Najrýchlejšia kamera na svete dokáže zachytiť 5 biliónov snímok za sekundu

0

Výskumníci zo švédskej univerzity v Lunde vyvinuli kameru, o ktorej tvrdia, že je najrýchlejšia na svete. Dokáže vraj zachytiť 5 biliónov snímok za sekundu alebo kratučké deje trvajúce 0,2 trilióntiny sekundy. Na porovnanie, bežné kamery zachytia okolo 100 000 snímok za sekundu.

Novú vysokorýchlostnú kameru chcú výskumníci použiť na natáčanie rýchlych procesov v oblasti chémie, biológie a fyziky, ktoré sa inak na fotografiách či vo videu nedajú zachytiť. Ako uvádza v správe vydanej univerzitou Elias Kristensson, jeden z tvorcov kamery FRAME (Frequency Recognition Algorithm for Multiple Exposures), malo by ísť o také extrémne krátke procesy, ako sú výbuchy, plazmové výboje, mozgová aktivita zvierat či rôzne chemické reakcie a procesy na molekulárnej úrovni.

Kamera FRAME funguje inak ako bežné modely. Väčšina vysokorýchlostných fotoaparátov a kamier nasníma zábery jeden po druhom v rýchlom slede. Švédsky výtvor však používa počítačový algoritmus, ktorý zachytáva niekoľko kódovaných snímok na jednom obrázku. Tie sú neskôr zoradené do videosekvencie.

Pri filmovaní chemickej reakcie kamera vystaví proces svetlu pomocou laserových zábleskov. Každý svetelný impulz má jedinečný kód a objekt odráža výboje svetla, ktoré sa zlúčia do jednej fotografie. Potom sú tieto obrázky oddelené pomocou šifrovacieho kľúča.

Bez tejto novej vysokorýchlostnej kamery mohli výskumníci podobné rýchle udalosti vizualizovať iba fotografovaním statických záberov procesu. V dlhodobom horizonte sa bude môcť technológia využiť aj v priemysle.

Zdroj: Mashable

Redakcia

Všetky autorove články
frame Elias Kristensson

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať