Image
10.9.2019 2 Comments

Najvýkonnejšie Lamborghini, aké sa kedy vyrobilo, využíva superkondenzátory

Spoločnosť Lamborghini predstavila svoje „najvýkonnejšie auto, aké sa kedy vyrobilo“. Volá sa Sián (v bolonskom dialekte blesk alebo záblesk) a má hybridný pohon so superkondenzátormi. Superkondenzátory sú odlišné od elektrochemických batérií. Môžu sa nabiť a vybiť za pár sekúnd, no väčšina z nich má nízku hustotu energie a nedokáže uložiť dostatok energie, aby bola vhodná pre produkt, ako je napríklad elektromobil.

Niektoré spoločnosti skúmajú možnosť použitia hybridných superkondenzátorov, ktoré sú akousi zmesou batérií a superkondenzátorov, v elektrických vozidlách. Sián je najnovší príklad uplatnenia tejto technológie, ktorá bola pôvodne vyvinutá pre Lamborghini Aventador a v novej verzii je schopná uložiť až desaťnásobok energie. Je trikrát výkonnejšia ako batéria rovnakej hmotnosti a trikrát ľahšia ako batéria dodávajúca rovnakú energiu.

Elektrický systém so superkondenzátorom a elektromotorom má hmotnosť iba 34 kg, a preto poskytuje pozoruhodný pomer hmotnosti k výkonu – 1,0 kg/hp. Ide o najľahšie a najúčinnejšie hybridné riešenie. V kombinácii s motorom V12 ponúka Sián celkový výkon 819 koní (602 kW) a dosahuje maximálnu rýchlosť „nad 350 km/h“. Superkondenzátory sú veľmi užitočné aj pre systém rekuperačného brzdenia vozidla.

Vďaka schopnosti superkondenzátorov dobíjať sa takmer okamžite môžu regenerovať energiu z brzdenia a pri akcelerácii vždy vybíjať celú energiu. Vďaka tomu je Sián najrýchlejšie akcelerujúci model Lamborghini, ktorý z 0 až 100 km/h zrýchli za menej ako 2,8 sekundy. Lamborghini Sián bude predstavený médiám a verejnosti na autosalóne IAA 2019 vo Frankfurte  budúci týždeň.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Teslu oklamali úpravou dopravnej značky tak, že začala zrýchlovať na 135 km/h

20.02.2020 00:20

Členovia tímu pre pokročilý výskum hrozieb spoločnosti McAfee oklamali kamerový systém MobilEye EyeQ3 automobilu Tesla jemnou zmenou značky obmedzenia rýchlosti pri ceste tak, aby ju systém nesprávne ...

Technológie

Nemecké inžinierstvo poráža slovenské náklady

20.02.2020 00:10

Analýza konkurenčnej schopnosti automobilového priemyslu na Slovensku a rozhodnutie o vybudovaní továrne TESLA v Nemecku. Dva pohľady na otázku, čo je určujúce pre automobilový priemysel budúcnosti. K ...

Technológie 3

Tesla má vraj v oblasti elektroniky 6-ročný predstih pred konkurenciou

19.02.2020 00:20

Rozbor elektromobilu Tesla Model 3, ktorý si objednala japonská mediálna spoločnosť Nikkei Business Publications, dospel k záveru, že Tesla je v oblasti elektroniky „6 rokov pred Toyotou a VW“. Najvia ...

2 Comments

 1. :D reakcia na: Najvýkonnejšie Lamborghini, aké sa kedy vyrobilo, využíva superkondenzátory
  10.9.2019 17:09
  A ked to ma 34kg a 1 kg/hp tak system nema nahodou 34HP? Myslim tym elektricky. A ked to auto ma 819HP, tak potrebuje tych 34?
  Reagovať
 2. nie je pravda... reakcia na: Najvýkonnejšie Lamborghini, aké sa kedy vyrobilo, využíva superkondenzátory
  10.9.2019 13:09
  "Vďaka schopnosti superkondenzátorov dobíjať sa takmer okamžite môžu regenerovať energiu z brzdenia a pri akcelerácii vždy vybíjať celú energiu. Vďaka tomu je Sián najrýchlejšie akcelerujúci " ... zrychluje tolko kvoli elektromotorom, a nie kvoli superkondenzatorom. Rovnako ako Tesla a dalsie elektro auta.
  Reagovať

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá