Image
4.10.2019 0 Comments

Miniatúrne roboty poháňané živými svalmi a nervami. Inšpiráciou boli spermie

Vedci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign vyvinuli mäkké robotické zariadenia poháňané neuromuskulárnym tkanivom, ktoré sa spúšťajú pri stimulovaní svetlom. Urobili tak ďalší krok smerom k vývoju autonómnych biobotov.

Výskumné tímy vedené profesorom mechaniky a strojárstva Taherom Saifom a profesorom bioinžinierstva Rashidom Bashirom už v roku 2014 vytvorili prvé samohybné biohybridné plávajúce a chodiace bioroboty poháňané pulzovaním srdcových svalových buniek získaných z potkanov. Vzorom im boli bunky spermií.

Táto generácia robotov s jedným chvostíkom však nemohla vnímať okolie alebo robiť akékoľvek rozhodnutia. V novej štúdii uverejnenej v Zborníku Národnej akadémie vied Saif a jeho tím demonštrujú novú generáciu robotov s dvoma bičíkovými chvostmi, ktoré sú poháňané tkanivami kostrového svalstva a stimulované zabudovanými motorickými neurónmi odvodenými z kmeňových buniek.

Keď sa potvrdilo, že neuromuskulárne tkanivo je kompatibilné so syntetickými kostrami biobotov, vedci začali pracovať na zlepšení plaveckých schopností robotov. Pri tejto práci zohrávajú rozhodujúcu úlohu počítačové simulácie, ktoré umožňujú vyskúšať množstvo možných návrhov a na testovanie v reálnom živote vybrať len tie najsľubnejšie.

Výskumníci dúfajú, že ich práca povedie k vývoju viacbunkových inžinierskych „živých strojov“ so schopnosťou inteligentne reagovať na podnety okolia, ktoré by našli uplatnenie v oblasti bioinžinierstva, medicíny a vývoja samoopravných materiálov.

Zdroj: news.illinois.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

„Strojové videnie“ dokáže pomocou rádiových vĺn rozoznať činnosť človeka za stenou

11.10.2019 00:15

Strojové videnie má lepšiu schopnosť rozoznávať ľudí, tváre a objekty ako človek. Dokáže dokonca rozoznať aj niektoré druhy činností, hoci nie tak dobre ako ľudia. No problém spôsobuje, keď sú ľudia, ...

Výskum

Čip s nanoelektródami umožní snímať signály z tisícov neurónov zároveň

10.10.2019 00:20

Jedna z najväčších otázok zatiaľ nezodpovedaných vedou sa týka fungovania našich mozgových buniek, presnejšie toho, ako neuróny používajú elektrické signály na komunikáciu a koordináciu pri vyššej ne ...

Výskum

Video: Ochrnutý muž kráča pomocou exoskeletu ovládaného mozgom

08.10.2019 15:57

Muž takmer úplne ochrnutý od pliec nadol spolupracoval dva roky s výskumníkmi z francúzskej University of Grenoble na ovládaní exoskeletu prostredníctvom mysle. Výsledky práce naznačujú, že robotické ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

MANDAYIT 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019