Image
8.5.2018 3 Comments

NASA má nový mobilný jadrový reaktor. Mohol by umožniť dlhodobé misie na Mesiaci a Marse

Zariadenie sa nazýva Kilopower Reactor Using Stirling Technology, skrátene KRUSTY. Ide o jadrový reaktor, ktorý je malý, ľahký a môže dodávať až 10 kilowattov elektrickej energie nepretržite počas 10 rokov.

Štyri jednotky KRUSTY by boli dostatočné na to, aby poháňali celú základňu. Takýto energetický systém by bol ideálny na Mesiaci, kde je produkcia solárnej energie náročná, pretože lunárna noc je ekvivalentom 14 dní na Zemi.

Kilopower umožní preskúmať na Mesiaci aj krátery nachádzajúce sa v tieni a vyslať astronautov na dlhodobé pobyty na jeho povrchu. Prototyp systému využíva ako palivo urán-235 v jadre s veľkosťou zodpovedajúcou zhruba rolke papierových utierok. Teplo vytvorené štiepnou reakciou sa posiela k vysoko účinným Stirlingovým tepelným strojom, ktoré ho premenia na elektrickú energiu.

Prototyp systému bol otestovaný v Nevade a vedci preukázali, že KRUSTY dokáže vytvoriť dostatočné množstvo elektrickej energie. Takisto sa dokázalo, že systém je bezpečný a stabilný bez ohľadu na to, v akom prostredí pracuje. Inžinieri simulovali aj viacero porúch strojov a zlyhanie systému na transport tepla. KRUSTY odskúšali aj v podmienkach kozmického priestoru, ktoré boli simulované vo vákuovej komore.

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

RoboFly je prvý bezdrôtový lietajúci robotický hmyz

21.05.2018 00:25

Inžinieri z Washingtonskej univerzity ako prví vytvorili bezdrôtový lietajúci robotický hmyz. Volá sa RoboFly a predstavia ho na Medzinárodnej konferencii o robotike a automatizácii, ktorá sa začne 23 ...

Technológie

Umelá inteligencia dokáže identifikovať skryté choroby srdca

21.05.2018 00:20

Syndróm dlhého QT intervalu  (long QT syndrome – LQTS) je ochorenie srdca, ktoré sa dá ťažko diagnostikovať, no pritom môže ohrozovať život. Ukázalo sa, že umelá inteligencia, ktorá zohráva čoraz väčš ...

Technológie

Bezmotorový plávajúci robot je poháňaný zmenou teploty

21.05.2018 00:15

Ak sa je reč o robotoch, zvyčajne si predstavíme zariadenia vybavené motormi, batériami a elektronikou. No výskumníci z Caltechu a ETH Zürich vytvorili plávajúci robot, ktorý sa pohybuje vďaka deformá ...

3 Comments

 1. Som zvedavý, reakcia na: NASA má nový mobilný jadrový reaktor. Mohol by umožniť dlhodobé misie na Mesiaci a Marse
  9.5.2018 16:05
  či už NASA vybavuje pre svojich astronautov povolenie na dlhodobý pobyt na Mesiaci prípadne na Marse, alebo tam Amíci prikvitnú ako hocikde inde – ako nepozvaná a nevítaná návšteva, ktorá nevie, kedy je čas vrátiť sa domov. ;-)
  Reagovať
  • RE: Som zvedavý, reakcia na: Som zvedavý,
   10.5.2018 09:05
   Armstrong tam nechal ziadost este v sestdesiatom deviatom a imigracny urad Mesacneho ministerstva vnutra im to minuly tyzden schvalil. S Marsom je trochu problem pre tie neustale prachove burky, minule im rozfulako kompletne vsetky formulare tak su trochu zmateni.
   Reagovať
 2. 10kw? reakcia na: NASA má nový mobilný jadrový reaktor. Mohol by umožniť dlhodobé misie na Mesiaci a Marse
  8.5.2018 18:05
  ved to nestaci ani na jeden dom na zemi... Nieco sa tam pokazi a poletia z mesiaca na Mars zadarmo :-)))
  Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA_2018

Najnovšie videá

ATOS_05_262
SWAN_05


PC forum button