PC REVUE
Image
16.12.2017 0 Comments

Motorola Moto X4: Elegancia a kvalita za slušnú cenu

Motorola moto x4 od spoločnosti Lenovo vyzerá výborne a svojím spracovaním a výbavou sa snaží dohnať highendové smartfóny, ale cena je takmer o polovicu nižšia. Najväčšia zaujímavosť je duálny fotoaparát, ktorý síce vystupuje zo zadnej steny, ale veľký problém to nie je. Rám sa skladá z hliníka s dvoma anténovými predelmi na spodnej strane a jeden v strede na vrchnej strane, kde mu robia spoločnosť mikrofón a schránka na SIM karty. Jeden slot je zdieľaný, a preto pri rozšírení pamäte pomocou karty microSD je dual SIM nepoužiteľný. Ľavá strana je čistá a všetky potrebné tlačidlá sa stretli na opačnej strane. Tlačidlo vypnutia je dobre hmatateľné a odlišuje sa od ovládacích tlačidiel hlasitosti svojou vrúbkovanou textúrou. Nabíjanie je riešené pomocou nového konektora USB typu C, pri ktorom sa môžete tešiť aj na rýchle nabíjanie. Ten je tradične umiestnený na spodnej strane a vedľa neho ešte zostalo miesto na 3,5 mm audio jack. Predná strana je zaujímavá dotykovým multifunkčným tlačidlom, ktoré kombinuje čítačku odtlačkov prstov a ovládanie gestami, ako sme zvyknutí napríklad pri rade moto g5. Jednoduchým potiahnutím po tlačidle smerom doľava sa vrátite o krok späť a potiahnutím smerom doprava prejdete do multitaskingu. Priložením prsta na senzor, tlačidlo sa moto x4 veľmi rýchlo a spoľahlivo odomkne. Krátkym stlačením sa vrátite na domovskú obrazovku a dlhším podržaním smartfón zamknete. Ak vám takáto možnosť ovládania nevyhovuje, máte na výber aj klasické softvérové tlačidlá, ale ovládanie pomocou jedného tlačila je to, čo som si najviac obľúbil. Pre milovníkov selfie, ktorí sa radi fotia aj v horších svetlených podmienkach, zariadenie disponuje predným prisvetľovacím bles­kom. Najviac poteší odolnosť proti vode a prachu s certifikáciou IP68, ktorá je v tejto cenovej kategórii vítaná a smartfón tak môžete ponoriť na 30 minút do hĺbky 1,5 m.

5,2" displej IPS AMOLED používa full HD rozlíšenie s jemnosťou 424 ppi. Pôsobí kvalitným dojmom a je skvele čitateľný aj za slnečného dňa. Jediný problém, ktorý som počas testovania spozoroval, je ten, že sa pre svoju sklenú konštrukciu smartfón šmýka a aj pri menšom náklone skĺzne dolu. Pre niekoho je to aj magnet na otlačky, ale po každom vytiahnutí z vrecka je moto x4  ako nový. Spôsobuje to ­kvalitné hladké spracovanie skla.

 O výkon sa stará 8-jadrový procesor značky Qualcomm Snapdragon 630 s taktom 2,2 GHz spolu s grafickým procesorom Adreno 508. Testovaný model je v konfigurácii so 64 GB internou pamäťou a 4 GB RAM. Pamäť možno rozšíriť pomocou karty microSD až do 2 TB, ale ako som už spomínal, o slot sa delí s druhou SIM kartou. Samozrejmosť je najnovší Android 7.1 Nougat s nadstavbou moto.

Systém ponúka zaujímavú obrazovku moto, ktorú môžete poznať aj z modelového radu moto g5. Obrazovka sa prebudí po zaznamenaní pohybu nad sebou a zobrazí upozornenia. Tie sú v podobe ikony danej aplikácie a po podržaní prsta na nej sa vám zobrazí napríklad správa a bez odblokovania môžete na ňu odpovedať. Na obrazovke moto nájdete aj základné ­informácie, ako je čas a dátum, obalené v kruhu, ktorý zobrazuje stav batérie v percentách. Predin­­šta­lovaná aplikácia moto ­ponúka nastavenia praktických funkcií. Na snímku obrazovky nemusíte hľadať kombinácie tlačidiel alebo si sťahovať ďalšiu aplikáciu. Stačí len položiť tri prsty na obrazovku. V tejto aplikácii máte možnosť zapnúť aj ovládanie jedným dotykom, ktoré som spomenul na začiatku. Ďalšie gesto moto je dvojité seknutie alebo potrasenie, ktorým si zasvietite baterkou. Podľa môjho osobného názoru je to jedno z najlepších riešení a zapnutie baterky v priebehu jednej sekundy si určite obľúbi každý. Fotoaparát zapnete takisto gestom, konkrétne dvojitým otočením zápästia. Nájdete tam toho viacej, no toto sú tie najzaujímavejšie.

Najviac určite zaujme zadná strana s dvojicou fotoaparátov. Jeden snímač je klasický a druhý širokouhlý. Hlavný fotoaparát disponuje 12 Mpx snímačom s clonou f/2.0, širokouhlý má 8 Mpx snímač, clonové číslo f/2.2 a uhol záberu 120°. Môžete sa pohrať s hĺbkou ostrosti, zvýrazniť jednu farbu alebo vytvoriť panoramatickú fotku. Filtre tváre poznáte zo sociálnych sietí, no nájdete ich aj v aplikácii fotoaparát. Predná selfie kamera je vybavená slušným snímačom s rozlíšením 16 Mpx alebo 4 Mpx pri funkcii Adaptive Low Light, ktorá pomáha skvalitniť fotografie pri horších svetelných podmienkach. Video natáča v maximálnom rozlíšení full HD 60p. Zadná kamera ide s modernou dobou a ponúka video v 4K 30p, natáčané v kodeku AVC s profilom High@L5.1, ktorý má predpo­klad na kvalitné video. Predpoklad sa splnil a 4K video vyzerá veľmi dobre.

Horšie to je s full HD, ktoré natáča v profile High@L4.2 a okrem zašumenia video trpí menšou ostrosťou. Dátový tok pri full HD 60p sa držal na 17 Mb/s a pri 4K 30p na 51 Mb/s. Aplikácia fotoaparátu ponúka ešte jednu zaujímavosť, ktorá sa nazýva rozpoznanie objektu. Pri zaostrení sa ukáže modrá kocka a po stlačení si fotoaparát zhotoví fotku, podľa ktorej rozpo­znáva objekt a následne nájde výsledky vyhľa­dávania o rozpoznanom objekte. Funkcia napríklad rozoznala aj cestoviny či stôl.

Batéria s kapacitou 3000 mAh príjemne prekvapila svojou výdržou. Keby som Motorola moto x4 večer znovu nenabil, nič sa nedeje. S trochou skromného využívania vydrží aj na ďalší deň. No od rána do večera môžete neobmedzene používať svoj smartfón bez strachu z vybitej batérie. Poteší aj podpora rýchleho nabíjania, ale bezdrôtové nabíjanie tu nehľadajte.

Parametre:

• Operačný systém: Android 7.1 Nougat, procesor: Qualcomm Snapdragon 630, osemjadrový, 2,2 GHz, grafický procesor: Adreno 508, pamäť RAM: 4 GB, interná pamäť: 64 GB, microSD: hybridný slot do 2 TB, displej: 5,2'' (132 mm), LCD IPS AMOLED, 1080 × 1920p, Gorilla Glass, 424 ppi, hlavný fotoaparát: 12 Mpx, video 4K (30 fps), FHD (60 fps), AF (PDAF), clona f/2.0, širokouhlý fotoaparát: 8 Mpx, 120° záber, LED blesk, clona f/2.2, video FHD (60 fps), predný fotoaparát: 16 Mpx alebo 4 Mpx Adaptive Low Light, video FHD (60 fps), NFC, hybridný dual SIM, batérie: 3000 mAh, rýchle nabíjanie, výmena v servise, AnTuTu Benchmark: 67 293

• Cena: 389 EUR             

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita spracovania, akcie Moto, dlhá výdrž batérie, kvalitný foto­aparát
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Foto: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 80 %
Video: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 75 %
Výbava:: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Ovládanie ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Vyhotovenie:: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %

Celkovo: 87 %

Autor: Adam Lukáč

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Recenzia: Panasonic DP-UB9000: Partner pre váš 4K televízor

17.11.2018 00:15

Panasonic, tradičný výrobca špičkových AV komponentov, prichádza s novinkou, ktorá osloví hlavne ľudí, ktorí nemajú radi kompromisy. Napriek tomu, že videoformáty na fyzických nosičoch sú v poslednom ...

Recenzie

Recenzia: Sound BlasterX G6: Externý zvukový modul

17.11.2018 00:05

Kvalita zvukového výstupu závisí predovšetkým od kvality prevodníka, ktorý mení digitálny tok dát na analógový zvukový signál. DAC (Digital to Analog Converter) v notebookoch a herných konzolách je re ...

Recenzie

Rýchle USB nabíjačky Hama Quick Charge 4+

14.11.2018 13:48

» Univerzálne USB nabíjačky Hama do siete (230 V) a do vozidla (12/24 V) s podporou najnovšej verzie rýchleho nabíjania Qualcomm Quick Charge 4+. Vyššia efektivita, rýchlejšie nabíjanie a menšie zahri ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Dni prilezitosti 2018

Najnovšie videáPC forum button