Mini jadrová elektráreň využíva jadrový odpad a môže 20 rokov zásobovať energiu jedno malé mesto

0

Experimentálny jadrový reaktor, ktorého domovom bude Idaho National Laboratory (INL), by mohol byť prvý svojho druhu v Spojených štátoch. Laboratórium počas svojej prevádzky vytvorilo stovky ton uránového odpadu. Vyhoreté palivo sa nachádza v dočasných skladovacích zariadeniach. Startup Oklo, ktorý je pôvodcom projektu, tvrdí, že jeho reaktor bude „vôbec prvý“, ktorý bude vyrábať energiu prostredníctvom jadrového odpadu.

Malá elektráreň by mohla napájať približne 1000 domov a fungovať takmer autonómne po dobu 20 rokov. Oklo je však len jedna z mnohých skupín, ktoré sa snažia o bezpečnejšiu jadrovú energiu a uhlíkovo neutrálnu budúcnosť. Títo inovátori majú niekoľko spoločných myšlienok. Po prvé sú to oveľa menšie jadrové reaktory – či už ide o relatívne malé verzie komerčných reaktorov „plnej veľkosti“, alebo lokálne malé reaktory, ako má aj Oklo, ktoré sú bezpečnejšie.

Po druhé, mnoho z týchto inovatívnych návrhov chce použiť nový alebo iný formát jadrového paliva (recyklované odpadové produkty, chemické reakcie, ktoré môžu generovať energiu bez toho, aby dosiahli „kritický“ stav). No hlavne tieto menšie reaktory vyžadujú oveľa menej paliva, čo znamená aj menej toxického odpadu. Oklo plánuje kombináciu oboch. Jeho elektráreň Aurora s výkonom len 1,5 MW je jedna z najmenších elektrární, aké kedy boli postavené. Jej zvláštny dizajn vyzerá ako dom v tvare písmena A.

V decembri 2019 dostala spoločnosť Oklo povolenie na začatie výstavby. Ide o prvé a jediné povolenie vydané v USA pre jadrovú elektráreň využívajúcu niečo iné ako reaktor na ľahkú vodu. Zmes paliva, ktorú chce Oklo používať, sa označuje skratkou HALEU (High-assay, low-enriched uranium) a malo by poskytnúť viac energie na objem ako konvenčné reaktory.

Dnes všetky jadrové reaktory v USA používajú iba palivo obohatené na menej ako 5 percent, ale palivo HALEU je obohatené od 5 do 20 percent. INL odhaduje, že na mieste už má dosť vyhoretého jadrového paliva na výrobu až 10 metrických ton HALEU. Elektráreň má byť postavená v rokoch 2022 až 2025, čo by bol jeden z najkratších časových harmonogramov v histórii jadrovej energie v USA.  

Zdroj: popularmechanics.com, wired.com.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
elektrina energia veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať