S_042020 S_042020 S_042020

Motorola one action má akčnú kameru pootočenú o 90°

0

Nedávno sme predstavili novinku strednej triedy Motorola one vision, smartfón, ktorého fotoaparát exceloval pri večerných a nočných záberoch. Horúca novinka - Motorola one action má prakticky rovnaký dizajn avšak inú konfiguráciu fotoaparátov. Zadný fotoaparát má tri objektívy.

Snímač hlavného fotoaparátu (pri pohľade zhora v strede) má 12 megapixelov, na porovnanie model Motorola one vision má hlavný fotoaparát s rozlíšením 48 MPx. Fotoaparát v motorola one action je vybavený funkciou automatického zaostrovania s detekciou fázy (PDAF), vďaka čomu bude váš objekt v okamihu zaostrený. Zatiaľ čo 1.25µm pixely a clona f/1.8, pomáhajú zachytiť viac svetla pre jasnejšie fotografie. Navyše 5 MP kamera pre zachytenie efektov hĺbky uľahčuje pridanie efektu prirodzeného rozmazania pozadia na fotografii, dodatočné zmeny intenzity rozmazania, alebo oblasti zaostrenia pre dokonalý portrét. Zahrnuté funkcie moto AI, ako je optimalizácia záberu, inteligentná kompozícia a automatické snímanie úsmevu, uľahčujú fotografovanie, aby ste fotili ako profesionál.

Keď už porovnávam, one action nedisponuje technológiou Quad Pixel ktorá kombinuje 4 fyzické pixely do jedného obrazového bodu s cieľom zachytiť čo najviac svetla v hlavnom fotoaparáte, ale má túto technológiu implementovanú v akčnej kamere, ktorá je určená len na nahrávanie videa.

Test stabilizácie videa z hlavnej aj akčnej kamery

Akčná kamera má zorný uhol 117°. Na porovnanie zorný uhol bežných, mierne širokouhlých fotoaparátov je 78°. 

Akčná kamera disponuje technológiou quad pixel, takže večerné a nočné videá majú viac detailov a vyššiu jasovú aj farebnú dynamiku.

 

Najzaujímavejšou črtou tejto kamery je však to, že oproti ostatným dvom fotoaparátom je snímač pootočený o 90°. Je to nielen ergonomické, ale aj praktické. Keď na verejnom priestranstve napríklad v meste na dovolenke držíte smartfón „na šírku“ ľudia vedia, že práve fotíte, alebo filmujete. Naproti tomu ak držíte telefón „na výšku“ tak ľudia v zábere netušia, že práve nakrúcate video a toto video bude zaznamenané v režime na šírku, takže sa bude dať prehrávať na monitoroch a televízoroch s využitím celej plochy obrazovky. Obidve kamery majú veľmi účinnú elektronickú stabilizáciu obrazu, test stabilizácie je vo videu. Vylepšená stabilizácia videa udržuje obraz stabilný, takže roztrasené videá sú odteraz minulosťou. V neposlednom rade, 2.0µm technológia Quad Pixel poskytuje štvornásobne väčšiu citlivosť na svetlo pre ostrejšie a jasnejšie videá v každej situácii.

Čo sa týka dizajnu smartfónu, na prvý pohľad vás zaujmú ani nie rozmery, ako skôr pomer výšky ku šírke. Ten je daný displejom, ktorý má pri uhlopriečke 6.3 palcov pomer strán 21:9. Smartfón sa vďaka relatívne malej šírke veľmi dobre drží v ruke. Dobre v zmysle ergonómie, nie spoľahlivosti držania. Lesklá povrchová úprava plastového obvodového rámu je logicky pomerne klzká, preto odporúčam používať silikónové puzdro, ktoré je súčasťou balenia. Kruhový snímač odtlačkov prstov je umiestnený v ergonomicky príjemnej polohe a funguje rýchlo a presne. Na dotykovej ploche snímača môžete robiť prstom gestá, ktorými sa ovláda lišta a obrazovka notifikácií. Na autentifikáciu používateľa môžete použiť aj sken tváre prednou kamerou. 

Displej má v ľavej hornej časti okrúhly otvor na prednú kameru, je trochu väčší, než u konkurencie. Na niekoľkých desatinkách milimetra by nezáležalo, keby to nebolo vo vnútri podsvieteného displeja, kde je otvor predsa len viac na očiach. Priemer otvoru je o niečo väčší, než je výška bežného stavového riadku, takže aplikácie sa s tým skúšajú vysporiadať individuálne, väčšinou prázdnou plochou vo farbe pozadia. Displej samotný je vzhľadom na cenovú triedu mierne nadpriemerný, čo sa týka jasu aj vernosti podania farieb. 

Do slotu na karty môžete vložiť buď dve SIM karty, alebo jednu SIM a jednu microSD pamäťovú kartu. Priaznivci klasických slúchadiel sa potešia 3.5 mm Jack konektoru v hornej časti smartfónu. V tejto cenovej triede nemôžete očakávať odolnosť proti ponoreniu do vody, Dážď, ani náhodné ošplechnutie vodou by vadiť nemali.

Čo sa týka hardvéru, v Motorole vsadili na čip Exynos 9609, ktorý vyrába Samsung. Má štyri výkonnejšie a štyri úsporné jadrá. Výkon je dostatočný na všetky aplikácie, snáď s výnimkou najnáročnejších hier. V tandeme so 4 GB pamäti nie je problém ani s prepínaním aplikácií. Interná úložná kapacita 128 GB je v tejto triede nadpriemer a stačí na akýkoľvek rozumný účel vrátane zásoby filmov na dlhšiu dovolenku. Takže priaznivci dvoch SIM kariet napriek druhému alternovanému slotu pamäťovú kartu bez problémov oželejú. Batéria vydrží deň intenzívneho používania s približne 30 % rezervou. Zvuk je len monofónny z reproduktora v spodnej časti vedľa USB-C konektora. Akustický menič v hornej časti je určený len na telefonovanie. 

Smartfón využíva platformu Android One, čo v praxi znamená natívny Android s minimálnou nadstavbou, ale hlavne včasný upgrade na novú verziu operačného systému a dvojročná garancia implementácie nových verzií, takže majitelia by sa mali dočkať nielen verzie 10, ktorá bude začínať na „Q“, ale aj verzie 11, začínajúcej na „R“. Jadrom nadstavby sú používateľmi veľmi obľúbené Moto-akcie, kde napríklad dvojiným skrútením ruky so smartfónom v zápästí aktivujete fotoaparát, zatrasením rozsvietite LED diódu a podobne. Implicitne je nastavená natívna konfigurácia Android ovládacích prvkov v spodnej časti displeja.

Technické údaje :

Procesor: Osemjadrový Exynos 9609 (4 x 2.2 GHz Cortex A73 + 4 x 1.6 Cortex A53) 10 nm technológia; Grafika: Mali-G72 MP3; Pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 128 GB rozšíriteľný micro SD kartou do 512 GB; Displej 6.3" FHD+ IPS (1080 x 2520) 21:9,  432 ppi; Fotoaparát: zadný širokouhlý f/1.8, 12 MPx; senzor DOF 5 MPx, akčná kamera f/2.2, zorný uhol 117° Full HD Quad Pixel; predný fotoaparát: 12 MPx, f/2.0; Sieť: LTE; Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz), Bluetooth v 5.0 LE, A2DP, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass); Batéria: 3 500 mAh; Operačný systém: Android 9.0 (Pie); Rozmery: 160.1 x 71.2 x 9.15 mm; Hmotnosť: 176 g; 

Cena: 269 € 

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať