aktualizácie. V minulom roku Microsoft zmenil spôsob bezpečnostných aktualizácií v rámci svojich operačných systémov smerom k vyššej kumulácii. To v mnohých prípadoch znamená viac práce a stresu pre IT administrátorov a vyššiu mieru rizika pre systémy, ak sa vysoko kumulovaná aktualizácia nepodarí. Bez systémov na audit sietí a správu aktualizácií sa už podniky nezaobídu.

2. Otvorenosť lokálnych sietí vďaka cloudu. Zabezpečenie cloudu už síce nie je tá najväčšia obava, ktorá bola hlavnou prekážkou rozvoja cloudových služieb, ale intenzívnejšie využitie cloudu vedie k vyššej miere prepojenia lokálnych sietí s internetom, čo si vyžiada kvalitnejšiu ochranu koncových bodov.

3. Krádeže prihlasovacích údajov k e-mailovým účtom. Hoci v súkromnej komunikácii začínajú prevládať sociálne médiá, vo firemnej sfére sú e-maily nezastupiteľné. Prípad z mája 2016, keď došlo ku krádeži prístupových dát k 270 miliónom e-mailových účtov, sa môže pokojne stať aj v tomto roku.

4. Ransomvér. V roku 2017 aj naďalej porastie počet ransomvérových útokov, ktoré napríklad stále častejšie využívajú už takmer zabudnuté útoky prostredníctvom makier v súboroch Microsoft Office, ktoré obsahujú e-mailové spamy. Tu rovnako ako v predchádzajúcom prípade bude treba posilniť zabezpečenie podnikovej elektronickej pošty.

5. Komplikovanejšia compliance. Aktuálna situácia v IT bezpečnosti povedie k stále komplikovanejším regulačným predpisom a donúti tak podniky implementovať sofistikovanejšie riešenia s logovacími a reportovacími funkčnosťami.

6. Záplava falošných správ. Rovnako ako vlani aj tohto roku očakávame veľa politických udalostí, ktoré budú sprevádzané množstvom falošných správ. Tie sa môžu stať ľahkou návnadou pre neskúsených používateľov a veľkou hrozbou pre firmy, v ktorých pracujú. Nikdy predtým neboli riešenia na webový monitoring potrebnejšie, než budú v roku 2017.

7. Návrat k faxom? Vďaka rastúcej neistote viažucej sa k pôvodu informácií, ktoré sa na nás valia, veľa organizácií (hlavne v štátnej sfére) sa nostalgicky pozerá na zastarané faxové technológie ako na starý, dobrý, bezpečný komunikačný nástroj – bez rizika infikovania, zašifrovania či krádeže dát.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

DARPA pripravuje v rámci programu Gunslinger projekt „lietajúcej zbrane“

20.02.2020 00:03

V rámci programu Gunslinger sa budú vyvíjať a demonštrovať technológie, ktoré umožnia vytvoriť vzdušný taktický raketový systém, schopný podporiť rôzne misie. Mal by spájať vysokú ovládateľnosť raketo ...

Bezpečnosť

Hackeri by mohli odstaviť satelity alebo ich premeniť na zbrane

17.02.2020 00:04

V januári sa spoločnosť SpaceX stala prevádzkovateľom najväčšej aktívnej satelitnej konštelácie na svete. Tá pozostáva z 242 satelitov obiehajúcich okolo planéty, v nasledujúcom desaťročí ich chce fir ...

Bezpečnosť 2

Počítač s Windows je vraj menej náchylný na infikovanie malvérom ako Mac

14.02.2020 00:20

Antivírusová spoločnosť Malwarebytes v týchto dňoch zverejnila rozsiahlu správu o výskyte rôznych typov škodlivého softvéru v rôznych operačných systémoch. Najzaujímavejšie zistenie je to, že počítače ...

1 Comments

  1. hmmm reakcia na: Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017
    25.1.2017 09:01
    tak tento clanok bol dost od veci, kopa bludov na jednom mieste
    Reagovať

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá