Image
23.10.2017 0 Comments

Mohli by síra, voda, vzduch a soľ vyriešiť problém s obnoviteľnou energiou?

Výskumníci vytvorili novú batériu, ktorá zrejme dokáže skladovať dvojnásobné množstvo energie ako olovené batérie a pritom stojí 100-krát menej. Vyrieši však problém?

Kľúčovými zložkami tejto batérie sú síra, voda, vzduch a soľ – materiály, pri ktorých vychádza 1 kilowatthodina na 1 dolár. Je to teda podstatne lacnejšie ako 10 až 100 dolárov, potrebných pri aktuálne používaných batériách.

A nevýhody? Zaberie priveľa priestoru a nie je veľmi trvácna. Hovorí sa o 1500 hodinách prevádzky v porovnaní s  aktuálnou 5 až 20-ročnou životnosťou. Výskum sa uskutočnil pod vedením vedcov z MIT (Massachusetts Institute of Technology).

„Je čoraz jasnejšie, že na to, aby sa obnoviteľná energia stala hlavnou časťou, ak nie výlučným zdrojom, nášho systému výroby elektrickej energie, výstup musí zodpovedať spoločenskému dopytu,“ povedal Yet-Ming Chiang z katedry vedy o materiáloch na MIT. Problém, ktorému v realite čelíme, je skladovanie. K energii vyrobenej z obnoviteľných zdrojov musíme mať prístup kedykoľvek a neprerušene. No pri obnoviteľnej energii treba rátať s prvkom variability. Slnko nesvieti stále, ani vietor stále nefúka, takže ukladanie energie zo slnečných či veterných dní je nevyhnutné.

Zatiaľ sme len v začiatkoch ukladania takejto energie a dokážeme skladovať len malé množstvo generovanej energie. Veľkú úlohu tu hrajú náklady na batérie.

Batérie sú vyrobené z kladnej anódy, zápornej katódy a elektrolytu na prenášanie elektrického náboja. Vedci použili síru ako katódu a vodu ako elektrolyt. Potom hľadali kladnú elektródu, ktorá by bola lacná a mohla by sa používať so sírou ako zápornou elektródou. Náhodný objav ich priviedol k tomu, že by to mohol byť kyslík, a teda aj vzduch. Potom museli pridať ďalšiu zložku, ktorá bude nosičom náboja, ktorý sa bude pohybovať tam a späť medzi sírou a vzduchovou elektródou. Ako vhodný kandidát sa ukázal sodík.

Súčasťami takejto „tekutej batérie“ sú čerpadlá a trubice a elektrický náboj spôsobí, že súčasti batérie prúdia okolo seba, čo vytvára chemické reakcie potrebné na zachytávanie elektrónov. Problémom je to, že množstvo elektrického náboja, ktoré sa dá uložiť, závisí od množstva kvapaliny v anóde a katóde. A ukázalo sa, že rozmery takéhoto riešenia presahujú rozumné medze.

„Dúfame, že vedci budú viac premýšľať o dlhodobom ukladaní, ktoré bude potrebné, aby sme dosiahli vyššiu penetráciu energie z obnoviteľných zdrojov do energetickej siete,“ hovorí Chiang. Doteraz sa veľmi nemyslelo na elektrochemické skladovanie len preto, že náklady naň boli vysoké.

Zdroj: Gizmodo

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Talianski vedci vyvinuli ľahšiu a lacnejšiu robotickú ruku. Dokáže pracovať s ceruzkou či používať príborový nôž

15.05.2018 00:15

Talianski výskumníci predviedli novú robotickú ruku, ktorá používateľovi umožní prirodzenejšie uchopiť predmety, pričom je výrazne lacnejšia ako existujúce modely. Robotická ruka Hennes má jednoduchš ...

Výskum

Grafén pomôže vytvoriť pevnejší a ekologickejší betón. Je odolnejší proti vode a vyžaduje menej cementu

02.05.2018 00:20

„Zázračný materiál“ grafén, tvorený jednou vrstvou atómov uhlíka, je najpevnejší známy materiál. Vedci ho teraz použili na vytvorenie nového typu betónu, ktorý je oveľa pevnejší, odolnejší proti vode ...

Výskum 4

Nový spôsob liečby môže zaceliť zubný kaz bez použitia vŕtačky

26.04.2018 00:20

Výskumníci z Washingtonskej univerzity ukázali, že nové biogénne dentálne produkty by teoreticky mohli obnoviť zuby a vyliečiť kazy aj bez použitia dnešných nákladných a nepríjemných liečebných postup ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

ATOS_05_262
SWAN_05


PC forum button

Socialize