SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Na slovenské telefóny a tablety útočí SMS-kový trójsky kôň

Bezpečnosť
0

sms_malware.jpg Niektorí telefonickí operátori včera varovali pred škodlivým kódom, ktorý sa SMS-kami šíri medzi slovenskými používateľmi mobilných telefónov a tabletov s operačným systémom Android. ESET potvrdzuje túto infekciu, hrozbu deteguje ako variant škodlivého kódu Android/TrojanSMS.Agent.VN.

Používateľ sa nakazí tak, že mu od iného kontaktu príde SMS v azbuke v znení „je toto tvoja fotka?" a s linkom na škodlivý kód. Po kliknutí na link telefón alebo tablet používateľa varuje, že súbor môže poškodiť jeho zariadenie (pozri priložený obrázok). Ak ho aj napriek tomu otvorí, infikuje si zariadenie škodlivým kódom. Následne takúto SMS odošle jeho zariadenie na veľký počet uložených kontaktov.

ESET_SMS_Agent_varovanie.jpg

Tento SMS trójsky kód sa zameriava na sledovanie prichádzajúcich SMS správ, v ktorých vyhľadáva informácie o používateľovom zostatku na účte. Minulý rok sa šíril po krajinách hovoriacich po usky a podľa odhadu spoločnosti ESET tento škodlivý kód nie je zameraný na používateľov zo Slovenska a dostal sa sem skôr náhodne, nie úmyselne.

ESET_SMS_Agent_najdena_hrozba.jpg

Infikované zariadenie možno vyčistiť dvoma spôsobmi. Používateľ by si mal zariadenie zapnúť v Safe Mode, následne môže infekciu odstrániť. Každé androidové zariadenie môže mať prechod do Safe Modu odlišný, používateľ by mal preto postupovať podľa návodu na použitie. Druhý a pre používateľa zrejme jednoduchší spôsob je stiahnuť si z oficiálneho obchodu Google Play antivírusovú aplikáciu. K dispozícii je aj viacero bezplatných aplikácií. Po preskenovaní zariadenia softvér ponúkne možnosť odstrániť infekciu.

ESET_SMS_Agent_najdena_hrozba2.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať