SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Naučte sa fotiť a upravovať fotky, a to on-line

0

S portálom www.photovia.sk sme spolupracovali už pri našom videu z predstavenia Canon EOS 7D Mark II, nástroja pre športových fotografov. Ide o tím profesionálnych inštruktorov, ktorí si poradia s fotkami i videom.

Ak zadáte adresu portálu www.photovia.sk do prehliadača, dostanete sa priamo k on-line kurzom. Odporúčame vám bezplatne sa zaregistrovať, budete tak mať prehľad o tom, čo ste už absolvovali. K veľkej časti videokurzov sa dostanete aj zadarmo a môžete si všetko poriadne vyskúšať. My sme napočítali 74 lekcií, ktoré si budete môcť pozrieť úplne zadarmo. No ak to myslíte s učením vážne, potom je tu pre vás platený obsah. Môžete si vybrať mesačnú, 90-dňovú alebo ročnú platbu. Pri ročnom pláne to vychádza v prepočte na 10 eur mesačne.

Obsah lekcií na portáli Photovia.sk

Ako a na čom?

Na uvedenej stránke nájdete celé spektrum videí zameraných na fotografovanie, ktoré vytvárajú komplexné vzdelávanie. Nie sú to útržkové informácie, pri vzdelávaní sa postupuje systematicky. Stačí vám na to pripojenie na internet a zariadenie, na ktorom máte internetový prehliadač. Sledovanie kurzov Photovia teda nie je obmedzené len na počítač. Pokojne si lekcie môžete pozrieť aj na tablete alebo smartfóne. Naraz však môžete byť prihlásení pod svojím kontom len z jedného zariadenia. Kurzy si môžete pozrieť práve vtedy, keď vám to vyhovuje, a to na ľubovoľnom zariadení s internetom. Nikde nemusíte cestovať a ani na nikoho čakať.

Aktívna účasť

Podstatná zložka vzdelávacieho procesu je praktická časť, na serveri Photovia.sk nájdete tzv. pracovný zošit. Ide o súhrn fotografických úloh, ktoré postupne plníte. Máte tu úlohy orientované na fotografovanie detailu, portrétnu či krajinkársku fotografiu, kompozíciu, zvieratá, úpravu fotografií a postupne sa tak prepracúvate k svojmu cieľu naučiť sa naozaj dobre fotiť. Počas výučby odovzdávate fotografie s predpísanou tematikou a tie následne hodnotia lektori. Za efektné fotografie získate odmeny v podobe odznakov rôznych úrovní. Od lektorov dostanete aj pokyny, ako lepšie fotografovať a čomu sa vyhnúť. Napredovať budete systematicky, bez splnenia predchádzajúceho čiastkového zadania v danej úlohe nemôžete postúpiť k ďalšej. Môžete si však vybrať, ktorú z úloh chcete práve plniť - maximálne však dve naraz.

Práve túto časť pritom považujeme za najhodnotenejšiu na portáli Photovia. Odovzdávate fotky a dostávate skutočne výstižné poznámky, systém odznakov vás motivuje k ďalším pokrokom. Nejde teda o jednorazové vytvorenie systému videí, ale o individuálnu prácu s vami. Akoby ste naozaj sedeli v učebni a mali sa od koho učiť.

Vyhodnotenie.png

Takto plníte jednotlivé čiastkové úlohy a dostávate aj hodnotenia

O čom je výučba?

Fotokurzy sú zamerané na základy fotografovania, kompozíciu obrazu, portrétnu fotografiu, prácu so svetlom, svadobnú fotografiu, fotografovanie zvierat a fotenie v exteriéri. K tomu patrí aj úprava fotografií v programe Adobe Photoshop a Abobe Lightroom. Kategória zameraná na tvorbu videa sa počas nášho testovania pripravovala, k dispozícii bola zatiaľ len úvodná časť.

Konštatujeme, že jednoduchšia cesta, ako sa naučiť pracovať napr. s programom Adobe Photoshop, asi neexistuje. Oproti tlačeným príručkám je tu obrovská výhoda v tom, že priamo vidíte, ako lektor s obrázkom pracuje. Pozeráte sa pri tom na monitor, kde sú zvýraznené stlačené klávesy, ľahko teda jeho postup zopakujete. Všetka práca lektorov sa realizuje na platforme Apple OS X, do sveta Windows sa to dá pohodlne prevziať a lektori na to v niektorých prípadoch priamo upozorňujú.

Osobne sa nám najviac páčil viac ako hodinový kurz Miroslava Sedláčka, ktorý vysvetľuje prácu s programom Photoshop pekne „po lopate" a od základov. Objasní vám prácu s maskami, uvedie rôzne tipy a triky, to všetko na vysokej profesionálnej úrovni. Najviac lekcií na portáli photovia.sk však prezentuje Roman Pinček, skúsený fotograf so zameraním na profilovú a svadobnú fotografiu. Do kurzov pretavil svoje niekoľkoročné skúsenosti. Naučíte sa od neho, čím a ako fotiť, ako umiestniť štúdiové, ale aj systémové blesky. Pomerne dosť rýchlo vás prevedie aj niekoľkominútovým kurzom úpravy portrétu v programoch Photoshop a Lightroom. Jeho jednoduchý tip na zoštíhlenie odfotenej tváre v Lightroome sme sami dávnejšie hľadali a tu sme ho konečne našli. Super bolo aj vyplnenie pozadia fotografie bielou farbou. Nájdete tu aj veľmi šikovnú lekciu od Petra Brichtu, ako fotiť šport. Spolu s ním si poskladáte zložený obraz pohybu motorkára pri skoku.

Svetla.png

Takto vyzerá lekcia s umiestnením svetla pri fotografovaní portrétu

Verdikt PC REVUE

Systém fotografických on-line kurzov Photovia.sk je vynikajúci nástroj pre ľudí zaujímajúcich sa o fotografovanie a úpravu fotiek. Ideálne je, ak už máte svoj fotoaparát a počítač s nainštalovaným Photoshopom a Lightroomom. Potom už potrebujete len chuť niečo sa naučiť. Užitočné tipy a triky tu nájdu aj skúsení fotografi, dlhoročné skúsenosti lektorov sa jasne prejavili, a tak máte vynikajúcu možnosť učiť sa od druhých skoro tak, akoby ste boli pri fotení s nimi. Takisto sa nám páčila forma spracovania fotokurzov a niektorých lekcií. Napríklad pri svadobnej fotografii je vo videu nevesta i ženích a fotí sa vo viacerých etapách dňa. Využíva sa pri tom rôzna intenzita slnečného svetla a prídete na to, že dobre fotiť môžete aj na pravé poludnie. Server Photovia.sk ako vzdelávací portál pre záujemcov o fotografovanie hodnotíme pozitívne.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať