Image
4.4.2019 0 Comments

NASA a MIT pracujú na revolučnom krídle lietadla, ktoré môže meniť tvar

Americkí výskumníci navrhli, zostrojili a otestovali radikálne nový ľahký dizajn krídla, ktoré môže počas letu zmeniť tvar na zvýšenie výkonu a účinnosti. Inžinieri z NASA a MIT vyrobili krídlo z tisícov trojuholníkových komponentov s tyčovými vzperami podobnými zápalke, ktoré sú priskrutkované k mriežkovej konštrukcii. Mriežka je potom zakrytá tenkou vrstvou polymérového materiálu.

Výslednú štruktúru tak tvorí väčšinou prázdny priestor, vedci toto usporiadanie nazývajú „mechanický metamateriál“. Kombinuje tuhosť polyméru podobného kaučuku s ľahkosťou a nízkou hustotou aerogélu. Podľa výskumníkov má krídlo hustotu len 5,6 kg na kubický meter, čo je podstatne menej ako hustota gumy.

Navyše tvar krídla pasívne reaguje na pôsobenie okolitých síl, pričom tuhosť rôznych vzpier je starostlivo kalibrovaná na dosiahnutie požadovaného efektu. Ohyby krídla v reakcii na rôzne fázy letu poskytujú optimálny výkon pri štarte, manévrovaní a pristátí. Jednometrová verzia krídla bola vyvinutá pred niekoľkými rokmi na potvrdenie základného princípu.

Teraz tím vytvoril prototyp s dĺžkou 5 metrov, čo je porovnateľné s krídlom jednomiestneho lietadla. Použil pri tom vstrekovanie plastov s polyetylénovou živicou v komplexnej 3D forme na urýchlenie výrobného procesu.

Jeden dielec sa tak dal zhotoviť iba za 17 sekúnd. Vzpery síce museli pospájať ručne, ale vedci sa domnievajú, že tento krok by mohol byť automatizovaný pomocou montážnych robotov. Krídlo vyrobené z tisícov dielcov, akýchsi „stavebných kociek“, otvára nové možnosti v dizajne lietadiel.

Počas testovania vo vysokorýchlostnom aerodynamickom tuneli v Langley Research Centre patriacom NASA si krídlo počínalo o niečo lepšie, ako sa predpokladalo. Vedci hovoria, že rovnaký výrobný systém ako pri konštrukcii krídla by sa mohol použiť na vytvorenie lopatiek pre veterné turbíny. Montáž na mieste by umožnila vyhnúť sa problémom spojeným s prepravou čoraz väčších lopatiek. Výskum bol publikovaný v časopise Smart Materials and Structures.

Zdroj: businesstelegraph.co.ukrdmag.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Ľahká kovová pena zastaví projektil rovnako účinne ako oceľový pancier

10.06.2019 00:20

Kompozitné kovové peny (CMF – composite metal foam) sú prísľubom nových pancierov pre obrnené vozidlá, ktoré môžu zastaviť projektil rovnako ako oceľ, no pritom budú mať len polovičnú hmotnosť. Tento ...

Výskum

Deti s upravenými génmi pomocou CRISPR môžu zomrieť skôr

06.06.2019 00:00

Keď čínsky vedec He Jiankui vytvoril prvé deti s upravenými génmi, sníval o zlepšení sveta. Veril, že genetická zmena, ktorú urobil dvojčatám narodeným v minulom roku, ich ochráni pred HIV. Namiesto t ...

Výskum

Americký Pentagon pripravuje projekt na ovládanie zbraní myšlienkami

05.06.2019 00:15

Americký Pentagon venuje veľkú pozornosť výskumu mozgu. Agentúra ministerstva obrany pre pokročilé výskumné projekty DARPA vyvíja technológiu, ktorá môže komunikovať priamo s ľudským mozgom. Cieľom vý ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button