Image
4.4.2019 0 Comments

NASA a MIT pracujú na revolučnom krídle lietadla, ktoré môže meniť tvar

Americkí výskumníci navrhli, zostrojili a otestovali radikálne nový ľahký dizajn krídla, ktoré môže počas letu zmeniť tvar na zvýšenie výkonu a účinnosti. Inžinieri z NASA a MIT vyrobili krídlo z tisícov trojuholníkových komponentov s tyčovými vzperami podobnými zápalke, ktoré sú priskrutkované k mriežkovej konštrukcii. Mriežka je potom zakrytá tenkou vrstvou polymérového materiálu.

Výslednú štruktúru tak tvorí väčšinou prázdny priestor, vedci toto usporiadanie nazývajú „mechanický metamateriál“. Kombinuje tuhosť polyméru podobného kaučuku s ľahkosťou a nízkou hustotou aerogélu. Podľa výskumníkov má krídlo hustotu len 5,6 kg na kubický meter, čo je podstatne menej ako hustota gumy.

Navyše tvar krídla pasívne reaguje na pôsobenie okolitých síl, pričom tuhosť rôznych vzpier je starostlivo kalibrovaná na dosiahnutie požadovaného efektu. Ohyby krídla v reakcii na rôzne fázy letu poskytujú optimálny výkon pri štarte, manévrovaní a pristátí. Jednometrová verzia krídla bola vyvinutá pred niekoľkými rokmi na potvrdenie základného princípu.

Teraz tím vytvoril prototyp s dĺžkou 5 metrov, čo je porovnateľné s krídlom jednomiestneho lietadla. Použil pri tom vstrekovanie plastov s polyetylénovou živicou v komplexnej 3D forme na urýchlenie výrobného procesu.

Jeden dielec sa tak dal zhotoviť iba za 17 sekúnd. Vzpery síce museli pospájať ručne, ale vedci sa domnievajú, že tento krok by mohol byť automatizovaný pomocou montážnych robotov. Krídlo vyrobené z tisícov dielcov, akýchsi „stavebných kociek“, otvára nové možnosti v dizajne lietadiel.

Počas testovania vo vysokorýchlostnom aerodynamickom tuneli v Langley Research Centre patriacom NASA si krídlo počínalo o niečo lepšie, ako sa predpokladalo. Vedci hovoria, že rovnaký výrobný systém ako pri konštrukcii krídla by sa mohol použiť na vytvorenie lopatiek pre veterné turbíny. Montáž na mieste by umožnila vyhnúť sa problémom spojeným s prepravou čoraz väčších lopatiek. Výskum bol publikovaný v časopise Smart Materials and Structures.

Zdroj: businesstelegraph.co.ukrdmag.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Vedec z MIT vo svojej knihe uvažuje o tom, či naozaj žijeme vo videohre

24.04.2019 00:15

Je náš život skutočný alebo je to len fantázia? Sú anjeli v skutočnosti umelou inteligenciou vytvorenou na naše sledovanie programátormi zodpovednými za naše stvorenie? Týmito i ďalšími ohromujúcimi o ...

Výskum

Novým základom magnetických úložísk dát budúcnosti môžu byť skyrmiony

17.04.2019 00:20

Vedci z univerzít v Birminghame, Bristole a Colorado Boulder vyvíjajú novú generáciu zariadení na ukladanie a spracovanie dát, pričom používajú novú vedu nazvanú skyrmionika. Skyrmionika sa zameriava ...

Výskum

Výskumníci vytlačili nové 3D srdce z vlastných buniek pacienta

16.04.2019 00:20

Izraelskí výskumníci z Telavivskej univerzity vytlačili 3D srdce použitím vlastných buniek pacienta, čo by mohlo pomôcť pri náhrade chorých častí srdca, prípadne aj úplnej transplantácii. Srdce, ktoré ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

FORPSI 042019

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button