Image
12.10.2017 1 Comments

NVIDIA predstavila počítač Pegasus. Zvládne vraj autonómne riadenie auta úplne bez šoféra

Spoločnosť NVIDIA, výrobca počítačových grafických kariet, oznámila novú, výkonnejšiu počítačovú platformu na použitie v autonómnych vozidlách. Firma hovorí, že nový systém s názvom Pegasus môže byť použitý na riadenie vozidiel na úrovni 5, teda úplne bez zásahov vodiča a bez použitia volantu, pedálov alebo zrkadiel.

Ide o novú iteráciu platformy Drive PX, ohlásenej v roku 2015, ktorá však zatieni svojich predchodcov. Je založená na dvojici SoC Xavier a ďalšej dvojici diskrétnych a dosiaľ nepomenovaných GPU, špecializovaných na strojové učenie a počítačové videnie. Drive PX Pegasus poskytne viac ako 320 biliónov operácií za sekundu, čo predstavuje viac ako 10-násobok procesorového výkonu predchodcu. K dispozícii je 16 vstupov pre snímače, ako je lidar, radar a kamery. Výrobcom automobilov a technologickým firmám vyvíjajúcim systémy autonómneho riadenia sa Pegasus začne dodávať  od druhej polovice roka 2018.

Prísľub autonómie na úrovni 5 netreba brať na ľahkú váhu. Väčšina výrobcov sa o úrovni autonómnosti svojich vozidiel vyjadruje veľmi opatrne. Zatiaľ najvyšší stupeň komerčne dostupnej autonómnosti je úroveň 2. Audi hovorí, že jeho nový sedan A8 má 3. úroveň autonómie, no súčasné predpisy ho nemeckej automobilke neumožnia zapnúť.

Väčšina automobiliek hovorí, že pravdepodobne vynechajú úrovne 3 a 4, pretože sú príliš nebezpečné, a pôjdu rovno na úroveň 5. Takže vyhlásenie spoločnosti NVIDIA, že od budúceho roka umožní dosiahnuť najvyššiu úroveň autonómnej jazdy, je vcelku prekvapujúce.

V súčasnosti je úplne autonómna jazda skôr teória. Vozidlo, ktoré dokáže zvládnuť všetky úlohy za všetkých možných podmienok, je zatiaľ vízia futuristov. Bude trvať ešte niekoľko rokov, ak nie desaťročí, kým naše cesty a pravidlá cestnej premávky budú pripravené na robotické autá, ktoré sa môžu pohybovať úplne voľne bez obmedzenia.

Zdroj:ThevergeArstechnica

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Elevator Lab by Tatra banka slávnostne otvorený

17.09.2018 19:53

Tatra banka dnes slávnostne otvorila Elevator Lab powered by Tatra banka, nový priestor pre vývoj inovatívnych bankových riešení. Pri tejto príležitosti predstavila aj unikátneho humanoidného robota P ...

Produkty

Nová Formula E vo svetovej premiére BMW

17.09.2018 00:49

BMW v spolupráci so závodným tímom Andretti predstavili v Mníchovskom centre BMW Welt vôbec prvé plne elektrické pretekárske auto tejto značky  BMW iFE.18 ktoré vstúpi do šampionátu ABB FIA Formule E ...

Produkty 1

ACER inovuje na všetkých frontách

16.09.2018 21:25

ACER si pre predstavenie aktuálnych noviniek českým a slovenským novinárom vybral vyhliadkovú loď na Vltave. Počas prezentácie sme si mohli pozrieť niektorén z aktuálnych noviniek uvedených na tohoroč ...

q

1 Comments

  1. Uz teraz ... reakcia na: NVIDIA predstavila počítač Pegasus. Zvládne vraj autonómne riadenie auta úplne bez šoféra
    13.10.2017 09:10
    ... je ten clanok stary a neaktualny.
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_09

Najnovšie videá



PC forum button