Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Na zabezpečenie dát stačí dodržovať niekoľko základných pravidiel

0

Žijeme v digitálnej dobe a cenné firemné a osobné dáta, ktoré sú veľakrát výsledkom zdĺhavej a starostlivej práce, si zaslúžia adekvátne zabezpečenie. Väčšina ľudí pracujúcich s počítačom ukladá svoje dáta na internom alebo externom disku, teda na jednom mieste, a využíva bezplatné verzie antivírusových programov. V horšom prípade dokonca žiadny antivírus nepoužíva. V nasledujúcich odsekoch vám poradíme, ako digitálne dáta čo najlepšie ochrániť. Základné pravidlá sú dve rôzne úložiská a dobré antivírusové zabezpečenie.

Kvalitný antivírus ako múr pred nezvanými hosťami

Každý počítač, či už firemný, alebo osobný, by mal mať nainštalovaný antivírusový program, ktorý odolá širokej škále internetových hrozieb. Hlavná otázka však je, či je lepšie využiť bezplatnú základnú verziu alebo kvalitný platený antivírus. Medzi nimi je, samozrejme, rozdiel. Platené verzie ponúkajú viac bezpečnostných prvkov a sú vhodné v prípade, ak na počítači využívate napríklad internetové bankovníctvo. Ak nie, s pokojným svedomím môžete zvoliť aj niektorý z bezplatných programov. Nie je však pravidlom, že platený antivírus ochráni počítač lepšie. Pravidelné aktualizácie antivírusovej databázy, operačného systému a obozretné spráanie na internete sú ďalšie predpoklady bezpečnosti dát. V každom prípade používajte len jeden antivírus, dva naraz totiž môžu spôsobiť komplikácie. To platí aj pre firewall a antispajvérové aplikácie.

Istota bezpečnosti v cloude

Ukladanie dát na dve miesta zároveň môže byť niekedy na nezaplatenie. Počítač môže byť odcudzený, flash disk sa dá ľahko stratiť, externý disk sa môže nenávratne poškodiť pádom na zem. Ak o jedno úložisko prídete, vyplatí sa mať k dispozícii druhé, na ktorom svoje dáta vždy bezpečne nájdete. Tým je aj moderné cloudové úložisko. Pre domáce počítače postačia „free“ verejné cloudové úložiská, pre firmy sú zase vhodnejšie zmluvné cloudové služby s garantovanou dostupnosťou, kvalitou a bezpečnosťou. Cloudové úložiská v oboch prípadoch poskytujú najmodernejšie zabezpečenie, ktoré chráni dáta pred akýmkoľvek kybernetickým rizikom.

„K dispozícii je úložisko na bezpečné a spoľahlivé automatické zálohovanie dát a služby cloud computingu na prácu koncových používateľov, kde sa všetky výpočtové operácie uskutočňujú vo vzdialenom dátovom centre, a nie na osobnom počítači alebo firemnom serveri,“ vysvetľuje Ivan Luby z IT spoločnosti GAMO, ktorá sa špecializuje na cloudové riešenia. Práve technológiu end user cloud computing firmy s obľubou využívajú pre jej bezpečnosť, flexibilitu a rýchlosť, s akou sa dokáže prispôsobiť meniacim sa nárokom. Firmy nemusia stále zaobstarávať nové zariadenia a vynakladať zbytočné úsilie na zabezpečenie ich prevádzky. Získavajú priestor na využitie kapacít IT špecialistov na rozvoj firmy a jej podnikania.

Pozor na flash disky, infikované weby a heslá

Prenášať dáta na malom flash disku je stále obľúbené, hoci bezplatné úložiská s webovým rozhraním tento spôsob postupne odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Každý antivírus by mal rozpoznať pripojenie „flešky“ k počítaču, ale aj dozerať na to, aby nevyvíjala nežiaduce aktivity. Aj flash disk je preto vhodné raz za čas skontrolovať pomocou antivírusu, či neukrýva vírus alebo inú hrozbu. Každému používateľovi sa takisto môže občas stať, že neúmyselne navštívi napríklad infikovanú webovú stránku. V týchto prípadoch sa opäť oplatia antivírusy, ktoré na riziko upozornia ešte pred načítaním webovej stránky. V prípade hesiel je potom samozrejmosť, aby ste ich poznali len vy sami a zároveň sa vyvarovali jednoduchých a slabo zabezpečených hesiel typu „heslo123“.

bezpečnosť zapezpecenie dáta

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať