Image
8.5.2018 3 Comments

NASA má nový mobilný jadrový reaktor. Mohol by umožniť dlhodobé misie na Mesiaci a Marse

Zariadenie sa nazýva Kilopower Reactor Using Stirling Technology, skrátene KRUSTY. Ide o jadrový reaktor, ktorý je malý, ľahký a môže dodávať až 10 kilowattov elektrickej energie nepretržite počas 10 rokov.

Štyri jednotky KRUSTY by boli dostatočné na to, aby poháňali celú základňu. Takýto energetický systém by bol ideálny na Mesiaci, kde je produkcia solárnej energie náročná, pretože lunárna noc je ekvivalentom 14 dní na Zemi.

Kilopower umožní preskúmať na Mesiaci aj krátery nachádzajúce sa v tieni a vyslať astronautov na dlhodobé pobyty na jeho povrchu. Prototyp systému využíva ako palivo urán-235 v jadre s veľkosťou zodpovedajúcou zhruba rolke papierových utierok. Teplo vytvorené štiepnou reakciou sa posiela k vysoko účinným Stirlingovým tepelným strojom, ktoré ho premenia na elektrickú energiu.

Prototyp systému bol otestovaný v Nevade a vedci preukázali, že KRUSTY dokáže vytvoriť dostatočné množstvo elektrickej energie. Takisto sa dokázalo, že systém je bezpečný a stabilný bez ohľadu na to, v akom prostredí pracuje. Inžinieri simulovali aj viacero porúch strojov a zlyhanie systému na transport tepla. KRUSTY odskúšali aj v podmienkach kozmického priestoru, ktoré boli simulované vo vákuovej komore.

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 6

Porovnanie fotoaparátov: Samsung Galaxy Note 9 vs. Huawei P20 Pro

15.08.2018 00:25

Kvalita fotografií je do značnej miery subjektívna záležitosť a jednoduchšie sa porovnáva ako posudzuje samostatne. Navyše v redakcii máme takú prax, že fotoaparáty nových vlajkových smartfónov porovn ...

Technológie 2

Google sleduje váš pohyb, či sa vám to páči, alebo nie. Pozrite si, ako sa tomu dá čiastočne zabrániť

15.08.2018 00:20

Google chce tak veľmi vedieť, kadiaľ chodíte, že zaznamenáva váš pohyb aj vtedy, keď mu výslovne poviete, aby to nerobil. S týmto poznatkom prišiel výskum agentúry Associated Press. Ukázal, že mnohé s ...

Technológie 2

11-ročný žiak zmenil výsledky volieb na replike webovej stránky za necelých 10 minút

15.08.2018 00:15

Na najväčšej svetovej hekerskej konferencii DEFCON 26 sa 11-ročný chlapec nabúral do repliky volebnej webovej stránky štátu Florida a za menej ako 10 minút zmenil výsledky hlasovania. Na podujatí sa k ...

q

3 Comments

 1. Som zvedavý, reakcia na: NASA má nový mobilný jadrový reaktor. Mohol by umožniť dlhodobé misie na Mesiaci a Marse
  9.5.2018 16:05
  či už NASA vybavuje pre svojich astronautov povolenie na dlhodobý pobyt na Mesiaci prípadne na Marse, alebo tam Amíci prikvitnú ako hocikde inde – ako nepozvaná a nevítaná návšteva, ktorá nevie, kedy je čas vrátiť sa domov. ;-)
  Reagovať
  • RE: Som zvedavý, reakcia na: Som zvedavý,
   10.5.2018 09:05
   Armstrong tam nechal ziadost este v sestdesiatom deviatom a imigracny urad Mesacneho ministerstva vnutra im to minuly tyzden schvalil. S Marsom je trochu problem pre tie neustale prachove burky, minule im rozfulako kompletne vsetky formulare tak su trochu zmateni.
   Reagovať
 2. 10kw? reakcia na: NASA má nový mobilný jadrový reaktor. Mohol by umožniť dlhodobé misie na Mesiaci a Marse
  8.5.2018 18:05
  ved to nestaci ani na jeden dom na zemi... Nieco sa tam pokazi a poletia z mesiaca na Mars zadarmo :-)))
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button