Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Na umelej koži vypestovanej v laboratóriu vyrástli chlpy

3

Japonským vedcom sa po prvýkrát podarilo vypestovať v laboratóriu komplexné kožné tkanivo vrátane ochlpenia. Fluorescenčná koža bola implantovaná živým myšiam. Výskumníci pri tom použili preprogramované bunky odobraté dospelým hlodavcom, nazývané „indukované pluripotentné kmeňové bunky“. Na rozdiel od predchádzajúcich laboratórne vypestovaných vzoriek kože táto obsahovala vnútornú aj vonkajšiu vrstvu, ako aj vlasové folikuly a mazové žľazy.

Pred dvoma rokmi sa vedcom vo Veľkej Británii podarilo vyprodukovať jednu epidermálnu vrstvu z preprogramovaných ľudských kmeňových buniek. V tom čase sa to považovalo za veľký krok smerom k vypestovaniu skutočnej ľudskej kože. Japonskí vedci síce použili bunky z myši, ale ako prvým sa im podarilo vytvoriť rastúce kožné tkanivo spolu so žľazami a chlpmi.

Vedci najprv kultivovali kmeňové bunky v laboratórnej miske. Tieto bunky boli geneticky upravené tak, aby vydávali fluorescenčnú zelenú žiaru, aby boli ľahko identifikovateľné. Potom sa zhluky takýchto buniek implantovali do kože holých myší. Tu potom dorástli do komplexného kožného tkaniva. Transplantované kožné tkanivo výskumníci úspešne pripojili k nervom a svalom. Na koži potom začali rásť chlpy.

Vedci však nevysvetlili mechanizmus rastu kože. A bez znalosti toho, ako sa takáto koža vyvíja, by bolo príliš nebezpečné použiť ju na ľuďoch. Nemožno teda povedať, ako dlho bude trvať, kým lekári začnú používať takúto kožu v reálnom svete. Vedúci tímu japonských vedcov z Výskumného ústavu Riken Takashi Tsuji však povedal, že by chceli vytvoriť ľudskú kožu „do desiatich rokov“.

Zdroj: theverge.com

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

a nie je to opacne? reakcia na: Na umelej koži vypestovanej v laboratóriu vyrástli chlpy

6.4.2016 08:04
nie je naopak tendencia vypestovat kozu bez chlpov? nikoho nebavi to neustale holenie :D
Reagovať

RE: a nie je to opacne? reakcia na: a nie je to opacne?

6.4.2016 21:04
staci ked odoberu gen, ktory sposobuje chlpatenie. Na mysiach to fungovalo. Ktovie vsak ci aj zo zdravotneho hladiska to je v poriadku...
Reagovať

RE: RE: a nie je to opacne? reakcia na: RE: a nie je to opacne?

7.4.2016 21:04
tak tak... napr chlpy v nose zachytavaju spinu a prach...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať