Na svete je prvá vakcína proti chrípke vyvinutá umelou inteligenciou

Technológie
0

Tím výskumníkov na Flinders University v Južnej Austrálii vyvinul novú vakcínu, o ktorej sa predpokladá, že je prvým liekom na svete, ktorý bol kompletne navrhnutý umelou inteligenciou (AI). Hoci počítače sa pri návrhu liekov používali už aj predtým, táto vakcína bola nezávisle vytvorená AI programom s názvom SAM (Search Algorithm for Ligands).

Vedci najprv „nakŕmili“ program AI  informáciami o zlúčeninách, o ktorých je známe, že aktivujú ľudský imunitný systém, ako aj o zlúčeninách, ktoré takýto účinok nemajú. Potom vyvinuli ďalší program, ktorý generoval milióny rôznych chemických zlúčenín. SAM z nich mal vybrať sľubných kandidátov na nové lieky. Tím potom najlepších kandidátov, ktorých identifikoval SAM, syntetizoval v laboratóriu a testoval ich na ľudských krvných bunkách, aby zistil, či budú fungovať.

„Potvrdilo sa, že SAM nielenže bol schopný identifikovať dobré lieky, ale v skutočnosti prišiel s ešte lepšími, než v súčasnosti existujú,“ povedal vedúci tímu Nikolai Petrovsky, profesor na Flinders University. Petrovsky dúfa, že nová vakcína bude účinnejšia ako existujúce vakcíny a bude ich dopĺňať alebo nahrádzať ako štandardný sezónny očkovací prostriedok proti chrípke.

Zdroj: businessinsider.com.au.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať