Image
23.1.2019 0 Comments

NAS Synology DS118 pre domácich aj kancelárskych používateľov

Zariadenie Synology DiskStation DS118 umožňuje osadiť jeden 3,5-palcový pevný disk, prípadne s redukciou, ktorá nie je súčasťou balenia, môžete použiť aj menší 2,5-palcový disk. Maximálna podporovaná kapacita je 12 TB.

Postup konfigurácie a  vytvorenia domáceho multimediálneho centra je vo videu.

Jednošachtové NAS servery sú primárne určené pre domácich používateľov ako zariadenie na ukladanie a streamovanie multimédií, prípadne do kancelárií pre živnostníkov či rodinné firmy na zálohovanie dokumentov a podobné účely. Hardvérovej výbave dominuje 64-bitový štvorjadrový procesor, taktovaný na 1,4 GHz, s 1 GB pamäte RAM. Vďaka systému hardvérového šifrovania ponúka zariadenie DS118 priepustnosť pri šifrovanom sekvenčnom čítaní a zápise dát viac než 110 MB/s. Zariadenie podporuje aj priebežné prekódovanie 4K videa s 10-bitovým kodekom H.265.

Pre službu Video Station a aplikáciu DS video prekóduje video 4K H.265 (10 bit) do nižšieho rozlíšenia, takže obsah prehráte aj na zariadeniach, ktoré nepodporujú Ultra HD. Jednodiskový NAS server nedisponuje redundanciou pri ukladaní, preto sa vo firemnom prostredí neodporúča používať ho na priebežné ukladanie údajov, vynikajúco však poslúži na zálohovanie. Tento NAS má veľmi nízku spotrebu – 9,4 W v bežnej prevádzke a 4,2 W v režime spánku.


Hlavná ponuka funkcií

Softvérová výbava využíva operačný systém DiskStation Manager (DSM) s prehľadným používateľským rozhraním. Na DSM bežia všetky úložiská spoločnosti Synology. Centrum balíčkov Synology umožní sťahovať a inštalovať užitočné prídavné balíčky, takže si môžete Synology DiskStation DS118 prispôsobiť vlastným potrebám. Na priame kopírovanie súborov z USB diskov či kľúčov sú k dispozícii dva porty USB 3.0. Po pripojení k domácej sieti DS118 prenáša hudbu, fotografie a videá na zariadenia kompatibilné s DLNA, ako sú televízory či herné konzoly, kde nemusíte nič nastavovať.

Zariadenie som testoval s novým diskom. Použil som disk WD z „purpurového“ radu, ktorý je primárne určený na záznam obrazu z bezpečnostných kamier, no dá sa využiť aj ako spoľahlivý univerzálny disk na ukladanie multimédií. Kvalita disku musí zodpovedať scenáru použitia. Ak plánujete využívať NAS ako knižnicu multimédií, stačia bežné disky, prípadne aj nové či zánovné 2,5" disky, ktoré vám zostanú po upgrade notebooku z klasického disku na polovodičový. Pre živnostníka či poloprofesionálneho fotografa sa na disku šetriť určite nevyplatí. Odporúčam osadiť NAS server kvalitným diskom určeným na nepretržitú prevádzku. Lacné disky pre komerčné zariadenia nie sú dimenzované na niekoľkoročnú nepretržitú prevádzku.DS118 má šachtu na jeden 3,5-palcový disk

Pri testovaní som simuloval bežného domáceho používateľa, ktorý nemá žiadne pokročilejšie IT zručnosti. Akceptoval som všetky implicitné nastavenia a odporúčania, ktoré aplikácie stiahnuť. DS118 som konfiguroval na počítači MacBook Pro. Po vložení diskov webová aplikácia find.synology.com okamžite našla NAS pripojený do lokálnej siete. Konfigurácia DS bola úplne bezproblémová a zvládne ju v podstate každý.Inštalácia balíčkov

Pozostávala z inštalácie DSM (Disk Station Manager), ktorá trvala niekoľko minút. Odporúčam ponechať označenú možnosť inštalovať automaticky najnovšie verzie a rovnako aj povoliť periodické spúšťanie testov na kontrolu stavu inštalovaného disku. Potom som povolil inštaláciu odporúčaných balíčkov. Jediný úkon, ktorý bolo treba počas konfigurácie vykonať, bolo zadanie mena a hesla na administrátorský prístup  a takisto nastavenie diaľkového prístupu.


Na plochu webového rozhrania som umiestnil widget System Health, aby som mohol sledovať priebeh záťaže CPU a siete

Nastavil som aj pravidlá zdieľania súborov v jednotlivých zložkách. Odporúčam spustiť aplikáciu Security Advisor, ktorá skontroluje zabezpečenie. Hlavne v prípade viacpoužívateľského prístupu zistí, či používatelia nemajú nastavené slabé heslá, či iné potenciálne zraniteľnosti.


Security Advisor

Po ukončení konfigurácie som potreboval do úložného zariadenia NAS skopírovať multimediálny obsah. Môžete to urobiť priamo cez webové rozhranie, stačí z aplikácie Prieskumník vo Windows alebo Finder v Mac OS presunúť súbor alebo zložku na plochu otvorenej zložky v aplikácii File Station. Ak chcete preniesť viac údajov, odporúčam namapovať NAS ako externý disk či zložku.

Zariadenie DS118 pripojené v domácej sieti automaticky rozpoznal bežný 4K televízor Samsung a bez problémov prehrával všetky videá a zobrazoval fotografie. Keďže zároveň som testoval aj herný notebook, pre ktorý bola na routeri vyhradená najvyššia prenosová kapacita, prehrávanie 4K videí bez zapnutého prekódovania bolo občas trhané. Po zapnutí prekódovania bolo prehrávanie plynulé.

Aby som mohol prezerať multimédiá aj na mobilných zariadeniach mimo domácej siete, nastavil som v aplikácii Video Station zdieľanie videí. Na mobilných zariadeniach som nainštaloval aplikácie DS Photo a DS Video.

V pokračovaní predstavím pokročilejšie funkcie.

Technické parametre
Počet slotov na HDD: 1, štvorjadrový procesor Realtek RTD1296 SoC 1,4 GHz, 1 GB RAM; eternet, 2× USB 3.0, rozmery: 71 × 166 × 224 mm, hmotnosť 0,7 kg, príkon 9,4 W, 4,2 W pri hibernovaných diskoch

Cena: 185 EUR


Porty na zadnej strane

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie

IT GALA 2019: Odovzdávanie technologických „Oskarov“ už čoskoro

13.09.2019 14:42

Bratislava, pondelok 16. septembra 2019 – Tradícia udeľovania prestížnych cien IT firma roka, IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka pokračuje už devätnásty rok. Tento rok bude po prvýkrát vyhlásen ...

Technológie

Armádna technológia ATLAS je ďalším krokom k autonómnym zbraniam ala Terminator

13.09.2019 00:10

Na autonómnu technológiu vo vojenskom priemysle existujú dva rôzne názory. Jedna skupina hovorí, že pokusy o vytvorenie „virtuálneho člena posádky“, ktorý by nahradil ľudí v tankoch a pozemných vozidl ...

Technológie

Závažné rozhodnutia AI by mali byť preverované. Buducnosť patrí auditovateľnej AI

13.09.2019 00:05

Systémy s umelou inteligenciou dnes rozhodujú o pôžičkách, lekárskych diagnózach či prepustení na kauciu. No sú to nepriehľadné systémy, navyše náchylné na zaujatosť. Z technických aj obchodných dôvod ...

q

Žiadne komentáre

ACER_092019

Videá

elearn

IT GALA stvorec 2019