Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Minibus, ktorý dokáže jazdiť aj bokom je ako stvorený do MHD

Technológie
0

Spoločnosť National Electric Vehicle Sweden (NEVS), pôvodne zo Švédska, ale teraz patriaca čínskym vlastníkom, vyvíja nový dopravný prostriedok pre mestskú hromadnú dopravu. Ide o minibusy s kompaktnými rozmermi a veľmi dobrou manévrovateľnosťou v mestských podmienkach vďaka možnosti 90-stupňového natáčania všetkých kolies. Umožňuje to pohon každého kolesa elektromotorom zabudovaným v disku, vyvinutým spoločnosťou Protean, ktorú NEVS kúpil v júni.

Brzdy sú umiestnené takisto v jednotke s elektromotorom, ktorá je zavesená na podvozku vozidla. Takéto riešenie pohonu bez centrálnej pohonnej jednotky umožňuje oveľa priestornejšiu kabínu. Batérie sú umiestnené v podlahe, takže výšku podlahy určuje veľkosť a tvar akumulátora.

Podlaha môže byť takmer alebo dokonca aj úplne rovná, pretože kolesá sú namontované mimo vozidla. Komfort cestujúcich je tak oveľa vyšší, dvere môžu byť na všetkých štyroch stranách vozidla, čo umožňuje bezpečné a pohodlné nastupovanie a vystupovanie. Navyše 360-stupňové riadenie uľahčuje minibusom kolmé aj paralelné parkovanie a zvyšuje manévrovacie schopnosti v úzkych priestoroch. 

NEVS takisto v júli oznámil, že spolupracuje so spoločnosťou AutoX na vývoji rozsiahlej siete robotických taxislužieb v Európe. AutoX bude poskytovať systémy na autonómnu jazdu, založené na umelej inteligencii, ktoré sa budú pravdepodobne používať aj v nových minibusoch NEVS.

Spoločnosti plánujú spustenie pilotného projektu v budúcom roku. NEVS vidí uplatnenie svojich nových vozidiel nielen v oblasti mestskej hromadnej dopravy, ale aj v doručovacích službách a v programoch na zdieľanie automobilov.

Zdroj: motorauthority.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
doprava autobus stroj robot

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať