Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Prehľad: Na čo potrebujeme 8K

2

» V situácii, keď satelitní a terestriálni operátori ešte nedokončili ani generačný prechod z SD na HD vysielanie a na sledovanie vysielania Ultra HD 4K zostávajú v našich končinách zväčša iba internetové služby ako Netflix, Amazon video a podobné, prichádzajú výrobcovia na trh s televízormi v štandarde Ultra Hi-Vision 8K (niektorí už s druhou generáciou).  Na pripomenutie, tento štandard prináša rozlíšenie 7680 × 4320 až 100/120p, WCG, HDR a zvukový sprievod až 22.2 kanálov. Jedna snímka videa má teda rozlíšenie viac ako 33 Mpx. V tomto roku bola založená 8K Alliance, ktorej členmi sú poprední výrobcovia televízorov. Tá určila základné parametre, ktoré musia spĺňať všetky televízory s 8K rozlíšením na trhu. Technická špecifikácia určuje rozlíšenie obrazu 7680 × 4320 bodov, snímkovú frekvenciu 24p, 30p a 60p, jas displeja v špičke 600 nitov, kodek HEVC a konektor HDMI 2.1. Rozhranie HDMI verzie 2.1 umožňuje prenos Ultra Hi-Vision 8K 50/60p HDR alebo 4K 100/120p HDR a má dátovú priepustnosť až 48 Gb/s. Pripomíname, že ide o základné špecifikácie. Video je štandardne kódované s 10-bitovou farebnou hĺbkou a v blízkej budúcnosti sa plánuje nasadenie vyspelejšieho kodeku VVC (Versatile Video Codec), ktorý je v súčasnosti vo vývoji. Bude postavený na základe HEVC, ibaže vďaka novým nástrojom intra frame a inter frame predikcie, kompenzácie pohybu, filtrovania v slučke a ďalším nástrojom ponúkne až o viac ako 35 % vyššiu účinnosť kompresie. So súčasným kodekom HEVC je na prenos obrazu v 8K rozlíšení potrebný dátový tok až 100 Mb/s, čo je problematické pri vysielaní cez internet, ale aj pre satelitné či terestriálne vysielanie. Rozlíšenie 8K je totiž štvornásobkom 4K a až 16-násobkom full HD rozlíšenia. 8K vysielanie má pred sebou teda ešte viacero výziev. Napriek tomu si už dnes môžete zakúpiť televízor s 8K rozlíšením. Vzhľadom na to, že zatiaľ chýba natívny 8K obsah, sa vynára otázka, či je vôbec využiteľný.

Čo sa týka televízorov, v podstate každý výrobca už má nejaký model s 8K rozlíšením. Lídrom však zatiaľ zostáva Samsung, ktorý má ako jediný ucelený rad modelov, navyše už v druhej generácii. Jediný dostupný zdroj 8K videa je zatiaľ YouTube, ani tu však často nejde o natívny obsah, ale o prevzorkovaný zo 4K či 6K videa. 8K kamery sú totiž zatiaľ vzácnosťou aj v profesionálnej sfére a aj tu ide väčšinou o prototypy alebo o predsériové kusy. Samozrejme, v tomto smere napredujú technológie pomerne rýchlo a aj na tohoročnom IBC (International Broadcast Conference) 2019 v Amsterdame bolo vidieť kamery s 8K rozlíšením v množstve stánkov. Prvou veľkou skúškou tohto formátu bude už v roku 2020 olympiáda v Tokiu, ktorá má byť kompletne vysielaná priamo v 8K rozlíšení. Vzhľadom na to, že hlavným partnerom olympiády je Pana­sonic, bolo u tohto výrobcu vidieť viacero zariadení pracujúcich s 8K videom. Napriek tomu, že olympiáda bude zaznamenávaná a vysielaná v 8K rozlíšení, v našich končinách bude jej sledovanie v tomto rozlíšení možné azda cez internet, prípadne cez nejaký dočasný satelitný kanál, ale na to si budeme musieť počkať. Veľa informácií v tomto smere zatiaľ nie je.


Systém Panasonic 8K ROI umožňuje nasadiť na športové prenosy iba niekoľko stacionárnych kamier, z ktorých možno robiť dynamické výrezy

To, že ešte nie je k dispozícii natívny 8K obsah, neznamená, že je tento formát zatiaľ zbytočný. Dobrý príklad ponúkajú práve televízory Samsung, ktoré používajú upscaling z nižších rozlíšení prostredníctvom umelej inteligencie. Výsledky sú v tomto prípade veľmi presvedčivé a hlavne materiál v 4K rozlíšení vyzerá lepšie ako na natívnych 4K TV. Je to dané jemnozrnným rastrom 8K displejov a vysokou kvalitou spracovania signálu. Ide o podobný efekt ako na displejoch mobilov s vysokým rozlíšením. 8K video má však veľký význam aj v oblasti televíznej produkcie. Okrem výroby úchvatných dokumentov o prírode či kultúre v natívnom 8K rozlíšení sú tu aj ďalšie možnosti. Panasonic v tomto roku predstavil systém 8K ROI (Region of Interest) na vysielanie športových či kultúrnych akcií prostredníctvom niekoľkých statických 8K kamier. Vysiela vo finálnom full HD rozlíšení, pričom možno z jednej kamery vytvoriť až 5 virtuálnych výrezov z pôvodného obrazu. Tak možno urobiť výrezy v rôznej veľkosti až do veľkosti natívneho full HD rozlíšenia, teda 1/16 veľkosti. Vďaka tomu môžu byť 8K kamery napríklad na športovisku umiestnené stacionárne a inteligentný softvér alebo operátor riadi pohyb a veľkosť výrezu obrazu, akoby pohyboval kamerou. Vďaka vysokému rozlíšeniu 8K videa majú výsledné obrazy stále vysokú kvalitu.


Z jedného 8K obrazu možno získať až 4 nezávislé dynamické výrezy + downsamplovaný celý obraz, všetko vo full HD rozlíšení

Veľké využitie má formát 8K aj v bezpečnostných kamerách, najmä pri zaistení bezpečnosti na štadiónoch či kultúrnych akciách s veľkým počtom zhromaždených osôb. 8K kamery tu môžu byť nasadené na identifikáciu nežiaducich osôb alebo osôb s protiprávnym konaním. Výhodné je, že celú jednu tribúnu bežného štadióna zosníma jedna kamera a pokročilé algoritmy na identifikáciu tvárí hľadajú požadované osoby.

8K kamery v blízkej budúcnosti môžu nahradiť fotoaparáty aj pri fotení športových udalostí a iných akcií, kde sa zaznamenáva pohyb. 8K kamera totiž dokáže snímať až 120 snímok za sekundu s rozlíšením 33 Mpx, čo je doslova sen každého športového fotografa. To zatiaľ nezvládne žiadny zo súčasných fotoaparátov. Pochopiteľne, záznam takéhoto množstva dát, navyše v RAW, bude vyžadovať použitie veľmi rýchlych záznamových médií, ale to už dnes nie je problém.   

Ako vidno, video s veľmi vysokým rozlíšením má pomerne široké využitie a veľa ďalších možností ešte určite pribudne. 

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
8K video

2 komentáre

Bezna trhova reakcia reakcia na: Na čo potrebujeme 8K

29.11.2019 05:11
Ludia po tom moc nepistia a teda dodavatelia signalu sa vobec neponahlaju s drahou vymenou celej prenosovej techniky. Beznemu Slovakovi je jedno, ci Oteckov alebo spravy na JOJke vidi v HD, Full HD alebo 4k.
Reagovať

RE: Bezna trhova reakcia reakcia na: Bezna trhova reakcia

30.11.2019 23:11
No nieje to jedno. Ale zober si. uz je davno 4k a zacina 8k a na SK vela tych FHD programov nieje. Len keby presli na 720 riadkov pri DVB-T. Ale oni nechali iba tych 480 riadkov.
SK zaspalo v tomto smere = dokonca sa mi zda, ze este stale spi.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať