Image
4.5.2017 0 Comments

Najrýchlejšia kamera na svete dokáže zachytiť 5 biliónov snímok za sekundu

Výskumníci zo švédskej univerzity v Lunde vyvinuli kameru, o ktorej tvrdia, že je najrýchlejšia na svete. Dokáže vraj zachytiť 5 biliónov snímok za sekundu alebo kratučké deje trvajúce 0,2 trilióntiny sekundy. Na porovnanie, bežné kamery zachytia okolo 100 000 snímok za sekundu.

Novú vysokorýchlostnú kameru chcú výskumníci použiť na natáčanie rýchlych procesov v oblasti chémie, biológie a fyziky, ktoré sa inak na fotografiách či vo videu nedajú zachytiť. Ako uvádza v správe vydanej univerzitou Elias Kristensson, jeden z tvorcov kamery FRAME (Frequency Recognition Algorithm for Multiple Exposures), malo by ísť o také extrémne krátke procesy, ako sú výbuchy, plazmové výboje, mozgová aktivita zvierat či rôzne chemické reakcie a procesy na molekulárnej úrovni.

Kamera FRAME funguje inak ako bežné modely. Väčšina vysokorýchlostných fotoaparátov a kamier nasníma zábery jeden po druhom v rýchlom slede. Švédsky výtvor však používa počítačový algoritmus, ktorý zachytáva niekoľko kódovaných snímok na jednom obrázku. Tie sú neskôr zoradené do videosekvencie.

Pri filmovaní chemickej reakcie kamera vystaví proces svetlu pomocou laserových zábleskov. Každý svetelný impulz má jedinečný kód a objekt odráža výboje svetla, ktoré sa zlúčia do jednej fotografie. Potom sú tieto obrázky oddelené pomocou šifrovacieho kľúča.

Bez tejto novej vysokorýchlostnej kamery mohli výskumníci podobné rýchle udalosti vizualizovať iba fotografovaním statických záberov procesu. V dlhodobom horizonte sa bude môcť technológia využiť aj v priemysle.

Zdroj: Mashable

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Znížením rýchlosti lodí by sa mohli obmedziť emisie skleníkových plynov

12.11.2019 07:30

Podľa novej štúdie  by zníženie rýchlosti lodí mohlo mať priaznivý dosah na ľudí, prírodu a klímu. Zníženie o 20 % by mohlo obmedziť emisie skleníkových plynov, ale aj ďalších znečisťujúcich látok, na ...

Výskum

„Nepotopiteľný kov“ zostáva na vode, aj keď doň urobíte diery

11.11.2019 08:00

Superhydrofóbne materiály, ktoré výborne odpudzujú vodu, môžu byť veľmi užitočné z množstva dôvodov. Môžu zabrániť vytváraniu ľadu na povrchoch, postarať sa o vodotesnosť elektroniky či zefektívnenie ...

Výskum

Slovenskí vedci a vedkyne si prevzali ocenenia za prácu a výsledky v oblasti vedy a techniky

09.11.2019 19:20

Oceniť prácu vedecko-výskumných pracovníkov za ich prínos v oblasti vedy, techniky a inovácií bolo  cieľom  slávnostného večera pri príležitosti vyhlásenia výsledkov Ceny za vedu a techniku. Podujatie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá