Image
10.9.2019 2 Comments

Najvýkonnejšie Lamborghini, aké sa kedy vyrobilo, využíva superkondenzátory

Spoločnosť Lamborghini predstavila svoje „najvýkonnejšie auto, aké sa kedy vyrobilo“. Volá sa Sián (v bolonskom dialekte blesk alebo záblesk) a má hybridný pohon so superkondenzátormi. Superkondenzátory sú odlišné od elektrochemických batérií. Môžu sa nabiť a vybiť za pár sekúnd, no väčšina z nich má nízku hustotu energie a nedokáže uložiť dostatok energie, aby bola vhodná pre produkt, ako je napríklad elektromobil.

Niektoré spoločnosti skúmajú možnosť použitia hybridných superkondenzátorov, ktoré sú akousi zmesou batérií a superkondenzátorov, v elektrických vozidlách. Sián je najnovší príklad uplatnenia tejto technológie, ktorá bola pôvodne vyvinutá pre Lamborghini Aventador a v novej verzii je schopná uložiť až desaťnásobok energie. Je trikrát výkonnejšia ako batéria rovnakej hmotnosti a trikrát ľahšia ako batéria dodávajúca rovnakú energiu.

Elektrický systém so superkondenzátorom a elektromotorom má hmotnosť iba 34 kg, a preto poskytuje pozoruhodný pomer hmotnosti k výkonu – 1,0 kg/hp. Ide o najľahšie a najúčinnejšie hybridné riešenie. V kombinácii s motorom V12 ponúka Sián celkový výkon 819 koní (602 kW) a dosahuje maximálnu rýchlosť „nad 350 km/h“. Superkondenzátory sú veľmi užitočné aj pre systém rekuperačného brzdenia vozidla.

Vďaka schopnosti superkondenzátorov dobíjať sa takmer okamžite môžu regenerovať energiu z brzdenia a pri akcelerácii vždy vybíjať celú energiu. Vďaka tomu je Sián najrýchlejšie akcelerujúci model Lamborghini, ktorý z 0 až 100 km/h zrýchli za menej ako 2,8 sekundy. Lamborghini Sián bude predstavený médiám a verejnosti na autosalóne IAA 2019 vo Frankfurte  budúci týždeň.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Výrobca vodíkových kamiónov Nikola tvrdí, že má prelomovú technológiu batérií

21.11.2019 00:00

Startup Nikola Motor so sídlom vo Phoenixe, ktorý chce urobiť revolúciu v nákladnej doprave svojimi elektrickými kamiónmi poháňanými vodíkom, hovorí, že vyvinul nový typ batériového článku s dvojnásob ...

Technológie 4

Nová technológia umožňuje nabiť batériu elektromobilu na dojazd 480 kilometrov iba za 10 minút

08.11.2019 00:20

Nedostatočný dojazd elektromobilov je jedna z najväčších prekážok ich významnejšieho rozšírenia. Dnešné pomalé nabíjanie problém ešte zhoršuje. Nová batériová technológia, vyvinutá vedcami z Pensylvá ...

Technológie

Ford predstavil elektrický Mustang s výkonom 900 koní a manuálnou prevodovkou

08.11.2019 00:15

Ford chce svetu zviditeľniť svoje plány týkajúce sa elektrických vozidiel. Preto na veľtrhu neziskovej organizácie Specialty Equipment Market Association (SEMA)  v Las Vegas ukázal úplne elektrický f ...

2 Comments

 1. :D reakcia na: Najvýkonnejšie Lamborghini, aké sa kedy vyrobilo, využíva superkondenzátory
  10.9.2019 17:09
  A ked to ma 34kg a 1 kg/hp tak system nema nahodou 34HP? Myslim tym elektricky. A ked to auto ma 819HP, tak potrebuje tych 34?
  Reagovať
 2. nie je pravda... reakcia na: Najvýkonnejšie Lamborghini, aké sa kedy vyrobilo, využíva superkondenzátory
  10.9.2019 13:09
  "Vďaka schopnosti superkondenzátorov dobíjať sa takmer okamžite môžu regenerovať energiu z brzdenia a pri akcelerácii vždy vybíjať celú energiu. Vďaka tomu je Sián najrýchlejšie akcelerujúci " ... zrychluje tolko kvoli elektromotorom, a nie kvoli superkondenzatorom. Rovnako ako Tesla a dalsie elektro auta.
  Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá