
NASA chce na Mesiaci a Marse vybudovať jadrovú elektráreň
NASA a americké ministerstvo energetiky očakávajú od priemyselných podnikov návrhy na výstavbu jadrovej elektrárne na Mesiaci a Marse. Zariadenie bude kompletne vyrobené a zmontované na Zemi, potom bude otestovaná jeho bezpečnosť a správne fungovanie. Následne bude integrované do pristávacieho modulu, ktorý nosná raketa dopraví na obežnú dráhu okolo Mesiaca.
Pristávací modul pristane na povrchu a energetický systém bude pripravený na prevádzku bez nutnosti ďalšej montáže alebo výstavby. Očakáva sa, že demonštrácia potrvá jeden rok. Ak bude demonštrácia úspešná, budúce systémy by sa mohli zväčšiť, prípadne by sa dalo použiť spoločne viac jednotiek na dlhodobé misie na Mesiaci a neskôr na Marse. „Štyri jednotky, z ktorých každá dodáva 10 kilowattov elektrickej energie, by poskytli dostatok energie na založenie základne na Mesiaci alebo Marse,“ povedal Calomino.
Cieľom je mať pripravený letový systém, pristávací modul a reaktor do roku 2026. A ako to bude fungovať? Jadrová elektráreň má používať nízko obohatenú formu jadrového paliva. Malý jadrový reaktor bude generovať teplo, ktoré sa prenesie do systému premeny energie. Ten bude pozostávať z motorov využívajúcich teplo a premieňajúcich ho na elektrickú energiu upravenú a distribuovanú používateľskému zariadeniu na povrchu Mesiaca či Marsu.
Na udržanie správnych prevádzkových teplôt zariadenia je dôležitá aj technológia odvádzania tepla. Reaktor bude navrhnutý tak, aby vyrábal približne 10 kilowattov elektrickej energie asi po dobu 10 rokov (10 kilowattov zodpovedá zhruba množstvu energie potrebnej na napájanie piatich až ôsmich veľkých domácností).
V súčasnosti sa vyhodnocuje záujem odvetvia a zhromažďujú sa projektové návrhy. Zatiaľ prišlo 22 písomných odpovedí od veľkých i malých spoločností, všetky sú z leteckého, nukleárneho a energetického sektora. Ich mená neboli zverejnené, všetky však majú skúsenosti s výrobou jadrových reaktorov, vývojom vesmírnych technológií a výrobou špecializovaného vybavenia, ktoré bude pre tento konkrétny projekt potrebné.
Existuje dokonca aj plán na bezpečné vyradenie zariadenia z prevádzky po skončení jeho 10-ročnej misie. Na konci životnosti sa systém vypne a radiácia sa postupne zníži na úroveň bezpečnú na prístup ľudí a manipuláciu s ním. Použité systémy by potom mohli byť presunuté na vzdialené úložisko, kde by nepredstavovali žiadnu hrozbu pre posádku alebo životné prostredie.
Zdroj: cnbc.com.
Zobrazit Galériu