SAMSUNG_082020 SAMSUNG_082020 SAMSUNG_082020 Advertisement

Na čo všetko by ste mali myslieť pri zariaďovaní pracovne?

Tlačové správy
0

Či už v nej vybavujeme pracovnú agendu po príchode domov alebo trávime dlhé hodiny v rámci home office, domáca pracovňa má v našich domácnostiach svoje opodstatnenie. Pokiaľ ju zariadite správne ako po technickej, tak aj po praktickej stránke, skvalitníte si tým vašu prácu.

Viete, čo všetko potrebujete k úplnému pracovnému nasadeniu? To, ako vám pôjde práca a aká bude vaša sústredenosť, výrazne ovplyvňuje aj samotné zariadenie kancelárie. Nie vždy zvážite všetky dôležité faktory a v mnohom si prácu sťažíte už len tým, že nesprávne zariadite tieto priestory. Na čo by ste teda nemali zabúdať? Týchto pár užitočných rád vás lepšie nasmeruje pri zariaďovaní domácej pracovne a usmerní vás aj pri výbere toho správneho kancelárskeho nábytku.

Zvážte lokalitu a vyberte si také priestory, kde vás budú ďalší členovia domácnosti čo najmenej rušiť. Nezabúdajte aj na všetky dôležité faktory, ktoré by mohli značne vplývať na vašu sústredenosť. Hlasná premávka hneď pri okne či miesto v obývačke, kde iní sledujú televízor, rozhodne nebude tou správnou voľbou. Pokiaľ vás v hľadaní miesta obmedzujú malé priestory a nemáte možnosť si tak úplne vyberať, všetko je to o dohode s ostatnými členmi. Vymedzte si časový harmonogram a dohodnite si pravidlá, ktoré budete všetci rešpektovať.

Ak však aj naďalej váhate s voľbou adekvátneho miesta a neviete, či vám tento voľný priestor zefektívni pracovné nasadenie, pravidlá feng shui vás lepšie nasmerujú. Prezradia vám napríklad aj to, ako správne umiestniť pracovný stôl. Pokiaľ by ste totiž sedeli chrbtom k dverám, nielenže by ste tým prišli o všetku sústredenosť, ale nemali by ste ani kontrolu nad tým, kto do danej miestnosti vstúpi.

Nábytok, čo vám skvalitní prácu

Dajte prednosť nábytku, ktorý je určený priamo do kancelárskeho prostredia. Kúpu pracovného stola prispôsobte vašim potrebám. Ak máte prenosný počítač, postačí vám aj menšia plocha, kým pri štandardnej počítačovej zostave musíte rátať s umiestnením monitora, vyčleniť miesto priamo pre počítač a adekvátne všetko potrebné aj správne rozmiestniť. Veľkosť pracovnej plochy by vás nemala obmedzovať a nesmie byť ani zbytočne preplnená. Výrazne by ste si tým zúžili pracovnú plochu a navyše by vás mnoho predmetov na stole len rozptyľovalo.

Pokiaľ podceníte výber stoličky a nepôjde o zdravé sedenie so správnym držaním tela, nielenže tým môžete docieliť zvýšenie rizika zdravotných ťažkostí, ale dosť sa zníži aj váš pracovný výkon. Zabudnite taktiež aj na sedenie na pohovke, možno sa vám zdá toto miesto značne pohodlné, ale výrazne si ním sťažujete prácu a dávate zabrať pleciam a chrbtici. Hlavnú rolu by mala v každej pracovni zohrávať práve kancelárska stolička. Tá by mala byť ergonomicky spracovaná a prispôsobená aj tomu, koľko hodín denne budete na nej sedieť. Táto stolička by vám mala umožniť nastavenie výšky, opierky hlavy aj chrbtice a poskytnúť maximálne pohodlie počas sedenia.


Nesprávne sedenie sprevádza viacero zdravotných ťažkostí, nepodceňujte tak výber ergonomickej stoličky, ktorá bude vhodná na dlhé hodiny sedenia. (fizkes / Shutterstock.com)

Nezanedbateľné technické náležitosti

Svoju prácu značne zefektívnite aj tým, že zainvestujete do výpočtovej techniky. Voľba počítača či notebooku by mala zodpovedať tomu, čo budete vykonávať a určite by ste nemali podceniť aj príslušenstvo. Pokiaľ máte zastaralý notebook s batériou, čo nevydrží, stávate sa závislým od prístupu k elektrickej energii. Otázka kúpy je tak v tomto prípade rozhodne namieste. Zanedbať by ste nemali ani samotné internetové pripojenie a podľa potrieb prispôsobiť jeho rýchlosť. Pravidelné videohovory s vašimi klientmi, počas ktorých vám nonstop vypadáva internet, vašej profesionalite len uškodia.

Budete pravidelne tlačiť dokumenty a skenovať papiere? Skúste si zvoliť multifunkčnú tlačiareň, s ktorou všetky tieto úkony skĺbite do jedného zariadenia a nebudete musieť kupovať zbytočne ešte aj skener, vďaka čomu ušetríte aj miesto.

Neprekombinujte to

Vyhnite sa zbytočnému hromadeniu dekoračných prvkov a minimalizujte ich počet len na tie najnevyhnutnejšie. Ak ich zbytočne budete mať veľa vo svojom okolí, stratíte sústredenosť a často budete myšlienkami úplne inde. Výrazne tým prichádzate o čas, budete tak musieť o to dlhšie pracovať a predlžovať tým pracovnú dobu.

Efektívnym riešením sú aj rastliny v byte, pričom práve tie budú vhodnou náhradou  dekorácií a vaše priestory tak nebudú pôsobiť prázdne. Navyše všetci poznáme aj ich pozitíva, nájsť tak priestor pre zeleň v kancelárii bude vítanou voľbou, ktorá spraví v každej jednej pracovni dobrú službu.


Rastliny v domácej pracovni oživia priestory a budú len prínosom. (sukiyaki / Shutterstock.com)

S doplnkami by ste to nemali preháňať, no určite by ste v pracovni nejaké mať mali. Bez nich by totiž priestory pôsobili priveľmi chladno a neprívetivo, čo by mohlo sťažiť vaše pracovné záležitosti, nakoľko by ste sa necítili v týchto priestoroch útulne. Celkový estetický dojem zmeníte aj zamaskovaním všetkých káblov, no výraznú zmenu docielite aj ich úhľadným uložením. Takéto malé zmeny môžu mať v konečnom výsledku radikálnejšiu podobu a zmeniť vizuál vašej domácej pracovne. Kedy sa pustíte do jej zariaďovania aj vy?

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať