Image
12.10.2017 1 Comments

NVIDIA predstavila počítač Pegasus. Zvládne vraj autonómne riadenie auta úplne bez šoféra

Spoločnosť NVIDIA, výrobca počítačových grafických kariet, oznámila novú, výkonnejšiu počítačovú platformu na použitie v autonómnych vozidlách. Firma hovorí, že nový systém s názvom Pegasus môže byť použitý na riadenie vozidiel na úrovni 5, teda úplne bez zásahov vodiča a bez použitia volantu, pedálov alebo zrkadiel.

Ide o novú iteráciu platformy Drive PX, ohlásenej v roku 2015, ktorá však zatieni svojich predchodcov. Je založená na dvojici SoC Xavier a ďalšej dvojici diskrétnych a dosiaľ nepomenovaných GPU, špecializovaných na strojové učenie a počítačové videnie. Drive PX Pegasus poskytne viac ako 320 biliónov operácií za sekundu, čo predstavuje viac ako 10-násobok procesorového výkonu predchodcu. K dispozícii je 16 vstupov pre snímače, ako je lidar, radar a kamery. Výrobcom automobilov a technologickým firmám vyvíjajúcim systémy autonómneho riadenia sa Pegasus začne dodávať  od druhej polovice roka 2018.

Prísľub autonómie na úrovni 5 netreba brať na ľahkú váhu. Väčšina výrobcov sa o úrovni autonómnosti svojich vozidiel vyjadruje veľmi opatrne. Zatiaľ najvyšší stupeň komerčne dostupnej autonómnosti je úroveň 2. Audi hovorí, že jeho nový sedan A8 má 3. úroveň autonómie, no súčasné predpisy ho nemeckej automobilke neumožnia zapnúť.

Väčšina automobiliek hovorí, že pravdepodobne vynechajú úrovne 3 a 4, pretože sú príliš nebezpečné, a pôjdu rovno na úroveň 5. Takže vyhlásenie spoločnosti NVIDIA, že od budúceho roka umožní dosiahnuť najvyššiu úroveň autonómnej jazdy, je vcelku prekvapujúce.

V súčasnosti je úplne autonómna jazda skôr teória. Vozidlo, ktoré dokáže zvládnuť všetky úlohy za všetkých možných podmienok, je zatiaľ vízia futuristov. Bude trvať ešte niekoľko rokov, ak nie desaťročí, kým naše cesty a pravidlá cestnej premávky budú pripravené na robotické autá, ktoré sa môžu pohybovať úplne voľne bez obmedzenia.

Zdroj:ThevergeArstechnica

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

ISE 2018 : Epson

17.02.2018 21:06

Spoločnosť Epson lákala návštevníkov monumentálnym stánkom ktorému dominovala veľkoplošná projekcia zložená z 8 projektorov. V expozícii sme mohli vidieť prvý projektor Epson s natívnym rozlíšením ...

Produkty

Sherlock oslavuje 30 rokov

16.02.2018 18:38

Bezpečnostné dvere Sherlock oslavujú 30. výročie svojho vzniku. Boli sme pozvaní priamo do priestorov spoločnosti a nazreli sme do tajomstiev ich výroby. Bezpečnostné dvere Sherlock sú prvé protipožia ...

Produkty

ISE 2018: Optoma

15.02.2018 23:17

Spoločnosť Optoma je známa predovšetkým ako výrobca kvalitných projektorov. Tentoraz však predstavovala novú LED stenu, zostavenú z LED panelov s pomerom strán 16:9, s rozstupom 2,6 mm a celkovou hrúb ...

1 Comments

  1. Uz teraz ... reakcia na: NVIDIA predstavila počítač Pegasus. Zvládne vraj autonómne riadenie auta úplne bez šoféra
    13.10.2017 09:10
    ... je ten clanok stary a neaktualny.
    Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá