Najočakávanejšie technické produkty pre rok 2013

Technológie
0

MicrosoftSurface.jpg Niektoré z nich sú ešte stále len vo fáze koncepčného návrhu, ale tešiť sa predsa môžeme už teraz.

Končí starý rok a prichádza nový. Staré technológie (myslené tie, ktoré boli uvedené tento rok) sú už známe. S novým rokom sa môžeme tešiť na také, ktoré sú sľubované už niekoľko rokov, aj na tie, o ktorých existencii sa svet dozvedel celkom nedávno.

Microsoft Surface Pro

Microsoft už predáva svoj hybrid notebooku a tabletu s operačným systémom Windows RT, ale SurfacePro je úplne iný produkt. Predovšetkým bude obsahovať plnú verziu Windows 8, ktorá umožní spustiť aj všetky aplikácie kompatibilné s Windows 7. Displej full HD bude podporovať 10bodové ovládanie prstami aj stylusom. Spolu s výkonným procesorom Intel Core i5 by to mohol byť vynikajúci pomocník. Dostupnosť je ohlásená na január, základná cena: 500 dolárov.

iPad 5

V závislosti od zdroja by sa iPad5 mal dostať už v marci 2013. Určite bude ľahší a tenší než iPad4 vďaka dotykovej technológii GF2, ktorá umožnila stenčiť obrazovku iPadu mini.

iPhone 6

IPhone 6 je témou väčšiny nepotvrdených správ na internete, rovnako ako jeho predchodcovia. Prevláda názor, že zariadenie bude dostupné budúci rok okolo júna. Možno bude vybavený novým typom pretiahnutého tlačidla Home, s ktorým by sa dalo navigovať pomocou ťahov palca. Možno bude mať procesor A6x, možno A7. Ostatne, neisté je aj meno. Ďalšie možné označenie je iPhone 5S. Alebo Nový iPhone.

Microsoft SurfacePhone

Podľa správy WallStreetJournal rokuje Microsoft s výrobcami telefónnych komponentov. Ak by sa Microsoft pustil do výroby vlastného telefónu, zapadal by pekne do radu jeho zariadenia Surface.

Smartfón BlackBerry 10

Oproti tomu je príchod BlackBerry 10 veľmi reálny. 5000 jeho raných verzií je medzi vývojármi. Oficiálna premiéra je ohlásená na 30. januára, cena zatiaľ nie je známa. Táto kombinácia čisto dotykového osobného mobilu so softvérom podporujúce pracovné potreby veľkých korporácií má ambície ponúknuť to najlepšie z oboch svetov.

Prístupové body 802.11ac

Nové bezdrôtové smerovače pôjdu ďaleko za možnosti tých existujúcich, ktoré sú postavené na skorých neúplných implementáciách normy 802.11ac. Očakávať môžeme strojnásobenie reálnych prenosových rýchlostí až do gigabitov za sekundu. Niektorí výrobcovia svojich užívateľov uisťujú, že aktualizácia firmvéru prinesú rovnaké možnosti aj do existujúcich produktov.

Ohybné telefóny

Technológia schopná vyrábať ohybné displeje existuje už dnes a v roku 2013 môžeme čakať zrodenie nových typov zariadení, ktoré ich budú využívať. Určite budú odolnejšie voči mechanickému namáhaniu a niektoré z nich umožnia nosenie priamo na tele.

OS X 10.9

Ďalšie vydanie stolového operačného systému Apple OS X 10.9 nesie kódové meno Rys (Lynx). Očakáva sa výrazný posun k zjednoteniu ovládania a možností s iOSurčeným pre tablety a telefóny. To by mohlo znamenať príchod Siri, inteligentného osobného asistenta ovládaného hlasom. Zatiaľ stále bez podpory slovenčiny.

Výkonové zosilňovače Eta Devices

Spoločnosť Eta Devices založili dvaja profesori z MIT, ktorí vyvinuli nový typ výkonových zosilňovačov pre smartfóny. Vďaka rýchlemu prechodu medzi minimálnym a maximálnym výkonom v priebehu využívania telefónu by mali priniesť viac než zdvojnásobenie výdrže batérií. Komerčné nasadenie sa očakáva práve už v nasledujúcom roku. Podporované budú technológie CDMA, GSM a 4G/LTE.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať