Mladým ľuďom by kvôli ich smarfónom mohli rásť na lebkách kostné výrastky

2

Znie to síce desivo, no výskumníci z University of the Sunshine Coast v Queenslande v Austrálii zistili, že časté používanie mobilných zariadení by mohlo zásadne zmeniť našu fyziológiu. Konkrétne u mladých ľudí, ktorí najčastejšie používajú tieto zariadenia, sa môžu objaviť kostné výrastky podobné rohom.

Ľudia často používajúci mobilné zariadenia pravidelne nakláňajú hlavu dopredu, aby na ne mohli pozerať. To presúva váhu hlavy z chrbtice na svaly na zadnej časti hlavy a spôsobuje kostné výrastky v šľachách a väzoch. Výsledkom je rohovitý výbežok, ktorý vyrastá zo spodiny lebky. Štúdia sa zamerala na 1200 röntgenových snímok pokrývajúcich široký vekový rozsah.

Na jednej tretine z nich vedci objavili kostný výbežok, pričom s klesajúcim vekom sa frekvencia jeho výskytu zvyšovala. Väčšie výrastky mali mladší ľudia. Mobilné telefóny sa už dlhšie kritizujú pre ich vplyv na ľudské zdravie, no je to prvýkrát, čo výskumníci preukázali prispôsobenie sa tela technológii používanej v každodennom živote.  

Zdroj: fortune.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smart telefon smartfon clovek zdravie buducnost vyskum

2 komentáre

Fajn oprava nadpisu :) reakcia na: Mladým ľuďom by kvôli ich smarfónom mohli rásť na lebkách akoby rohy

24.6.2019 23:06
Fajn oprava nadpisu :) ...Fantazie je kopu, ale co je vela, to je vela ;)

Je to tak reakcia na: Mladým ľuďom by kvôli ich smarfónom mohli rásť na lebkách akoby rohy

24.6.2019 13:06
Ja taky vyrastok na hlave mam ale nie z mobilu Ja som studoval na same jednotky za knihou a pocitacom Je to ako roh vpravo vzadu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať