Image
4.10.2019 0 Comments

Miniatúrne roboty poháňané živými svalmi a nervami. Inšpiráciou boli spermie

Vedci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign vyvinuli mäkké robotické zariadenia poháňané neuromuskulárnym tkanivom, ktoré sa spúšťajú pri stimulovaní svetlom. Urobili tak ďalší krok smerom k vývoju autonómnych biobotov.

Výskumné tímy vedené profesorom mechaniky a strojárstva Taherom Saifom a profesorom bioinžinierstva Rashidom Bashirom už v roku 2014 vytvorili prvé samohybné biohybridné plávajúce a chodiace bioroboty poháňané pulzovaním srdcových svalových buniek získaných z potkanov. Vzorom im boli bunky spermií.

Táto generácia robotov s jedným chvostíkom však nemohla vnímať okolie alebo robiť akékoľvek rozhodnutia. V novej štúdii uverejnenej v Zborníku Národnej akadémie vied Saif a jeho tím demonštrujú novú generáciu robotov s dvoma bičíkovými chvostmi, ktoré sú poháňané tkanivami kostrového svalstva a stimulované zabudovanými motorickými neurónmi odvodenými z kmeňových buniek.

Keď sa potvrdilo, že neuromuskulárne tkanivo je kompatibilné so syntetickými kostrami biobotov, vedci začali pracovať na zlepšení plaveckých schopností robotov. Pri tejto práci zohrávajú rozhodujúcu úlohu počítačové simulácie, ktoré umožňujú vyskúšať množstvo možných návrhov a na testovanie v reálnom živote vybrať len tie najsľubnejšie.

Výskumníci dúfajú, že ich práca povedie k vývoju viacbunkových inžinierskych „živých strojov“ so schopnosťou inteligentne reagovať na podnety okolia, ktoré by našli uplatnenie v oblasti bioinžinierstva, medicíny a vývoja samoopravných materiálov.

Zdroj: news.illinois.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Vedci vytvorili živý zelený betón, ktorý absorbuje oxid uhličitý

17.01.2020 00:20

Stavitelia vyrábajú betón po stáročia zhruba rovnakým spôsobom: miešaním piesku s rôznymi spojivami. Teraz však tím vedcov z University of Colorado, Boulder vytvoril celkom iný druh betónu, ktorý žije ...

Výskum

Umelá koža dokáže „cítiť“. Uplatnenie nájde v mäkkej robotike

17.01.2020 00:10

Adhezívna hydrogélová pokožka AISkin (Artificial Ionic Skin), ktorú nedávno vyvinul tím vedcov z Torontskej univerzity, je autonómna a môže zaznamenávať pocity bez toho, že by bola kamkoľvek zapojená. ...

Výskum

Transparentné piezoelektriká môžu priniesť priesvitných robotov a dotykové displeje bez potreby napájania

17.01.2020 00:05

Ak sú niektoré kryštalické materiály zasiahnuté elektrickým prúdom, zmenia tvar. Tieto tzv. piezoelektrické materiály sa už desaťročia využívajú pri ultrazvukovom lekárskom snímaní; sú totiž také citl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá