Image
25.7.2018 0 Comments

Navitel RE900: Navigátor aj kamera v jednom

Multifunkčný prístroj 2v1, kombinujúci funkciu záznamovej kamery do auta s GPS navigáciou.

Navitel RE900 vyzerá na prvý pohľad ako typická automobilová navigácia. Telo má z pogumovaného plastu, a preto sa dobre drží v ruke, nešmýka sa pri manipulácii. V rohu zadnej časti je však pohyblivá záznamová kamera, vystupujúca do priestoru. Vedľa nej sa nachádza reproduktor a v náprotivnom rohu ešte tlačidlo resetovania. Na hranách nájdeme ovládač hlasitosti a sloty na mini USB port, mikro SIM karty, mikrofón a slot microSD. Prednú časť tvorí displej. Súčasťou balenia je ešte konzola pre čelné sklo, adaptér do auta12/24 V, USB kábel a návod na obsluhu.

Kvalitný displej, kamera i reproduktor

Zariadenie má 5-palcovú dotykovú obrazovku s rozlíšením 1280 x 720 pixelov. Výrobca použil IPS maticu, ktorá poskytuje široké uhly nahliadnutia, takže obrazovka je čitateľná bez ohľadu na miesto, z ktorého sa na ňu pozeráme. Záznamová Full HD kamera OmniVision s 5-vrstvou sklenenou šošovkou a širokým uhlom záberu 140° umožňuje záznam s frekvenciou snímok 30 fps v noci i počas slnečných dní. Vstavaný G-senzor pre detekciu pohybu zachytáva všetky momenty jazdy.

Nahratý záznam samozrejme obsahuje dátum, čas a polohu vozidla v čase svojho vzniku. Vedľa kamery je reproduktor - dostatočný na navigáciu a možné telefonické rozhovory. Ak som však chcela počúvať hudbu, potrebovala som externé reproduktory s ktorými som komunikovala prostredníctvom zabudovaného FM vysielača alebo bluetooth.

Funkčnosť

Po zapnutí zariadenia sa záznamová kamera automaticky spustí - podobne ako klasický automobilový videorekordér. Bohužiaľ, v porovnaní s typickou automobilovou kamerou trvá asi 30 sekúnd, kým zariadenie začne pracovať. Typická kamera sa spustí v oveľa kratšom čase (približne 5 sekúnd). Čo je však dôležité, funkcie navigácie a kamery sa navzájom nevylučujú, prístroj pracuje súčasne v dvoch režimoch.

V navigačnom režime sa okno so zaznamenaným obrázkom zmenší a diskrétne umiestni do rohu obrazovky. Ak je zobrazenie kamery nastavené na celú obrazovku, na pozadí sa zobrazia potrebné informácie a navigačné správy.

Prehrávanie hudby a telefonovanie

Zabudovaný vysielač FM umožňuje používať automobilovú súpravu na počúvanie rádia alebo telefonovanie. Stačí nastaviť rovnakú frekvenciu rádiových vĺn v Naviteli a na autorádiu. Názov značky – Navitel – znamená navigáciu a telefón, k čomu model RE900 vybavený modulom 3G pripája aj (prístup na) internet. Na telefonovanie si ešte treba nainštalovať príslušnú mikro-SIM kartu.

Bohužiaľ, inštalácia samotnej SIM karty môže byť nepríjemná a bez návodu nemusí byť úspešná. Pôvodné balenie neobsahuje presný návod na inštaláciu karty do štrbiny, ktorá je pre ňu určená. Treba si pozrieť videonávod na kanáli Youtube, pretože SIM kartu treba dotlačiť do štrbiny nejakým nástrojom – ceruzkou či skrutkovačom... SIM-ka bude užitočná aj v prípade, že pripojenie na Wi-Fi nie je dostupné, ako sa to stalo v mojom prípade.

Softvér

Model RE900 používa Android a aplikácie nainštalované v ňom umožňujú spustiť nielen mapu a kameru, ale tiež kontrolovať e-maily, predpoveď počasia alebo otvoriť ľubovoľnú stránku na internete. Nakoniec, aj pohľad na základnú obrazovku pripomína mini-tablet a človek sa v ňom pohybuje intuitívne ako v známom prostredí. V nastaveniach sa dá skontrolovať verzia inštalovaného systému Android. V tomto prípade máme dosť starý (ale dostatočný) Android 4.4.2.

Mapy

Mapy znázorňujú obytnú a priemyselnú infraštruktúru miest i obcí, adresné informácie, čísla súpisné, podrobnú cestnú sieť vrátane všetkých ulíc a ciest aj s aktuálnou dopravnou situáciou, mimoúrovňové križovatky, kruhové objazdy a ďalšie dôležité informácie. K dispozícii je rozsiahla databáza bodov záujmu POI (čerpacie stanice, bankomaty, reštaurácie apod.) a databáza SPEEDCAM, upozorňujúca vodičov na radary, dopravné kamery a spomaľovacie prahy.

Nechýba možnosť výberu z alternatívnych trás alebo asistent jazdných pruhov. Navádzanie sa dá voliť aj hlasom, pričom si možno vybrať napríklad netradičné trasy cez nespevnené cesty, trajekty a pod. V prípade online režimu sú k dispozícii tiež aktuálne informácie o hustote premávky, ktoré sa berú do úvahy pri vypočítavaní trasy a sú zobrazené priamo v navigácii.

Softvér tiež umožňuje vyladiť hranice objektu, vykresliť modely, sklon 3D pohľadu či ukázať dva nasledujúce manévre. Používané mapové podklady sú presné a neregistrovala som žiadne chyby. Aktualizácia máp sa robí ako pri väčšine navigačných prístrojov cez softvér v PC pri on-line pripojení. Obsahuje mapy 43 európskych štátov +  Ruska, Bieloruska, Kazachstanu a Ukrajiny, pričom aktualizácia je doživotná a zadarmo. Navigácia sa dá, samozrejme, pripojiť aj cez bluetooth v úlohe hands-free, podporuje profil A2DP. Celé prostredie je lokalizované do slovenčiny aj do češtiny.

Verdikt

Navitel RE900 je šikovné zariadenie na navigáciu i záznam jazdy, ktoré okrem prioritných úloh plní ešte množstvo užitočných funkcií.

Parametre

Rozmery: 80 х 12 х 140 mm, displej: 5", rozlíšenie: 1280 х 720, objektív: päťvrstvová sklenená šošovka, senzor: OmniVision OV 2710, SD/SDHC: do 64 GB, micro SIM, OS: Android 4.4.2, procesor: Cortex-A7 QuadCore s frekvenciou 1,3 GHz,  RAM: 1 GB, vnútorné úložisko: 16 GB, batéria: 800 mAh 

Plusy/mínusy

+ obrazovka IPS so širokými pozorovacími uhlami, bezplatná aktualizácia máp, prijateľná cena, príjemné ovládanie, mnoho funkcií
- mierne dlhý štartovací čas (pripravený po 30 sekundách), nízka kvalita nočných nahrávok, žiadna podpora LTE (zabudovaný 3G modem)

Hodnotenie

Výkon: 70 %
Výbava: 85 %
Ovládanie: 95 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 88 %

Cena: 129 EUR

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Budúcnosť atramentovej tlače

10.12.2019 10:08

Špeciálny projekt Tieto tlačiarne po prvýkrát uviedla na trh spoločnosť Epson pod názvom EcoTank v roku 2010 v Indonézii. Odvtedy boli predstavené na trhoch vo viac ako 150 krajinách a regiónoch. Na ...

Recenzie

Kvalitné dizajnové bezdrôtové slúchadlá Huawei FreeBuds 3 na šport, prechádzky a cestovanie

07.12.2019 00:13

Elegantný a zároveň minimalistický dizajn a špičkové technológie sú hlavnými atribútmi nových bezdrôtových slúchadiel od Huawei patriacich do kategórie true wireless s aktívnym tlmením hluku okolia. T ...

Recenzie

Lenovo ThinkBook 13s – kvalita série ThinkPad za cenu IdeaPadu

07.12.2019 00:10

Tento celokovový notebook s prémiovým dizajnom je perfektný na prácu, aj na multimediálnu zábavu. Je riešením dilemy, keď si freelanceri, alebo aj firemní používatelia v rámci BYOD (Bring Your Own Dev ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá