Nahradí sieť prístupových bodov Wi-Fi mobilnú sieť telekomunikačných operátorov?

Telekomunikácie
0

wifi_struktura_162.jpg Americké spoločnosti Republic Wireless a FreedomPop chcú zmeniť princíp fungovania telekomunikačných služieb. Základom ich biznisu je rozsiahla infraštruktúra prístupových Wi-Fi bodov, cez ktoré sa používateľom poskytujú služby internetu, telefonovania a posielania správ. Kde nie je k dispozícii Wi-Fi, tam sa využívajú telekomunikačné veže.

V prípade veľkých mobilných operátorov to funguje naopak. Základom je pokrytie mobilnými sieťami a technológia Wi-Fi predstavuje prostriedok, ako zaťaženie mobilných sietí zmenšiť.

Avšak aj veľké spoločnosti začínajú premýšľať nad tým, ako profitovať z dostupnosti a kapacity Wi-Fi sietí. Spoločnosť Cablevision ohlásila novú službu, ktorá bude fungovať iba na Wi-Fi infraštruktúre. Američania za ňu zaplatia mesačný poplatok 30 dolárov. Ak by Cablevision ponúkal totožnú službu prostredníctvom telekomunikačných sietí, paušál by stál cca 100 dolárov. Podobné plány má aj Google. Internetový gigant údajne vyvíja službu tohto typu už niekoľko rokov.

O potenciálnom dopade technológie Wi-Fi na mobilné služby hovoril Stephen Stokols, CEO spoločnosti FreedomPop už dávnejšie. „Wi-Fi je prvá technológia, ktorá môže výrazne narušiť aktuálny finančný model trhu." Samozrejme, spoločnosti ako FreedomPop a Republic Wireless sú pomerne malé. Majú stovky tisíc zákazníkov, čo je v porovnaní s operátorom Verizon Wireless zanedbateľné. Ten obsluhuje viac ako 100 miliónov používateľov.

Avšak spoločnosti ako Cablevision a najmä Google môžu spôsobiť, že sa trh začne meniť. Ak vytvoria spoľahlivú infraštruktúru a vyriešia hlavný problém služieb tohto typu - a teda že Wi-Fi signál nie je dostupný všade - môžu predefinovať telekomunikačné služby novej generácie.

Zdroj: gadgets.ndtv.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať