Image
23.10.2017 0 Comments

Mohli by síra, voda, vzduch a soľ vyriešiť problém s obnoviteľnou energiou?

Výskumníci vytvorili novú batériu, ktorá zrejme dokáže skladovať dvojnásobné množstvo energie ako olovené batérie a pritom stojí 100-krát menej. Vyrieši však problém?

Kľúčovými zložkami tejto batérie sú síra, voda, vzduch a soľ – materiály, pri ktorých vychádza 1 kilowatthodina na 1 dolár. Je to teda podstatne lacnejšie ako 10 až 100 dolárov, potrebných pri aktuálne používaných batériách.

A nevýhody? Zaberie priveľa priestoru a nie je veľmi trvácna. Hovorí sa o 1500 hodinách prevádzky v porovnaní s  aktuálnou 5 až 20-ročnou životnosťou. Výskum sa uskutočnil pod vedením vedcov z MIT (Massachusetts Institute of Technology).

„Je čoraz jasnejšie, že na to, aby sa obnoviteľná energia stala hlavnou časťou, ak nie výlučným zdrojom, nášho systému výroby elektrickej energie, výstup musí zodpovedať spoločenskému dopytu,“ povedal Yet-Ming Chiang z katedry vedy o materiáloch na MIT. Problém, ktorému v realite čelíme, je skladovanie. K energii vyrobenej z obnoviteľných zdrojov musíme mať prístup kedykoľvek a neprerušene. No pri obnoviteľnej energii treba rátať s prvkom variability. Slnko nesvieti stále, ani vietor stále nefúka, takže ukladanie energie zo slnečných či veterných dní je nevyhnutné.

Zatiaľ sme len v začiatkoch ukladania takejto energie a dokážeme skladovať len malé množstvo generovanej energie. Veľkú úlohu tu hrajú náklady na batérie.

Batérie sú vyrobené z kladnej anódy, zápornej katódy a elektrolytu na prenášanie elektrického náboja. Vedci použili síru ako katódu a vodu ako elektrolyt. Potom hľadali kladnú elektródu, ktorá by bola lacná a mohla by sa používať so sírou ako zápornou elektródou. Náhodný objav ich priviedol k tomu, že by to mohol byť kyslík, a teda aj vzduch. Potom museli pridať ďalšiu zložku, ktorá bude nosičom náboja, ktorý sa bude pohybovať tam a späť medzi sírou a vzduchovou elektródou. Ako vhodný kandidát sa ukázal sodík.

Súčasťami takejto „tekutej batérie“ sú čerpadlá a trubice a elektrický náboj spôsobí, že súčasti batérie prúdia okolo seba, čo vytvára chemické reakcie potrebné na zachytávanie elektrónov. Problémom je to, že množstvo elektrického náboja, ktoré sa dá uložiť, závisí od množstva kvapaliny v anóde a katóde. A ukázalo sa, že rozmery takéhoto riešenia presahujú rozumné medze.

„Dúfame, že vedci budú viac premýšľať o dlhodobom ukladaní, ktoré bude potrebné, aby sme dosiahli vyššiu penetráciu energie z obnoviteľných zdrojov do energetickej siete,“ hovorí Chiang. Doteraz sa veľmi nemyslelo na elektrochemické skladovanie len preto, že náklady naň boli vysoké.

Zdroj: Gizmodo

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Aké sú vianočné darčeky milionárov? Záujem je o obrazy, šperky, drahé vína ale aj bitcoiny

15.12.2017 00:15

Milionári si nielen počas Vianoc doprajú dávku luxusu. Medzi vianočnými darčekmi, ktoré kupujú svojej rodine či blízkym nechýbajú obrazy, drahé umelecké predmety, mince, staré autá a motocykle, hodink ...

Výskum

Sme predpojatí a väčšinou sa nerozhodujeme racionálne

06.12.2017 00:15

Nový výskum pod vedením Stefana Palminteria z École Normale Supérieure hovorí, že ľudia sa častejšie rozhodujú podľa pocitov, než racionálne. Posudzujeme, sme predpojatí a emocionálni viac ako racioná ...

Výskum

Na MIT vyvinuli 3D tlačiareň, ktorá je 10× rýchlejšia než súčasné modely. Rýchla 3D tlač prinesie veľké zmeny

05.12.2017 00:30

Zatiaľ čo bežné 3D tlačiarne môžu vyrobiť zopár kociek vo veľkosti lega za hodinu, nový model, ktorý vyvinuli inžinieri z MIT, môže vytlačiť objekty podobnej veľkosti za niekoľko minút. Kľúčom k dosia ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SUSE 2018

Najnovšie videá