Recenzia: NAS server Synology DS918+ – výkonné a bezpečné riešenie pre malé firmy a IT profesionálov

1

Zariadenie typu NAS (Network Attached Storage) od Synology s označením DS918+ je určené pre malé a stredné firmy, kde ocenia integrované 256-bitové hardvérové šifrovanie AES-NI, ako aj pre slobodné povolania a živnostníkov, ktorí z povahy svojej práce potrebujú ukladať veľké množstvo údajov, ako sú naprí­klad fotografi, editori videa a podobne, a aj pre domácich IT nadšencov, ktorí využijú zariadenie na ukladanie údajov so šachtami na štyri disky. Na NAS môžete ukladať aj streamy z bezpečnostných kamier prostred­níctvom Surveillance Station, vtedy treba na­konfigurovať NAS tak, aby sa údaje ukladali redundantne.

NAS server sa dodáva bez diskov, na inštaláciu 3,5" modelov nepotrebujete žiadne nástroje, menšie 2,5" disky upevníte do šachty štyrmi skrutkami. Ak vyžadujete vysokú rýchlosť ukladania a čítania, osadíte do niektorých pozícií zrejme 2,5" disky SSD. Keď už je reč o diskoch, na rozdiel od nášho krátkodobého testovania, pri ktorom som použil disky „zo šuplíka“, dôrazne odporúčam osadiť NAS server kvalitnými diskami, určenými na nepretržitú prevádzku. Lacné disky pre komerčné zariadenia nie sú dimenzované na niekoľkoročnú nepretržitú prevádzku. Kto investuje do zariadenia NAS, ten pri konkrétnom nasadení očakáva od neho vysokú spoľahlivosť, takže treba použiť nové osvedčené disky, konštruované na prevádzku typu 24/7. Na spodnej strane nájdete ďalšie dve pozície na disky SSD typu M.2, teda rovnaké, aké sa používajú v notebookoch a tabletoch. Využívajú sa ako cache na zvýšenie výkonu systému. Ak ste v notebooku menili disky M.2 SSD za väčšie, pôvodné v NAS použiť môžete, pretože akékoľvek rýchle polovodičové disky na cache sú prínosom, no ak vyžadujete vysokú spoľahlivosť, použite aj v tomto prípade profesionálne produkty. Maximálna interná hrubá kapacita je 40 TB (10 TB disk × 4). Kapacita sa, samozrejme, môže líšiť podľa typu RAID. Počet diskov môžete prostredníctvom rozširovacej jednotky Synology DX517 rozšíriť až na 9.

Na zariadenie typu NAS sa kladú dve protichodné požiadavky. Malo by byť výkonné, pretože používatelia na ňom prevádzkujú čoraz viac aplikácií, na ktoré by inak potrebovali servery, a výpočtový výkon si vyžaduje aj prekódovanie videa na nižšie rozlíšenie. Zároveň NAS by mal mať čo najnižšiu spotrebu, pretože je trvalo pripojený k sieti. Srdcom Synology DS918+ je výkonný štvorjadrový procesor Intel Celeron J3455 s taktovacou frekvenciou 1,5 GHz, ktorá sa môže dočasne zvýšiť až na 2,33 GHz. Procesor má k dispozícii 4 GB RAM s možnosťou rozšírenia na 8 GB, ak potrebujete súčasne spracúvať viac náročných úloh. Na založenie rozširujúceho modulu RAM nemusíte zariadenie rozoberať, slot je dostupný po vytiahnutí ­šachty č. 4. NAS servery radu Plus prostredníctvom služby Video Station a aplikácie DS video podporujú dva kanály prekódovania videa vo formáte H.265/H.264 4K, takže môžu fungovať ako digitálne knižnice videí a prekódované videá uložené vo vysokom rozlíšení môžete v primeranej kvalite sledovať aj tam, kde nemáte vysokorýchlostný internet, na zariadeniach, ktoré nepodporujú 4K, alebo na mobilných zariadeniach, kde ste limitovaní aj veľkosťou dátových balíkov.

Zariadenie využíva operačný systém Synology DiskStation Manager (DSM), súborový systém Btrfs, ktorý umožňuje flexibilné prideľovanie a spravovanie kvót úložného priestoru pre jednotlivých používateľov. Prípadné poškodené súbory sa obnovujú automaticky bez nutnosti súčinnosti obsluhy.

Aplikácia Snapshot Replication umožňuje ­zálo- ­hovanie 1024 zdieľaných zložiek a 65 000 snímok systému. Túto funkcionalitu oceníte predovšetkým v prípade, ak vám ransomvér začne šifrovať súbory a takto modifikované sa dostanú aj do najnovších replikácií a záloh. Lepšia než zmierňovanie následkov bezpečnostného incidentu je prevencia. Security Advisor analyzuje systémové nastavenia, silu hesla, nastavení siete a snaží sa eliminovať a odstraňovať malvér. DSM má aj nízkoúrovňové rozšírenie AppArmor na úrovni jadra, ktoré blokuje prístup aplikácií k systémovým zdrojom a funkciám, na ktoré nemajú oprávnenie.

Praktické skúsenosti

DS918+ som testoval na počítači MacBook Pro s operačným systémom High Sierra. Po nainštalovaní diskov aplikácia na webovej stránke find.synology.com okamžite našla NAS pripojený do lokálnej siete a dokonca detegovala, že jeden z diskov, konkrétne disk v pozícii 2, už bol použitý v DS216+. Webová aplikácia ponúkla možnosť migrácie údajov a nastavení do DS 918. Prenášať údaje z jedného testovacieho disku na druhý nemá význam, no reálneho používateľa, ktorý má disk zaplnený filmami, fotografiami a vo firemnom prostredí dokumentmi, veľmi poteší, že je vyriešený priamy prenos údajov. Na úplnosť: do pozície 1 som založil nový disk s kapacitou 1 TB. Máte na výber migráciu vrátane nastavenia alebo len zachovanie súborov. Nasleduje inštalácia DSM (Disk Station Manager). Inštalácia DSM trvala približne 10 minút. Odporúčame súhlasiť s ponukou inštalovať ­automaticky najnovšie verzie a prípadne aj povoliť periodické spúšťanie S.M.A.R.T. testu na kontrolu stavu inštalovaných diskov. Následne sa nainštalujú odporúčané balíčky Photo Station, VideoStation, Audio Station, Media Server, Hyper Backup, Cloud Station Server a Down­load Station. S komerčnými lacnými diskami som v priemere dosiahol tretinu z deklarovanej prenosovej rýchlosti 225 MB/s a 221 MB/s pri šifrovanom sekvenčnom čítaní a zápise. Využitie CPU pri kopírovaní oscilovalo okolo 40 – 60 %. Samozrejme, keby bol NAS pripojený k výkonnému serveru a na ňom využíval zdieľané súbory, prenosová rýchlosť by bola podstatne vyššia a blížila by sa k hodnotám udávaným výrobcom. Otestoval som aj zálohovanie pracovnej stanice s Windows 10 pomocou aplikácie Cloud Station Server. Agent služby Cloud Station na pracovných staniciach umožňuje vykonať obojsmerné synchronizácie. Ak nechcete inštalovať agenta, riešením je aplikácia Active Backup for Servers, ktorá dokáže zálohovať systémy Windows a Linux len pomocou sieťových zdieľaní. Zariadenie DS918+ pripojené v domácej sieti automaticky rozpoznalo bežný 4K televízor Samsung a bez problémov prehrávalo videá vrátane 4K.

Parametre:

• Počet slotov na HDD: 4, + 2 sloty na SSD M.2, štvorjadrový procesor Intel Celeron J3455 1,5 GHz – 2,33 GHz, 4 GB RAM DDR3L; porty: 2× 1 Gbit ethernet, 2× USB 3.0: 1× eSATA, rozmery: 166 × 199 × 223 mm, hmotnosť 2,28 kg, príkon 28,8 W, 12,6 W pri hibernovaných diskoch
• Cena: 475 EUR bez DPH

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon, vynikajúca ochrana súborov, jednoduchá montáž SSD a rozširujúcej pamäte
- Nič podstatné

Celkovo: 88 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
NAS server

1 komentár

Minusy reakcia na: NAS server Synology DS918+: Výkonné a bezpečné riešenie pre malé firmy a IT profesionálov

29.11.2017 13:11
Ziadne podstatne minusy? A ta cena? Ved za to poskladam uz celkom slusny PC a nie nejaky ubohy celeron so 4GB ram. Uz len taky HPE ProLiant MicroServer Gen10 stoji menej nez polovicu tohto zazraku a ponukne ovela viac funkcii. Vazne nechapem ludi co si tieto predrazene nas-y kupuju.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať