Image
4.4.2019 0 Comments

NASA a MIT pracujú na revolučnom krídle lietadla, ktoré môže meniť tvar

Americkí výskumníci navrhli, zostrojili a otestovali radikálne nový ľahký dizajn krídla, ktoré môže počas letu zmeniť tvar na zvýšenie výkonu a účinnosti. Inžinieri z NASA a MIT vyrobili krídlo z tisícov trojuholníkových komponentov s tyčovými vzperami podobnými zápalke, ktoré sú priskrutkované k mriežkovej konštrukcii. Mriežka je potom zakrytá tenkou vrstvou polymérového materiálu.

Výslednú štruktúru tak tvorí väčšinou prázdny priestor, vedci toto usporiadanie nazývajú „mechanický metamateriál“. Kombinuje tuhosť polyméru podobného kaučuku s ľahkosťou a nízkou hustotou aerogélu. Podľa výskumníkov má krídlo hustotu len 5,6 kg na kubický meter, čo je podstatne menej ako hustota gumy.

Navyše tvar krídla pasívne reaguje na pôsobenie okolitých síl, pričom tuhosť rôznych vzpier je starostlivo kalibrovaná na dosiahnutie požadovaného efektu. Ohyby krídla v reakcii na rôzne fázy letu poskytujú optimálny výkon pri štarte, manévrovaní a pristátí. Jednometrová verzia krídla bola vyvinutá pred niekoľkými rokmi na potvrdenie základného princípu.

Teraz tím vytvoril prototyp s dĺžkou 5 metrov, čo je porovnateľné s krídlom jednomiestneho lietadla. Použil pri tom vstrekovanie plastov s polyetylénovou živicou v komplexnej 3D forme na urýchlenie výrobného procesu.

Jeden dielec sa tak dal zhotoviť iba za 17 sekúnd. Vzpery síce museli pospájať ručne, ale vedci sa domnievajú, že tento krok by mohol byť automatizovaný pomocou montážnych robotov. Krídlo vyrobené z tisícov dielcov, akýchsi „stavebných kociek“, otvára nové možnosti v dizajne lietadiel.

Počas testovania vo vysokorýchlostnom aerodynamickom tuneli v Langley Research Centre patriacom NASA si krídlo počínalo o niečo lepšie, ako sa predpokladalo. Vedci hovoria, že rovnaký výrobný systém ako pri konštrukcii krídla by sa mohol použiť na vytvorenie lopatiek pre veterné turbíny. Montáž na mieste by umožnila vyhnúť sa problémom spojeným s prepravou čoraz väčších lopatiek. Výskum bol publikovaný v časopise Smart Materials and Structures.

Zdroj: businesstelegraph.co.ukrdmag.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

„Strojové videnie“ dokáže pomocou rádiových vĺn rozoznať činnosť človeka za stenou

11.10.2019 00:15

Strojové videnie má lepšiu schopnosť rozoznávať ľudí, tváre a objekty ako človek. Dokáže dokonca rozoznať aj niektoré druhy činností, hoci nie tak dobre ako ľudia. No problém spôsobuje, keď sú ľudia, ...

Výskum

Čip s nanoelektródami umožní snímať signály z tisícov neurónov zároveň

10.10.2019 00:20

Jedna z najväčších otázok zatiaľ nezodpovedaných vedou sa týka fungovania našich mozgových buniek, presnejšie toho, ako neuróny používajú elektrické signály na komunikáciu a koordináciu pri vyššej ne ...

Výskum

Video: Ochrnutý muž kráča pomocou exoskeletu ovládaného mozgom

08.10.2019 15:57

Muž takmer úplne ochrnutý od pliec nadol spolupracoval dva roky s výskumníkmi z francúzskej University of Grenoble na ovládaní exoskeletu prostredníctvom mysle. Výsledky práce naznačujú, že robotické ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

MANDAYIT 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019