ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Na poskytovanie internetu na celom svete by vraj mohli stačiť iba štyri satelity

3

SpaceX v rámci projektu Starlink navrhuje megakonštelácie pozostávajúce z tisícok satelitov, ktoré by poskytli svetu globálne internetové pokrytie. Najväčší poskytovatelia satelitného internetu na svete HughesNet a ViaSat však zďaleka neposkytujú globálne pokrytie. Nie je prekvapením, že veľkou prekážkou sú najmä náklady. Satelit totiž potrebuje veľké množstvo paliva, aby sa stabilne udržal na obežnej dráhe a prekonal rôzne problémy, ako napr. poruchy v gravitačnom poli Zeme, rušivý gravitačný vplyv Slnka a Mesiaca a dokonca aj tlak spôsobený slnečným žiarením. Takéto množstvo paliva zvyčajne zdvojnásobuje hmotnosť satelitu.

Nová štúdia inžinierov z The Aerospace Corporation, publikovaná v časopise Nature Communications, prináša návrh, ktorý umožní premeniť tieto degradačné sily na niečo, čo pomáha udržať satelity na obežnej dráhe. Keby to fungovalo, znamenalo by to, že iba štyri satelity by mohli zabezpečiť nepretržité globálne pokrytie za zlomok nákladov. Obežné dráhy satelitov sú v súčasnosti eliptické. To znamená, že musia zapáliť svoje raketové motory v polohe najbližšej k Zemi, aby sa nevychýlili z obežnej dráhy.  Patrick Reed z Cornellovej univerzity a jeho kolegovia chcú urobiť obežné dráhy viac kruhovými.

Satelity tak budú musieť vykonať menej pohonných manévrov, čím sa znížia požiadavky na pohonné hmoty, pričom by však stále poskytovali takmer globálne pokrytie. Tím uskutočnil simulácie skúmajúce, ktoré typy orbitálnych konfigurácií môžu najlepšie zmeniť degradačné sily na tie, ktoré by podporovali stabilnú kruhovú obežnú dráhu. Simulácie boli vykonané pre konštelácie štyroch satelitov, ktoré strávia na obežnej dráhe najmenej 6000 dní (16,4 roka). Po analýze simulácií pomocou superpočítača Blue Waters na Illinoiskej univerzite v Urbana-Champaign našiel tím dva modely, ktoré by mohli fungovať.

Prvá konštelácia absolvuje obežnú dráhu za 24 hodín vo výške 35 400 km a dosiahne nepretržité pokrytie asi 86 % zemegule. Pri druhej možnosti trvá oblet vo výške 67 600 km 48 hodín a pokrytie je 95 %. Výpadky v oblastiach, ktoré im budú čeliť, nebudú trvať dlhšie ako 80 minút. Samozrejme, rýchlosť internetu by bola nižšia z dôvodu predĺženia času potrebného na odoslanie signálu z oveľa vyššej obežnej dráhy. V týchto systémoch by satelity (každý s hmotnosťou asi 1,2 tony) potrebovali asi o 60 % menej pohonných hmôt počas celého obdobia 6000 dní, ako keby obiehali v bežných konfiguráciách, čím by sa potenciálne znížila ich hmotnosť o viac ako polovicu.

Bolo by tak jednoduchšie a lacnejšie zostrojiť, vypustiť, prevádzkovať a sledovať len niekoľko satelitov na vyššej obežnej dráhe. Túto koncepciu môžu privítať aj astronómovia a odborníci na vesmírny odpad, ktorí sa obávajú negatívnych účinkov projektov, ako je Starlink. Iní však na druhej strane argumentujú tým, že v sieti vytvorenej zo stoviek až tisícok satelitov nebude narušená služba, ak niektoré satelity nebudú správne fungovať.

Zdroj: technologyreview.com.

Redakcia

Všetky autorove články
satelit internet web online Digital dáta

3 komentáre

objavili ameriku resp teplu vodu:) reakcia na: Na poskytovanie internetu na celom svete by vraj mohli stačiť iba štyri satelity

31.1.2020 07:01
Na geostacionarnej drahe cca 36 000 km nad zemou satelit ako keby stoji nad jednym miestom.
akurat, že to je už dosť dlho známe
Reagovať

nestaci len kecat, treba makat a mat vysledky reakcia na: Na poskytovanie internetu na celom svete by vraj mohli stačiť iba štyri satelity

20.1.2020 18:01
zatial co ini len analyzuju, teoretizuju a rozoberaju co by bolo najlepsie, najlacnejsie, najefektivnejsie a neviem co este, SpaceX buduje siet na ktorej chce v buducnosti zarabat.
Reagovať

Asi reakcia na: Na poskytovanie internetu na celom svete by vraj mohli stačiť iba štyri satelity

20.1.2020 12:01
tu máme malé žiarenia tak treba ešte pridať
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať