Image
10.6.2018 0 Comments

Možnosti a perspektívy umelej inteligencie

O aktuálnom stave, možnostiach a perspektívach umelej inteligencie sme sa porozprávali s Petrom Lacom, výkonným riaditeľom KPMG.

Aký je váš názor na umelú inteligenciu?

Peter Laco: Umelá inteligencia (AI) je jednoznačne fenomén, ktorý v súčasnosti hýbe svetom. Nie je to principiálne nič nové, rôzne teórie ohľadne samoučiacich algoritmov sa využívajú už dlho. Súčasný rozmach AI je podmienený hlavne obrovskou expanziou dát. Ich hodnota pre podnikanie je neoceniteľná, o údajoch sa hovorí, že je to hybná sila ekonomiky, podobne ako bola a stále je napríklad ropa. Pre firmy, ktoré sa naučia z údajov vyťažiť informácie a naučia sa ich využiť na natrénovanie modelov strojového učenia, znamenajú „veľké dáta“ obrovskú konkurenčnú výhodu. Samozrejme, umelá inteligencia je de facto len vzletné pomenovanie existujúcich teórií a technológií. Je to kombinácia algoritmov strojového učenia, ktoré môžu využívať technológie neurónových sietí a údaje, znalosti a skúsenosti, všetko s cieľom čo najlepšie využiť existujúce údaje na riešenie problémov prakticky vo všetkých oblastiach podnikania a bežného života vrátane zdravotníctva, dopravy, služieb a podobne.

Aký je aktuálny stav a v ktorých oblastiach sa predpokladá uplatnenie umelej inteligencie?

Peter Laco: Na Slovensku sú už implementované riešenia na báze umelej inteligencie, napríklad Svet zdravia beží na platforme IBM Watson, kde Onkology Advisor pomáha lekárom pri rozhodovaní. Zdôrazňujem, zatiaľ nerozhoduje, len pomáha. Nad možnosťami využívania neštruktúrovaných dát sa intenzívne zamýšľajú všetky banky a vlastne celý finančný sektor, energetické spoločnosti a aj výrobné či logistické firmy. Viem si predstaviť aj aplikácie vo verejnom sektore, predovšetkým aplikácie zamerané na bezpečnosť. V súčasnosti je napríklad už na veľmi vysokej úrovni analýza videa a vyťažovanie informácií z neho v reálnom čase.

Sú na tento fenomén, v blízkej budúcnosti zrejme všadeprítomný, vo firmách pripravení?

Peter Laco: V oblasti evanjelizácie vidím úlohu pre nás, teda konzultačné spoločnosti. Musíme analyzovať situáciu u našich zákazníkov a navrhnúť im, ktorá AI aplikácia či riešenie pre nich má zmysel a čo by pre nich pravdepodobne nebolo prínosné. Ani umelá inteligencia nie je samospasiteľná. Nie všetko, čo má prívlastok AI, je pre konkrétnu firmu relevantné, rozumej prínosné. Niekedy je výhodnejší iný typ riešenia než nasadzovanie umelej inteligencie. Umelou inteligenciou sa, samozrejme, zaoberajú aj tradičné firmy, majú na to potenciál, ale je to aj parketa pre startupy. Tie najúspešnejšie spolu so svojimi riešeniami budú predmetom akvizícií. AI riešenia budú koexistovať s existujúcou hardvérovou a softvérovou infraštruktúrou. Umožní to jej lepšie a efektívnejšie využitie. AI nenahradí ERP, ale riešenia ERP budú obohatené o umelú inteligenciu. Efektívnosť sa dosiahne napríklad nahradením rutinných činností. Nemyslím tým len fyzické roboty, ale aj takzvané softvérové roboty. Poznáte to, veľa ľudí má pracovnú náplň, ak to zjednoduším, kopírovať údaje z Excelu do ERP a naopak. Automatizovať túto činnosť sa dá aj s využitím súčasných technológií, netreba na to sofistikovanú umelú inteligenciu. Pre každú konkrétnu firmu či organizáciu bude potrebná najlepšia kombinácia riešení, ktoré im zjednodušia a zefektívnia prácu. Nielen firmy, ale celá spoločnosť musia pochopiť, ako umelá inteligencia zmení pracovný trh. Investori si uvedomujú potenciál umelej inteligencie na využitie údajov, ktoré sú neustále generované prakticky všade. Sú pripravení investovať do riešení AI, ktoré majú potenciál priniesť zisk.

Ako sú podľa vás nastavené očakávania zainteresovaných, teda exekutívy a IT špecialistov?

Peter Laco: Momentálne sa na hype krivke nachádzame niekde v oblasti rastu. Napriek tomu, že mnohé firmy, hlavne startupy, tvrdia, že umelá inteligencia je liek na všetko, nasadenie AI bude dávať zmysel v oblastiach, ktoré sú „dátovo bohaté“, takže strojové učenie bude mať dostatok údajov na učenie sa, ako tieto údaje pretaviť na informácie. Tento proces však už poznáme ako business intelligence, takže umelá inteligencia je vyššia forma, založená nielen na analýzach, ale aj na strojovom učení. Veľké očakávania firiem sú v oblasti autonómnej výroby.

Je na zmeny súvisiace s AI a potrebu špecialistov pripravený náš vzdelávací systém?

Peter Laco: V krátkodobom horizonte bude nevyhnutné pokračovanie a zintenzívnenie spolupráce technologického sektora a školstva aj s cieľom zabrániť odchodu mladých talentovaných a vzdelaných ľudí do zahraničia. Do učebných osnov treba zahrnúť najnovšie poznatky a vzdelávať študentov v relevantných oblastiach. Kompetentní musia zodpovedať otázku, kam sa má slovenské školstvo dostať v horizonte 10 – 20 rokov, a tomu prispôsobiť svoje rozhodnutia. Ja si myslím, že na Slovensku je dosť šikovných a talentovaných ľudí, len ich treba správne podchytiť.

Dokážu ľudia koexistovať s rôznymi formami umelej inteligencie?

Peter Laco: Ak odmyslíme niektoré futuristicky a pesimisticky ladené predpovede, že nejaká forma umelej inteligencie niekedy v budúcnosti usúdi, že to pôjde lepšie bez ľudí, a podnikne k tomu patričné kroky, realisticky zamerané diskusie sa budú týkať pracovných miest. Len čo dôjde k ich automatizácii a robotizácii, časť pracovníkov sa ocitne v riziku. Nemusí ísť priamo o stratu zamestnania, ale o zmenu pracovnej pozície, pretože v súvislosti s pokročilou automatizáciou a robotizáciou vzniknú nové pracovné miesta. Pochopiteľne, bude sa rozširovať okruh ľudí, ktorí sa budú môcť zamestnať čoraz ťažšie. Samozrejme, nestane sa to v blízkej budúcnosti, hovoríme možno o časovom horizonte 10 a viac rokov. Máme teda dosť času prispôsobiť vzdelávanie potrebám firiem a organizácií. Výhodou bude odstránenie mnohých manuálnych prác, pri ktorých sa opakujú pomerne jednoduché úkony. Ľudia sa tak budú môcť venovať kreatívnejším veciam, budú mať viac času pre seba a podobne. Samozrejme, nemôžete očakávať, že napríklad stavebný robotník začne písať básne, aj keď stať sa môže všeličo. Vznikne však veľa takzvaných operátorských pracovných pozícií, roboty predsa bude treba aj obsluhovať, nastavovať. Napokon sú tu precedensy v podobe doterajších priemyselných revolúcií, spoločnosť sa im prispôsobila a doteraz sa to vždy skončilo koexistenciou ľudí a strojov, väčšinou na spokojnosť zainteresovanej pracovnej sily. Analytici predpokladajú, že polovica povolaní, ktoré tu budú o 30 rokov, ešte ani nevznikla a bežní ľudia a často ani špecialisti o nich zatiaľ ani len nesnívajú.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Agendové systémy

04.12.2019 11:28

Ako transformovať zložité papierové organizácie na prehľadne a efektívne fungujúce celky Čo sú agendové systémy Agendové systémy sú špecifické druhy softvéru, ktoré sa používajú na vytvorenie elektro ...

ITPro

Základ úspešného DMS? Efektívna digitalizácia!

12.11.2019 14:22

Špeciálny projekt Správa dokumentov, papierových i elektronických, je jedna zo základných agend každej organizácie. V prípade digitálnych dokumentov uľahčujú potrebné procesy takzvané systémy DMS (Do ...

ITPro

Čo je to lidaretto?

14.11.2019 00:10

Špeciálny projekt Lidaretto je malý mobilný laserový skener, nazývaný aj lidar, vyrobený na Slovensku. Vďaka jeho kompaktným rozmerom a hmotnosti len asi 1,5 kg ho možno použiť na viacerých mobilných ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá