Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

NASA odhalila príbytok pre prvých obyvateľov Marsu. Bude z ľadu

0

Americká vládna agentúra NASA prestavila svetu víťazný koncept obydlia, ktoré by mohlo byť vybudované na Marse pre jeho prvých obyvateľov. Súťaž 3-D Printed Habitat Challenge bola vyhlásená hneď po zistení výskytu vody na Červenej planéte. Zo 165 prijatých projektov bolo vybraných 30 najlepších. Následne mali súťažiaci za úlohu vytvoriť návrh príbytku, ktorý by mohol byť na Marse reálne zhotovený. Porota hodnotila niekoľko faktorov, napríklad obývateľnosť, inováciu, funkčnosť či dizajnérsky prístup.

Víťazným modelom sa stal projekt s názvom Ice House, na ktorom spolupracovali dizajnéri z Team Space Exploration Architecture a Clouds Architecture Office a odmenení boli sumou 25-tisíc USD. Ich štvorposchodový príbytok z ľadu by sa v skutočnosti na Marse pri teplote -67 stupňov určite neroztopil.

ice_house2.jpg

Súčasťou jeho základne by mal byť hydroponický skleník s vegetáciou, laboratórium, knižnica a, samozrejme, špeciálna časť, ktorá by obyvateľom umožňovala pohybovať sa bez potreby skafandra. Miestnosti v iglu by boli priehľadné, čím by vytvárali ilúziu väčšieho priestoru a zároveň by tak umožňovali prepúšťanie dostatočného množstva prirodzeného svetla. Navyše by ľadová vrstva chránila obyvateľov Marsu pred nebezpečnou radiáciou.

ice_house3.jpg

ice_house4.jpg

2. miesto

2_miesto_mars_obydlie.jpg

3. miesto

3_miesto_mars_obydlie.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať