Image
12.6.2014 0 Comments

NASA úspešne otestovala vesmírny laserový prenos rýchlosťou 50 Mb/s

nasa.jpg "Hello, World!". Tak znel názov videa vo vysokom rozlíšení, ktoré sa organizácii NASA podarilo preniesť z Medzinárodnej vesmírnej stanice na Zem len s použitím laserového lúča.

Prenos 175 MB bol prvý test komunikačného systému Optical Payload for Lasercomm Science, skrátene nazvaného OPALS. NASA vidí v laserovej technológii spôsob, ako urýchliť a zefektívniť dátový prenos naprieč vesmírom. Rada by laserom v budúcnosti nahradila tradičné rádiové prenosy.

„Medzinárodná vesmírna stanica je akási testovacia základňa pre množstvo technológií, ktoré nám pomáhajú rozšíriť naše vedomosti o tom, ako budeme fungovať vo vesmíre, a umožní nám ešte lepšie preskúmať Slnečnú sústavu," píše Sam Scimemi, riaditeľ NASA pre kozmickú stanicu, vo svojej správe . „Používanie vesmírnej stanice na zlepšovanie komunikácie vedenej mimo obežnej dráhy Zeme je ďalšia ukážka toho, ako orbitálny komplex slúži ako odrazový mostík k ľudskému výskumu hlbokého vesmíru."

Pri výkone 3,5 wattu zvládol 1550 nm laser video preniesť za 3,5 sekundy. Prenos tradičnými rádiovými vlnami by na porovnanie trval dlhšie ako 10 minút. Laserové komunikačné systémy vo všeobecnosti zatiaľ dosiahli maximálnu prenosovú rýchlosť 50 Mb/s. Prenos videa bol len prvý z radu testov. Ďalšie sú už naplánované na nasledujúce mesiace.

„Je úžasné vidieť tento krásny lúč svetla odchádzať z nášho malého vysielača," napísal Matt Abrahamson, manažér misie OPALS. „V nasledujúcich mesiacoch budeme s OPALS ďalej experimentovať a dúfame, že naše zistenia nájdu uplatnenie pri budúcom prieskume hlbokého vesmíru."

Zariadenie spravujúce laserovú komunikáciu vyniesla na ISS tento rok v apríli kozmická loď SpaceX. Laserová komunikácia je kľúčová súčasť projektu Space Technology Mission Directorate, ktorý sa zaoberá vývojom technológií, z ktorých budú ťažiť nielen budúce vesmírne misie, ale aj ľudia na Zemi. Vlani v októbri napríklad NASA vypustila lunárnu sondu, ktorá by sa mohla stať základom budúceho vesmírneho internetu.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci prekonali ďalšiu prekážku na ceste k umelej očnej sietnici

17.10.2019 00:10

Vedci už viac ako 10 rokov pracujú na vytvorení umelej sietnice, ktorá by umožnila nevidiacim znova vidieť. Teraz výskumníci zo Stanfordovej univerzity možno našli riešenie jedného z najväčších probl ...

Výskum

Robot Archimedes disponuje obratnosťou a silou, ale vie byť aj jemný

16.10.2019 00:15

Vlani sa výskumníci z Nanyang Technological University (NTU) v Singapure pochválili robotom, ktorý dokáže poskladať stoličku IKEA. Ten istý tím stojí za spin-off spoločnosťou NTU Eureka Robotics, ktor ...

Výskum

Astronauti budú jesť mäso z 3D biotlačiarne. A nie len oni

15.10.2019 00:20

Izraelský startup Aleph Farm po prvýkrát úspešne vypestoval mäso pomocou biotlačiarne vo vesmíre. Experiment uskutočnil v spolupráci s partnermi 3D Bioprinting Solutions, Meal Source Technologies a F ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019