Miniatúrne roboty môžu cestovať v ľudskom tele a liečiť jeho orgány

1

Vedci zo Šenčenského inštitútu pokročilej technológie v južnej Číne pracujú na novej technológii – mikrobotoch s dĺžkou len 1 mm, ktoré nevyžadujú počítačové čipy alebo batérie a majú schopnosť vtesnať sa do otvorov polovičnej veľkosti. Mäkký robot sa môže dokonca pohybovať cez trubicu užšiu, ako je jeho vlastná veľkosť, zmenšením tela na 35 percent pôvodných rozmerov prostredníctvom ožiarenia IR svetlom. 

Výskumníci ich nazvali Millirobots a štúdia o nich bola uverejnená začiatkom tohto mesiaca v časopise Advanced Functional Materials. Podľa správy, ktorú publikovali hongkonské noviny South China Morning Post, budú tieto roboty schopné putovať po ľudskom tele cez krvné cievy a vstupovať do interakcií s nervovým systémom tela. „Mäkká“ konštrukcia a magnetické ovládanie poskytnú mikrobotom „funkcie na multimodálny pohyb (vrátane plazenia sa, hojdania a kotúľania) a prispôsobenie sa prostrediu“.

Môžu sa takisto pohybovať vo vode a liezť cez prekážky. Možnosti robotov boli ukázané v sérii videí vydaných minulý mesiac. V nich takmer neviditeľné “organizmy”, vyrobené z hydrogélu a polymérov viazaných vodou (podobne ako kontaktné šošovky) a s hlavou z neodýmového magnetu, predvádzali svoje schopnosti. Krútili sa, plávali, tlačili sa k sebe. A predstavte si, že by to všetko mohli robiť vo vašom tele či mozgu.

To, že sa roboty môžu pohybovať vo vašom tele a vysielať signály do nervových buniek, čím by spúšťali telesné funkcie, nemusí nevyhnutne znamenať, že to aj budú robiť. Aspoň nie okamžite. Vedci venovali väčšinu svojej energie pohybu robotov, a nie ich schopnosti prepojiť sa s nervovými bunkami prostredníctvom elektrických impulzov, ktoré prebiehajú cez chrbticu a mozog.

Vedci predpokladajú, že určením robotov bude dodávanie liekov do cieľovej oblasti, ako sú rakovinové bunky v konkrétnom orgáne. Na to, aby sa dali ovládať, musí existovať dostatočne silné magnetické pole. Preto musí byť pacient s mikrobotmi v tele umiestnený v zariadení typu MRI. Tento postup možno chápať ako výrazné zlepšenie oproti invazívnym mozgovým implantátom alebo iným zásahom vyžadujúcim chirurgický zákrok.

Zdroj: observer.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot technika

1 komentár

seo reakcia na: Miniatúrne roboty môžu cestovať v ľudskom tele a liečiť jeho orgány

7.3.2020 17:03
If so, then there is no need to worry anymore because in this article we will explain how to opt for a dissertation service that will guarantee your degree.<a href="https://techeglobal.com/">techeglobal.com</a>

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať