Môže Apple integrovať LTE do svojich smart hodiniek bez toho, aby znížil výdrž batérie?

0

O tom, že Apple pracuje na pridaní konektivity LTE do tretej verzie svojich inteligentných hodiniek, ktorá má byť uvedená na jeseň, sme vás už informovali. Po tom, čo spoločnosť integrovala do vlaňajšieho modelu Apple Watch Series 2 GPS, to nie je až také prekvapujúce. Pravdepodobne by to urobila aj skôr, nebyť skutočnosti, že mobilné pripojenie vyžaduje na prevádzku veľa energie z batérie.

Pred zavedením konektivity LTE batéria v hodinkách poskytovala dostatok energie na celý deň používania a bola dostatočne malá, aby nenarúšala vzhľad zariadenia. No teraz je to už celkom slušná technická výzva. Apple zrejme nechce vyrábať  hrubšie alebo širšie hodinky.

Mark Gurman, Scott Moritz a Ian King z agentúry Bloomberg naznačujú, že spoločnosť našla nové spôsoby, ako urobiť internetové pripojenie viac energeticky úsporným. Niektorí analytici a vývojári sú však k tvrdeniu, že Apple vydá LTE Watch tento rok, skeptickí.

Ak to Apple napriek tomu urobí, bude na umožnenie mobilného pripojenia takmer určite musieť obmedziť niektoré služby, ktoré sú žrútom energie. Služby na streamovanie videa a hudby – či už prostredníctvom vlastných aplikácií Applu, alebo aplikácií tretích strán – sú na prvom mieste zoznamu „vinníkov“ najviac vyčerpávajúcich batériu LTE Watch. 

Podľa Ariho Roismana, CEO spoločnosti Glide vyvíjajúcej aplikáciu na video messaging, najlepšia vec, ktorú môže Apple urobiť na šetrenie batérie hodiniek, je zabrániť používaniu LTE vždy, keď je to len možné. To by znamenalo, že hodinky budú stále závislé od iPhonu, a teda nebudú úplne samostatné a zostanú nepoužiteľné pre ľudí, ktorí vlastnia telefóny s Androidom.

Dokonca ani vtedy, ak budú hodinky vzdialené od iPhonu či Wi-Fi, nemusí byť nevyhnutné LTE na prehrávanie hudby alebo videa. Apple pravdepodobne použije technológiu „inteligentného vyrovnávacieho buffera“, aby dostala hudbu z cloudu do hodiniek pred tým, ako ju chce používateľ počúvať. Na základe histórie počúvania a zoznamu obľúbených skladieb možno totiž predvídať hudbu, ktorú si používateľ bude chcieť predinštalovať. Hudba môže byť vopred načítaná do Watch, keď je v blízkosti iPhonu alebo keď je k dispozícii pripojenie Wi-Fi. LTE teda bude možné použiť len na prehrávanie časti, nie všetkého požadovaného obsahu.

Apple si vypočul už veľa kritiky pre nedostatočnú životnosť batérie v hodinkách a jeden deň používania určil ako minimálnu akceptovateľnú referenčnú hodnotu. Ťažko teraz začne presviedčať používateľov o tom, že pre LTE Watch je prijateľná  menšia ako jednodňová výdrž. Ľudia teda budú môcť používať LTE Watch na svojom zápästí celý deň, ale treba, aby pripojenie LTE bolo po väčšinu toho času vypnuté. Použije sa len v prípade, ak nosiť so sebou iPhone je nepraktické, napríklad počas behu či iného cvičenia, aby mohol používateľ stále dostávať SMS, e-maily, notifikácie z aplikácií či prijať hovor. Takisto v prípade, ak sa batéria iPhonu vybije, hodinky sa môžu postarať o to, aby používateľ zostal naďalej pripojený. V iných situáciách, keď je iPhone poruke, pripojenie LTE môže byť vypnuté, čím sa šetrí batéria.

Dodávateľom modemových čipov do hodiniek bude podľa Bloombergu Intel. A niektorí analytici sa domnievajú, že Apple by práve integráciou týchto čipov mohol nájsť najlepšie inovácie na úsporu batérie. Viac prispôsobené riešenie by mohlo viesť k zvýšeniu energetickej účinnosti.

Analytik spoločnosti Moorhead Insights & Strategy Patrick Moorhead poukazuje na to, že výdrž batérie môže závisieť od toho, aký typ LTE budú hodinky používať. Najväčší výkon si vyžaduje tradičné LTE, ktoré sa využíva v smart hodinkách Samsung Gear S3 LTE. Apple by však mohol používať LTE-M (Long Term Evolution for Machines), štandard pre nízku šírku pásma, ktorý prenáša 100 – 200 bitov dát za sekundu. Táto nízka rýchlosť by však značne obmedzila fungovanie niektorých služieb na Watch. Tretia možnosť je LTE-CAT 1, kde je výkon a výdrž batérie niekde medzi LTE a LTE-M.

Ak sa objaví Apple Watch s pripojením LTE, pravdepodobne zmení spôsob, ako používame Watch i iPhone. V súčasnosti je smartfón jediné zariadenie, bez ktorého nemôžeme opustiť domov. LTE môže spôsobiť, že sa do tejto pozície posunie Watch. Možno si zvykneme na to, že na svojom zápästí vieme vykonať širší súbor úloh, a postupne sa bude znižovať naša závislosť od smartfónov.

Zdroj: fastcompany

Redakcia

Všetky autorove články
Apple LTE

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať