PC REVUE
Image
23.10.2017 0 Comments

Mohli by síra, voda, vzduch a soľ vyriešiť problém s obnoviteľnou energiou?

Výskumníci vytvorili novú batériu, ktorá zrejme dokáže skladovať dvojnásobné množstvo energie ako olovené batérie a pritom stojí 100-krát menej. Vyrieši však problém?

Kľúčovými zložkami tejto batérie sú síra, voda, vzduch a soľ – materiály, pri ktorých vychádza 1 kilowatthodina na 1 dolár. Je to teda podstatne lacnejšie ako 10 až 100 dolárov, potrebných pri aktuálne používaných batériách.

A nevýhody? Zaberie priveľa priestoru a nie je veľmi trvácna. Hovorí sa o 1500 hodinách prevádzky v porovnaní s  aktuálnou 5 až 20-ročnou životnosťou. Výskum sa uskutočnil pod vedením vedcov z MIT (Massachusetts Institute of Technology).

„Je čoraz jasnejšie, že na to, aby sa obnoviteľná energia stala hlavnou časťou, ak nie výlučným zdrojom, nášho systému výroby elektrickej energie, výstup musí zodpovedať spoločenskému dopytu,“ povedal Yet-Ming Chiang z katedry vedy o materiáloch na MIT. Problém, ktorému v realite čelíme, je skladovanie. K energii vyrobenej z obnoviteľných zdrojov musíme mať prístup kedykoľvek a neprerušene. No pri obnoviteľnej energii treba rátať s prvkom variability. Slnko nesvieti stále, ani vietor stále nefúka, takže ukladanie energie zo slnečných či veterných dní je nevyhnutné.

Zatiaľ sme len v začiatkoch ukladania takejto energie a dokážeme skladovať len malé množstvo generovanej energie. Veľkú úlohu tu hrajú náklady na batérie.

Batérie sú vyrobené z kladnej anódy, zápornej katódy a elektrolytu na prenášanie elektrického náboja. Vedci použili síru ako katódu a vodu ako elektrolyt. Potom hľadali kladnú elektródu, ktorá by bola lacná a mohla by sa používať so sírou ako zápornou elektródou. Náhodný objav ich priviedol k tomu, že by to mohol byť kyslík, a teda aj vzduch. Potom museli pridať ďalšiu zložku, ktorá bude nosičom náboja, ktorý sa bude pohybovať tam a späť medzi sírou a vzduchovou elektródou. Ako vhodný kandidát sa ukázal sodík.

Súčasťami takejto „tekutej batérie“ sú čerpadlá a trubice a elektrický náboj spôsobí, že súčasti batérie prúdia okolo seba, čo vytvára chemické reakcie potrebné na zachytávanie elektrónov. Problémom je to, že množstvo elektrického náboja, ktoré sa dá uložiť, závisí od množstva kvapaliny v anóde a katóde. A ukázalo sa, že rozmery takéhoto riešenia presahujú rozumné medze.

„Dúfame, že vedci budú viac premýšľať o dlhodobom ukladaní, ktoré bude potrebné, aby sme dosiahli vyššiu penetráciu energie z obnoviteľných zdrojov do energetickej siete,“ hovorí Chiang. Doteraz sa veľmi nemyslelo na elektrochemické skladovanie len preto, že náklady naň boli vysoké.

Zdroj: Gizmodo

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci predstavili nový 10-minútový test „inteligencie“

09.11.2018 00:10

Psychológovia vyvinuli nový 10-minútový test, o ktorom tvrdia, že je vynikajúcim hodnotením „fluidnej inteligencie“. Ide o prácu vedcov z Kalifornskej univerzity v Riverside a Irvine a má názov Univer ...

Výskum

BrainNet umožnil trom ľuďom komunikovať pomocou mozgových vĺn a zahrať si Tetris

22.10.2018 00:10

Tím zložený z výskumníkov z Washingtonskej univerzity a univerzity Carnegie Mellon vyvinul systém BrainNet, ktorý umožňuje vzájomnú komunikáciu troch ľudí pomocou mozgových vĺn. Dokument opisujúci sys ...

Výskum 1

PrinTracker: Spôsob, ako vystopovať 3D tlačené zbrane podľa „odtlačkov“ tlačiarne. Má to však háčik

19.10.2018 00:20

3D tlačené zbrane môžu poskytnúť potenciálnym zločincom ľahký prístup k nevystopovateľným strelným zbraniam. Vyšetrovatelia by potom mali len malú šancu pri pokuse o vypátranie takýchto zbraní. Pri zb ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Daily Web 2018

Najnovšie videáPC forum button