Image
15.10.2019 0 Comments

Minibus, ktorý dokáže jazdiť aj bokom je ako stvorený do MHD

Spoločnosť National Electric Vehicle Sweden (NEVS), pôvodne zo Švédska, ale teraz patriaca čínskym vlastníkom, vyvíja nový dopravný prostriedok pre mestskú hromadnú dopravu. Ide o minibusy s kompaktnými rozmermi a veľmi dobrou manévrovateľnosťou v mestských podmienkach vďaka možnosti 90-stupňového natáčania všetkých kolies. Umožňuje to pohon každého kolesa elektromotorom zabudovaným v disku, vyvinutým spoločnosťou Protean, ktorú NEVS kúpil v júni.

Brzdy sú umiestnené takisto v jednotke s elektromotorom, ktorá je zavesená na podvozku vozidla. Takéto riešenie pohonu bez centrálnej pohonnej jednotky umožňuje oveľa priestornejšiu kabínu. Batérie sú umiestnené v podlahe, takže výšku podlahy určuje veľkosť a tvar akumulátora.

Podlaha môže byť takmer alebo dokonca aj úplne rovná, pretože kolesá sú namontované mimo vozidla. Komfort cestujúcich je tak oveľa vyšší, dvere môžu byť na všetkých štyroch stranách vozidla, čo umožňuje bezpečné a pohodlné nastupovanie a vystupovanie. Navyše 360-stupňové riadenie uľahčuje minibusom kolmé aj paralelné parkovanie a zvyšuje manévrovacie schopnosti v úzkych priestoroch. 

NEVS takisto v júli oznámil, že spolupracuje so spoločnosťou AutoX na vývoji rozsiahlej siete robotických taxislužieb v Európe. AutoX bude poskytovať systémy na autonómnu jazdu, založené na umelej inteligencii, ktoré sa budú pravdepodobne používať aj v nových minibusoch NEVS.

Spoločnosti plánujú spustenie pilotného projektu v budúcom roku. NEVS vidí uplatnenie svojich nových vozidiel nielen v oblasti mestskej hromadnej dopravy, ale aj v doručovacích službách a v programoch na zdieľanie automobilov.

Zdroj: motorauthority.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

Nová technológia umožňuje nabiť batériu elektromobilu na dojazd 480 kilometrov iba za 10 minút

08.11.2019 00:20

Nedostatočný dojazd elektromobilov je jedna z najväčších prekážok ich významnejšieho rozšírenia. Dnešné pomalé nabíjanie problém ešte zhoršuje. Nová batériová technológia, vyvinutá vedcami z Pensylvá ...

Technológie

Ford predstavil elektrický Mustang s výkonom 900 koní a manuálnou prevodovkou

08.11.2019 00:15

Ford chce svetu zviditeľniť svoje plány týkajúce sa elektrických vozidiel. Preto na veľtrhu neziskovej organizácie Specialty Equipment Market Association (SEMA)  v Las Vegas ukázal úplne elektrický f ...

Technológie

Svetlo by umožnilo nabíjať batérie elektromobilov oveľa rýchlejšie

06.11.2019 00:05

Vedci z Argonne National Laboratory patriaceho americkému ministerstvu energetiky (DOE) zverejnili nový mechanizmus na urýchlenie nabíjania lítiovo-iónových batérií pre elektrické vozidlá. Zistili, ž ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá