Image
7.10.2017 0 Comments

Recenzia: Moto Z2 Play – druhá generácia šampióna vyššej strednej triedy

S ročným odstupom a po viac než polročnom používaní modelu Moto Z Play prvej generácie môžem potvrdiť, že modulárna koncepcia produktovej rodiny Moto Z je jediná, ktorá sa zatiaľ pri smartfónoch v praxi presadila a osvedčila. Nový Moto Z2 Play prináša tenšie celokovové telo, elegantnejší a ergonomickejší dizajn, lepší fotoaparát, vyšší výkon, a čo je najdôležitejšie, zachovala sa kompatibilita modulov.


Pohľad na dizajn a možnosti rozširujúcich modulov

Dizajn a konštrukcia

V prvej generácii Moto Z musel dizajn trochu ustúpiť modulárnej koncepcii, ale nový model Moto Z2 Play je aj v tomto smere absolútne bez kompromisov. Novinka prešla dosť výraznou zoštíhľovacou kúrou. V porovnaní s masívnejším predchodcom je tenšia o milimeter (12 %) a ľahšia o 20 g (15 %), takže pôsobí viac štýlovo a elegantne. Zmenšenej hrúbke musela trochu ustúpiť kapacita batérie, ktorá bola kľúčovou výhodou predchádzajúceho modelu. Nový tenký rozširujúci modul prídavnej batérie však túto drobnú zmenu dokonale kompenzuje.


Porovnanie hrúbky z predchádzajúcim modelom Moto Z Play (vľavo)


Pravá strana


Napriek menšej hrúbke zostal klasický 3,5 mm Jack konektor na slúchadlá

Telo je z kovového monobloku s príjemne zaoblenými hranami, takže ho môžete používať aj bez krytu zadnej steny s magnetickým prichytením, ktorý je súčasťou balenia. Okolo zadnej kovovej steny je plastový rámik umožňujúci prístup signálu k anténam tak presne vsadený a prispôsobený štruktúre povrchu zadnej steny, že ho hmatom nerozpoznáte.

Teleso fotoaparátu veľkosti mince na prvý pohľad vyčnieva trochu viac, má však dôležitú funkciu, fixuje polohu magneticky prichytených modulov. Všetky rozširujúce moduly Moto Mods majú otvor, do ktorého výčnelok s fotoaparátom zapadne. Kryt Moto Style zarovná vyčnievajúce teleso fotoaparátu, zakryje pozlátené kontakty v spodnej časti zadnej steny a telefón s krytom ešte lepšie sadne do ruky. Odtiaľto je už len krok k jednoduchej úvahe. Kryt má hrúbku 2,15 mm a modul Moto Power Pack (49 eur) s prídavnou 2220 mAh batériou hrúbku len 5 mm a takisto veľmi dobre sadne do ruky. Tie necelé 3 mm hrúbky navyše budú mnohým používateľom určite stáť za predĺženie výdrže na batériu približne o 1,5 dňa bežného používania. Môžete si nastaviť, aby batériový modul udržiaval batériu v mobile na maximálnej kapacite, prípadne energeticky úspornejší režim, kde sa do vyčerpania modulu udržiava kapacita batérie 80 %. Na vnútornej strane odobratého modulu si po zatlačení tlačidla môžete zobraziť zostávajúcu kapacitu pomocou stĺpca LED diód. K dispozícii je aj zadný kryt s podporou bezdrôtového nabíjania (45 eur). Konštruktéri tak elegantne vyriešili možnosť bezdrôtového nabíjania smartfónu s kovovou zadnou stenou.


Rozširujúce moduly. Zľava doprava projektor, reproduktor a tenká prídavná batéria s kapacitou 2200 mAh

Nový model pri pohľade na prednú stranu s displejom rozlíšite podľa väčšieho oválneho snímača odtlačkov prstov, ktorý zároveň slúži ako náhrada za všetky tri androidové tlačidlá a selfie blesku s dvoma diódami. Tlačidlá na pravej bočnej stene boli posunuté trochu nižšie, takže sa dajú lepšie dosiahnuť palcom.


Pri modeli dual SIM môžete do vysúvateľného slotu vložiť obidve SIM zároveň s pamäťovou kartou.

A ešte jeden dôležitý detail: napriek redukcii hrúbky zostal na spodnej strane konektor na slúchadlá.

Displej a zvuk

Displej pod ochranným sklom Gorilla Glass 3 vyniká sýtosťou farieb a vynikajúcim podaním čiernej. Farby sú živé, no nie neprirodzene saturované. Implicitne je nastavený režim zlepšených a sýtejších farieb, môžete sa však prepnúť do štandardného módu s realistickými farbami, no ten mi pripadal trochu nevýrazný a navyše v „živom“ režime sa displej lepšie pozoruje na priamom slnečnom svetle. V prakticky použiteľnom rozsahu pozorovacích uhlov nedochádza ku skresleniu farieb. Samozrejmá je možnosť prepnutia do takzvaného nočného režimu s výrazne potlačenou modrou zložkou farebného spektra, ktorá pri večernom používaní smartfónu tlmí produkciu spánkového hormónu. Rozlíšenie full HD nie je kompromis, ale vynikajúca voľba vzhľadom na spotrebu a grafický výkon. Obrazovka uzamknutia umožňuje zobraziť najdôležitejšie notifikácie aj bez zapnutia a prihlásenia. Na SMS správy môžete odpovedať priamo z obrazovky uzamknutia. Podobne ako u predchodcu sa obrazovka Moto aktivuje, keď sa k telefónu priblížite napríklad rukou alebo keď ho uchopíte.

Reproduktor je síce len monofónny a nepatrí k šampiónom prednesu nízkych tónov, no umiestnenie na prednej stene poskytuje príjemnú reprodukciu zvuku smerovanú na používateľa.

Hardvér orientovaný na výdrž

Pri bežnom používaní sme nezaznamenali žiadny náznak zaváhania, a to ani pri náročnejších hrách. Procesor je dobrá voľba aj s ohľadom na spotrebu energie z batérie. Všetkých osem jadier je typu Cortex-A53, ktoré sa ako doplnkové používajú aj v drahších procesoroch na pokrytie bežnej energeticky úspornej prevádzky. Kovové telo a väčšie rozmery umožňujú dobrý odvod tepla, takže telefón sa ani pri maximálnej záťaži a nasadenom zadnom plastovom kryte neprehrieva. Kapacita 4 GB RAM je v tejto kategórii absolútna špička. Prírastok výkonu v porovnaní s vlaňajším modelom najlepšie vyjadrí nárast skóre v AnTuTu benchmarku zo 61 718 na 67 757.

Na jedno nabitie batérie vydržíte pri bežnom používaní dva dni s minimálne 30-percentnou rezervou. Nabíjanie cez port USB Type-C je vďaka rýchlonabíjačke schopnej dodať prúd 3 A veľmi rýchle, na plnú kapacitu sme batériu nabili za 75 minút. Technológia TurboPower umožňuje dobiť energiu na 8 hodín prevádzky v priebehu 15 minút. Za 30 minút sa batéria nabije na 50 % kapacity. Kábel je pripojený k nabíjačke cez štandardný konektor USB-A, nie napevno ako pri predchádzajúcom modeli, takže ak budete chcieť prenášať dáta alebo nabíjať telefón z PC, nebudete musieť kupovať ďalší kábel.

Operačný systém a ovládanie

Lenovo využíva v telefónoch radu Moto takmer čistý Android, v tomto prípade najnovšiu verziu 7.1.1 Nougat, takže procesor nie je zaťažovaný žiadnou grafickou nadstavbou. Používatelia ocenia aj minimálny počet predinštalovaných aplikácií. Týkajú sa hlavne doplnkových modelov, správy nabíjania, réžie obrazovky uzamknutia a notifikácií. Výhodou natívneho Androidu je aj včasná dostupnosť nových verzií operačného systému.

Snímač odtlačkov je pri tejto značke tradične rýchly a presný. Navyše podporuje ovládanie jedným dotykom. Používateľ má v tomto režime, keď sú softvérové androidové tlačidlá skryté, k dispozícii väčšiu plochu obrazovky a smartfón ovláda pomocou plochy snímača odtlačkov prstov. Dotykom sa zobrazí domáca obrazovka, posunom prsta doľava sa aktivuje krok späť a posunom doprava zoznam spustených aplikácií. Veľmi praktické a vysoko návykové. Ak je používateľ zvyknutý na opačný význam gest, dajú sa v nastavení prehodiť. Návykové sú aj gestá „moto“ s celým telefónom, či už spomínané zobrazenie obrazovky s notifikáciami priblížením ruky, alebo zapnutie fotoaparátu dvojitým energickým potočením zápästia. Dvojitým potrasením zas zapnete LED diódu blesku.

Kvalitné fotoparáty

Aj Lenovo upustilo od honby za počtom megapixelov a v Moto Z2 Play použilo senzor s rozlíšením 16 Mpx, pričom každý pixel má veľkosť 1,4 µm, takže je citlivejší na svetlo. Technológia Dual Pixel na báze detekcie fázy v kombinácii s laserovým zaostrovaním umožňuje rýchlejšie a presnejšie ostrenie aj v náročných svetelných podmienkach. Pri fotení neurobíte chybu, ak nastavíte HDR na automatiku, tento režim Moto Z Play zvláda vynikajúco bez potláčania dynamiky jasu a kontrastu snímanej scény.


Porovnanie hĺbky ostrosti pri zaostrení na popredie (vľavo) a na pozadie (vpravo)

Obrázky sú výborne presvetlené, so sýtymi farbami, niekedy až na hranici saturácie. Pri vhodnej kompozícii a výbere bodu zaostrenia sa vám vďaka svetelnému objektívu f/1,7 podarí aj zdôraznenie motívu záberu rozmazaním pozadia či popredia. Vysoko kontrastné scény s presvetleným pozadím niekedy dokážu expozičnú automatiku pomýliť, vtedy jej treba pomôcť kompenzáciou expozície alebo určením bodu zaostrenia a prioritného merania.


Záber zblízka

Pri nižšej hladine osvetlenia automatika preferuje vyššie ISO, no citlivejšie pixely vo väčšine bežných večerných scén vystačia s intervalom, kde sa ešte neprejavuje citeľný šum. Ešte aj pri ISO 2500 je šum akceptovateľný, určite viac ako záber rozostrený pohybom. Porovnajte kvalitu záberov pri dobrom a horšom osvetlení.

Znižovať ISO a tým predlžovať dobu expozície však odporúčame iba vtedy, ak opriete telefón o pevnú podložku, pretože fotoaparát nemá optickú stabilizáciu.


Záber pri extrémne nízkom osvetlení 1/15 s f/1,7 4,28 mm ISO 2500

Priaznivci videa ocenia možnosť záznamu v rozlíšení 4K pri 30 fps. Vo full HD je k dispozícii aj 60 fps. Predná 5 Mpx kamera je vybavená širokouhlou šošovkou na skupinové selfie a dvojfarebným LED bleskom. Svetelnosť je f/2.2, a veľkosť pixelov 1,4 µm. Maximálne rozlíšenie selfie videa je 1080p.

Modulárny ekosystém

Ak potrebujete silnejšiu batériu, lepší reproduktor či fotoaparát, prípadne ak chcete prezentovať alebo pozerať multimediálny obsah s priateľmi na veľkej zobrazovacej ploche, stačí si na daný účel dokúpiť rozširujúci modul a jediným pohybom ho nasadiť na zadnú stenu smartfónu, kde je magnetický konektor. K dispozícii je aj modul s ovládacími prvkami ako na hernej konzole a ponuka modulov sa určite bude ďalej rozširovať. Najatraktívnejší (a najdrahší) je modul fotoaparátu Hasselblad True Zoom s rozlíšením 12 Mpx, 10-násobným optickým zoomom a xenónovým bleskom. Projektor Moto Insta-Share Projector má svietivosť 50 lm, kontrastný pomer 400:1 a premietne obraz s maximálnou uhlopriečkou 70". Svetelnosť projektora dosahuje 50 lm a kontrastný pomer je až 400:1.


Modul projektoru


Možnosti modulu projektoru

Verdikt: Kvalita a prémiový dizajn vlajkovej lode za cenu strednej triedy, osvedčená modulárna konštrukcia

Technické parametre

Procesor: Osemjadrový Qualcomm Snapdragon 626, takt 2,2 GHz, GPU Adreno 506; Pamäť: 4 GB RAM, Úložný priestor: 64 GB, microSD karta do 2 TB. Displej 5.5” FHD Super AMOLED, 1080x1920 px, 401 ppi. Konektivita: Podpora LTE, 802.11 a/b/g/n 2.4 GHz + 5 GHz, Bluetooth 4.2 LE. Operačný systém: Android 7.2.1  Fotoaparát Hlavný: 12 MP, f/1.7; Predný 5 MP, f/2.2. Batéria 3000 mAh. Rozmery: 156,2 x 76,2 x 6 mm;  Hmotnosť: 145 g
AnTuTu Benchmark: skóre 67 757
Cena: 449 €

Plusy, mínusy

+  modulárna koncepcia, veľmi dobrý fotoaparát, výdrž na batériu, intuitívne „moto ovládanie“
- Menšia batéria ako u predchodcu, kompenzuje to prídavný modul

HODNOTENIE:

 Dizajn: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 93 %
 Výkon: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 84 %
 Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 92 %

Celkovo: 90 %

 

 

 

 

 

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Test 4 mechanických klávesníc

12.09.2018 10:50

Trh s klávesnicami sa vracia k svojim historickým koreňom. Spočiatku sa používali mechanické spínače, no pre nižšiu výrobnú cenu ich neskôr pretlačili alternatívne riešenia stavajúce na membránach. Eš ...

Recenzie

Corsair H100i Pro RGB: Efektívnejší z efektných chladičov

12.09.2018 10:37

Kvapalinové chladiče typu all-in-one určené na procesor agresívne preberajú štafetu a tradičné varianty založené na heatpipe vytláčajú do úzadia. Je to hlavne z dôvodu súčasného trendu skriniek so skl ...

Recenzie

Recenzia: NZXT H500i: Vydarená evolúcia bestsellera

15.09.2018 00:00

Pri výbere počítačových skriniek je často rozhodujúci faktor, či sa ich vzhľad páči alebo nie. Zameranie sa na vizuálne prednosti tak niekedy spôsobuje chybičky v praktických, funkčných prvkoch. To vš ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_09

Najnovšie videáPC forum button