Motorola Moto Z³ Play: Modulárne rozšíriteľný smartfón

0

Smartfóny zo série Z sa od ostatných sérií a takisto od smartfónov iných výrobcov líšia svojou modulárnou konštrukciou. Tá umožňuje k telu smartfónu pripojiť množstvo rozširujúcich modulov, ako napr. prídavnú batériu, reproduktor, projektor, tlačiareň, gamepad, špeciálnu kameru alebo originálne puzdro či farebný kryt.

Prvé dojmy

Prístroj má pekný moderný dizajn, je väčší, ale zároveň veľmi tenký a ľahký. Z prednej strany mu dominuje veľký 6,01" displej. Zo zadnej strany vystupuje valček so zadnou kamerou a bleskom. Valček slúži najmä na presné umiestnenie rozširujúcich modulov (neprehliadnuteľné sú ich pripájacie kontakty). Predná i zadná strana moto z3 play je z Gorilla Glass, čo v kombinácii s hliníkovými bočnými stenami robí tento model nesmierne odolným. Smartfón sa ani pri hrubšom zaobchádzaní nijako nedeformuje. Telo je pevné a podľa dokumentácie odolné proti striekajúcej vode a prachu. Na spodnej hrane sa nachádza konektor USB-C, na ľavom boku tlačidlo on/off a na pravom boku sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti, pod ktorými je čítačka odtlačkov prstov. Na prednej strane nájdeme reproduktor, prednú kameru a duálny mikrofón. Súčasťou balenia je modul Power Pack, konfigurovateľný zásobník energie. Pripája sa jednoduchým priložením na jeho zadnú stranu a uchycuje sa automaticky pomocou dvoch silných magnetov, čo ho robí ťažším a robustnejším.

Napájací adaptér TurboPower má štandardne odpojiteľný kábel USB Type-A na USB Type-C. Je o čosi väčší, ako sme zvyknutí pri najnovších smartfónoch, no nie je to na škodu. Práve naopak, subjektívne môžem povedať, že sa s ním pri zasúvaní či vyberaní z elektrickej zásuvky manipuluje ľahšie. Slúchadlá majú veľmi jemný prípojný kábel páskového tvaru. Ten budí dojem, že sa čochvíľa roztrhne, ale ani pri hrubšom zaobchádzaní sa nepoškodil. K slúchadlám je priložený ďalší krátky kábel, resp. redukcia, pomocou ktorej ich možno pripojiť k smartfónu, pretože ten pre svoju minimálnu hrúbku neobsahuje priamo 3,5 mm audiokonektor. Na hornom boku smartfónu nájdeme kombinovaný slot na dve SIM karty alebo jednu SIM kartu a jednu kartu SD.

Praktické skúsenosti

Dominantou smartfónu je jeho displej Super AMOLED, vypĺňajúci takmer celú prednú stranu, ktorá neobsahuje žiadne hardvérové tlačidlá. Má jasné žiarivé farby a dobre čitateľné písmo. Na dotyky rea­guje presne a svižne. Motorola do OS nedoplnila žiadne zbytočné aplikácie. Na jednej strane to síce šetrí úložný priestor a pamäť zariadenia, no na druhej strane obmedzuje využitie smartfónu bez dátového pripojenia.

Zo všeobecných na­stavení môžeme upozorniť na správu dvoch možných SIM kariet, správu modulov Moto Mods vrátane správy do­pln­kovej batérie, využívanie čítačky odtlačkov prstov a funkcie odomykania tvárou. Zo špeciálnych funkcií moto z3 play spravovaných prostredníctvom softvéru Motorola treba uviesť tzv. Moto akcie. Nájdeme tu napr. možnosť zapnutia/vypnutia zadného svetla potrasením smartfónu alebo prepínanie do režimu spánku otočením smartfónu nadol. Veľmi sa mi páčila funkcia ovládania jedným tlačidlom, pri ktorej sa na spodnej strane obrazovky namiesto tradičných troch symbolov zobrazuje jediný úzky prúžok plniaci funkciu pôvodných troch tlačidiel.

Prednosťou testovaného modelu je jeho hlavná zadná kamera, kombinovaná s doplnkovou 5 Mpx kamerou. Táto tzv. depth kamera sníma hĺbku záberu, podľa ktorej rozostrí pozadie (zapína sa voľbou Portrét). Ďalšia výborná funkcia kamery je možnosť skenovania textu. Predná kamera sa zase môže využiť na odomykanie pomocou identifikácie tváre používateľa.

Práca v systéme je intuitívna a v každom ohľade jednoduchá. Správa, konfigurácia a práca s predinštalovanými, ale aj s novo nainštalovanými aplikáciami bola svižná a bezproblémová,  moto z3 play reagoval rýchlo bez najmenších náznakov zamŕzania. Množstvo implementovaných hardvérových/softvérových senzorov navyše rozširuje možnosti jeho použitia.

Výsledky testov

Výsledky štandardných benchmarkových testov AnTuTu (112 053 bodov), 3DMark (Sling Shot Extreme 944/763 bodov) a PCMark (5924 bodov) radia moto z3 play medzi nad­priemerné smartfóny. Bez problémov si na ňom teda môžeme zahrať výkonovo náročnejšie hry. Výdrž batérie je porovnateľná s ostatnými smartfónmi v danom segmente. Pri plnom zaťažení nemožno rátať, že nám vydrží dlhšie ako jeden deň, našťastie energiu vieme operatívne doplniť modulom Power Pack.

Parametre:

• Qualcomm SDM636 Snapdragon 636, Octa-core 1,8 GHz Kryo 260, Adreno 509, Android 8.1 (Oreo), 4 GB RAM, 64 GB interné úložisko, 12 Mpx + 5 Mpx zadná kamera s efektom bokeh, 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 8 Mpx predná kamera 1080p@30fps, displej Super AMOLED 6,01", 1080 × 2160, 18:9, multidotykový, Dual SIM, microSD, Corning Gorilla Glass 3, GPS, NFC, USB Type-C, bluetooth, adaptér USB Type-C to 3,5mm jack, senzory: čítačka odtlačkov prstov, akcelerometer, rotácie, významného pohybu, gravitácie, osvetlenia, magnetického poľa,/proximity, gyroskop, kompas, detektor a počítač krokov, Li-Ion batéria, rozmery: 156,5 × 76,5 × 6,8 mm, hmotnosť: 156 g

• Cena: 399,90 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Pevné a odolné telo, nadpriemerný výkon, zaujímavé funkcie Moto, rozšírenie o moduly Moto Mods, dual SIM, cena
- Závislosť predinštalovaných aplikácií od dátového pripojenia

HODNOTENIE:

Konštrukcia: 90 %
Funkcionalita:  95 %
Výkon: 80 %
Rozšírenie: 95 %
Celkovo: 90 %

 

Zobrazit Galériu

Marek Sopko

Všetky autorove články
Motorola Moto

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať