Image
23.10.2017 0 Comments

Mohli by síra, voda, vzduch a soľ vyriešiť problém s obnoviteľnou energiou?

Výskumníci vytvorili novú batériu, ktorá zrejme dokáže skladovať dvojnásobné množstvo energie ako olovené batérie a pritom stojí 100-krát menej. Vyrieši však problém?

Kľúčovými zložkami tejto batérie sú síra, voda, vzduch a soľ – materiály, pri ktorých vychádza 1 kilowatthodina na 1 dolár. Je to teda podstatne lacnejšie ako 10 až 100 dolárov, potrebných pri aktuálne používaných batériách.

A nevýhody? Zaberie priveľa priestoru a nie je veľmi trvácna. Hovorí sa o 1500 hodinách prevádzky v porovnaní s  aktuálnou 5 až 20-ročnou životnosťou. Výskum sa uskutočnil pod vedením vedcov z MIT (Massachusetts Institute of Technology).

„Je čoraz jasnejšie, že na to, aby sa obnoviteľná energia stala hlavnou časťou, ak nie výlučným zdrojom, nášho systému výroby elektrickej energie, výstup musí zodpovedať spoločenskému dopytu,“ povedal Yet-Ming Chiang z katedry vedy o materiáloch na MIT. Problém, ktorému v realite čelíme, je skladovanie. K energii vyrobenej z obnoviteľných zdrojov musíme mať prístup kedykoľvek a neprerušene. No pri obnoviteľnej energii treba rátať s prvkom variability. Slnko nesvieti stále, ani vietor stále nefúka, takže ukladanie energie zo slnečných či veterných dní je nevyhnutné.

Zatiaľ sme len v začiatkoch ukladania takejto energie a dokážeme skladovať len malé množstvo generovanej energie. Veľkú úlohu tu hrajú náklady na batérie.

Batérie sú vyrobené z kladnej anódy, zápornej katódy a elektrolytu na prenášanie elektrického náboja. Vedci použili síru ako katódu a vodu ako elektrolyt. Potom hľadali kladnú elektródu, ktorá by bola lacná a mohla by sa používať so sírou ako zápornou elektródou. Náhodný objav ich priviedol k tomu, že by to mohol byť kyslík, a teda aj vzduch. Potom museli pridať ďalšiu zložku, ktorá bude nosičom náboja, ktorý sa bude pohybovať tam a späť medzi sírou a vzduchovou elektródou. Ako vhodný kandidát sa ukázal sodík.

Súčasťami takejto „tekutej batérie“ sú čerpadlá a trubice a elektrický náboj spôsobí, že súčasti batérie prúdia okolo seba, čo vytvára chemické reakcie potrebné na zachytávanie elektrónov. Problémom je to, že množstvo elektrického náboja, ktoré sa dá uložiť, závisí od množstva kvapaliny v anóde a katóde. A ukázalo sa, že rozmery takéhoto riešenia presahujú rozumné medze.

„Dúfame, že vedci budú viac premýšľať o dlhodobom ukladaní, ktoré bude potrebné, aby sme dosiahli vyššiu penetráciu energie z obnoviteľných zdrojov do energetickej siete,“ hovorí Chiang. Doteraz sa veľmi nemyslelo na elektrochemické skladovanie len preto, že náklady naň boli vysoké.

Zdroj: Gizmodo

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Rakovinové bunky sa dajú editovať tak, aby samy bojovali proti nádoru

24.07.2018 00:05

Výskumníci z Harvardu vo svojej novej štúdii opisujú, ako úpravy génov umožnia použitie rakovinových buniek vyňatých z nádoru na boj proti rakovine. „Bunkové terapie sú mimoriadne sľubné pri dodávaní ...

Výskum

Rektena: Zariadenie na báze kremíka dokáže získať elektrickú energiu z odpadového tepla

16.07.2018 00:25

Priama premena elektrickej energie na teplo je jednoduchá. Deje sa to napríklad v hriankovači. No opačný proces, premena tepla na elektrickú energiu, už nie je taký jednoduchý. Výskumníci zo Sandia Na ...

Výskum

Prekvapenia za periodickou tabuľkou prvkov? Kvarková hmota by mohla byť zdrojom bezpečnej výroby a skladovania energie

25.06.2018 00:20

Najťažším prvkom periodickej tabuľky je v súčasnosti oganesson, ktorý má atómovú hmotnosť 294 a bol oficiálne pomenovaný v roku 2016. Tak ako je to pri každom prvku periodickej tabuľky, takmer všetka ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button