NVIDIA Shield TV 2017: 4K streamer pre hráčov

0

Ide o zlepšenú, v poradí druhú verziu Shield TV od spoločnosti nVidia. Toto zariadenie slúži ako 4K streamer a multimediálny prehrávač pre váš televízor, či už z internetových služieb, alebo z vlastného úložiska. Pripojenie je riešené pomocou portu HDMI 2.0 s podporou protokolu HDCP 2.2. Napájanie sa pripája externe pomocou micro USB. Druhá generácia sa líši od predošlej veľkosťou, pričom novšia verzia 2017 je menšia takmer o 25 % a, samozrejme, aj ľahšia. Pri kúpe máte na výber medzi variantmi s kapacitou internej pamäte 16 GB alebo Pro s 500 GB. Ten drahší okrem väčšej pamäte disponuje aj portmi micro USB a micro SD, je väčší a ťažší. Všetky ostatné špecifikácie sú rovnaké ako pri základnej verzii.

Skrinka v čiernej farbe s malou zalomenou na zeleno svietiacou priamkou vyzerá moderne a hodí sa ku každému televízoru. Malý ovládač sa skoro vôbec nezmenil. Je elegantný a nenápadný, s pár tlačidlami, ktorými toto zariadenie celé ovládate v režime multimediálneho prehrávača. Na ovládanie slúži štvorica tlačidiel usporiadaných do kruhu s potvrdzovacím stredom, tlačidlo späť a domov a nakoniec tlačidlo na hlasové ovládanie. Ovládanie hlasitosti je riešené dotykovou plochou v spodnej tretine ovládača. Pohybom prsta nahor a nadol nastavujete hlasitosť. Tá zostane na úrovni, kde sa váš prst zastaví na dotykovej ploche. Predošlá verzia ovládača mala možnosť dobíjania, ale novinka ňou nedisponuje. Pri vybití treba kúpiť nové batérie, ale našťastie je ich životnosť dostatočne dlhá. K zariadeniu sa dodáva aj hráčsky ovládač, ktorý prešiel veľkou dizajnovou zmenou.


Herný ovládač prešiel dizajnovou zmenou, lepšie sadne do ruky a 3D dizajn vyzerá skvele

Futuristický 3D dizajn vyzerá naozaj dobre a dobre sa aj drží v ruke. Nezaobíde sa bez 3,5 mm audio jacku na pripojenie slúchadiel. Takisto ako malý ovládač je vybavený dotykovou plochou na úpravu hlasitosti v strede a tlačidlom s logom nVidie na hlasové ovládanie. Ovládanie hlasom podporuje aj slovenčinu. Oba ovládače sú pripojené pomocou technológie bluetooth, takže je v poriadku, aj keď sa váš Shield TV nachádza za televízorom. Pripojenie na internet sa môže realizovať pomocou Wi-Fi alebo eternetového kábla. Z nášho testovania jedno­značne odporúčame pripojenie eternetom. Zariadenie funguje na operačnom systéme Android TV 7.0 Nougat. Vďaka výkonu tejto malej skrinky systém beží naozaj rýchlo a bez problémov. Zapnutie sa vykoná za pár sekúnd. Z hardvérovej stránky je Shield TV na tom výborne a nemá sa za čo hanbiť. UHD rozlíšenie zvláda ľavou zadnou vďaka procesoru Tegra X1 a 256-jadrovému grafickému čipu Maxwell. Prehrávanie 4K filmov nie je problém. Stačí pripojiť externý disk cez port USB na zadnej strane zariadenia.


Základná obrazovka Shieldu

Menu sa skladá zo štyroch sekcií: naposledy prezerané plus návrhy, aplikácie, hry a nastavenia. Vypnutie aplikácie je podobné ako na telefóne. Stačí dvakrát stlačiť domovské tlačidlo a všetky otvorené apky sa vám zobrazia. Aplikácií je pomerne málo a týkajú sa iba mediálnej zábavy. Nenájdete tu žiadne sociálne siete ani internetový prehliadač. Naopak, hier je tu množstvo a na výber máte z Google Play alebo nVidia GeForce Now. Androidových hier je nespočetne veľa –  platených, ale aj zadarmo. V rámci mesačného predplatného GeForce Now, ktoré je na prvý mesiac zadarmo, máte k dispozícii slušný výber herných titulov. Za vyšší príplatok tu nájdete aj najnovšie hry ako The Witcher 3, Raise Of Tomb Raider alebo No Man’s Sky. Zaujímavosť Shieldu je práve streamovanie hier. Netreba nič inštalovať. Všetky výpočty sa vykonávajú na serveroch nVidie, ktoré posielajú obraz do vášho televízora. Vzhľadom na to, že na hranie aj náročnejších hier netreba taký výkon, nevy­hnutné je výborné internetové pripojenie, a to 10 Mb/s na HD obraz a 50 Mb/s na full HD. Streamovať hru z vášho počítača nie je pre SHIELD problém, ak vlastníte grafickú kartu od nVidie. Stačí ich len spárovať. Všetky hry z počítača máte priamo vo vašom televízore. Podmienkou je mať zapnutý počítač. Znovu pripomíname, že cez eternetový kábel išlo všetko hladšie a bez problémov. Hra bola úplne hrateľná a pár výnimočných lagov nám nerobilo problém.

Shield TV 2017 svojou širokou škálou použiteľnosti prekvapil, ale vždy je čo zlepšovať. Plnohodnotnú hernú konzolu s množstvom hier zatiaľ nenahradí, no pre príležitostného hráča či milovníka seriálov, ktorý hľadá oddych v pohodlí svojej pohovky, poslúži toto zariadenie výborne. Nehovoriac o tom, že hier či aplikácií bude určite postupne pribúdať.

Parametre:

• NVIDIA Tegra X1 s 256-jadrovým GPU a 3 GB RAM, rozlíšenie: 4K HDR 60 FPS alebo 1080p 60 FPS, audio: Dolby Atmos a DTS-X priestorový zvuk cez HDMI, high-resolution audio playback až do 24 bitov/192 kHz cez HDMI, konektivita: Wi-Fi 802.11ac dual-band, 2×2 MIMO, bluetooth 4.1 LE, porty: USB-A 3.0 (2), gigabitový eternet, HDMI 2.0b w/HDCP 2.2 a CEC, rozmery: 98 × 159 × 25,93 mm, hmotnosť: 250 g

• Cena: 199,99 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon, UHD rozlíšenie, jednoduché ovládanie
- Málo herných noviniek a aplikácií

HODNOTENIE:

Výkon: 100 %
Vybavenie: 90 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 97 %

Zobrazit Galériu

Adam Lukáč

Všetky autorove články
NVIDIA 4K

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať