Nástroj Hoaxy vizualizuje, ako sa falošné správy šíria po sociálnych sieťach

Bezpečnosť
1

On-line šírenie dezinformácií môže mať v súčasnosti nedozerné dôsledky. Bojuje proti nim Google aj Facebook a so svojou troškou do mlyna prichádzajú aj výskumníci z Indiana University.

Ich nástroj Hoaxy je vyhľadávací engine, ktorý vizuálne sleduje šírenie falošných správ. V súčasnosti je v beta verzii a indexuje 132 internetových lokalít, hľadá falošné správy a hoaxy a ilustruje, ako odkazy na ne putujú po sociálnych sieťach. Okrem toho nespúšťa zrak ani zo stránok, ktoré šíria rôzne konšpiračné teórie či účelovo prekrúcajú skutočné novinové správy.

Po výbere článku na Hoaxy môžete vidieť dva grafy – prvý ukazuje jeho popularitu v priebehu času a druhý znázorňuje, ako sa šíri po Twitteri.

Vyhľadávač Hoaxy zobrazí aj správy, ktoré samy osebe nemusia byť falošné, ale sú silne tendenčné. Webová aplikácia trpí občasnými chybami, keďže je zatiaľ vo fáze beta, no ponúka jedinečný pohľad na to, ako propaganda môže ovládnuť internet a odkiaľ vlastne dezinformácie pochádzajú.

Zdroj: engadget.com

Redakcia

Všetky autorove články
Hoaxy

1 komentár

Bože, veď nám to zablokuje našu milovanú RTVS, Markízu, JOJ. reakcia na: Nástroj Hoaxy vizualizuje, ako sa falošné správy šíria po sociálnych sieťach

28.12.2016 07:12
JOJ, ach, čo si len počneme!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať