PC REVUE
Image
28.2.2018 0 Comments

Mini Tech MBA otvára prvý kurz na Slovensku. Pozvané sú len ženy

Unikátny vzdelávací projekt Mini Tech MBA for Women otvára prvý oficiálny kurz v apríli. Je inšpirovaný newyorským programom Tech MBA, no na Slovensku je určený výlučne ženám. Zámerom organizátorky je sprostredkovať účastníčkam bez technického vzdelania základy IT, aby dokázali efektívnejšie spolupracovať s profesionálmi v tomto obore.

Vo februári tohto roka ukončilo prvých štrnásť žien pilotnú verziu Mini Tech MBA. Za projektom stojí HR Talent roka 2017 Miroslava Rusnoková a pozýva ženy a dievčatá do prvého oficiálneho trimestra, ktorý začína 4. apríla.

Idea vzdelávacieho projektu vznikla v období, keď jeho tvorkyňa hľadala pre seba kurz základov informačných technológií pre biznis. Na základe skúseností z pozície HR manažérky úspešnej globálnej firmy Exponea vidí v ženách veľký potenciál: “Je tu silná generácia žien v IT firmách, ktorá sa uplatnila v rolách manažérskeho a podporného charakteru, no málo z nich ma formálne technické vzdelanie. Veľkú hodnotu môžu priniesť práve vtedy, keď svojim IT kolegom rozumejú,” domnieva sa Rusnoková.

Nebojte sa pytónov
Nultá verzia bratislavského programu začala 17. októbra minulého roku a postupne previedla účastníčky oblasťami ako hardvér, siete, vývoj softvéru či internet a bezpečnosť. Nevynechala ani databázy a objasnila, čo sa skrýva za moderným pojmom umelá inteligencia.

Cieľom odborne navrhnutých osnov bolo poskytnúť základný prehľad. “Absolventky sa majú po skončení vedieť orientovať v základných pojmoch, s ktorými sa stretnú pri spolupráci s programátormi, dátovými analytikmi či administrátormi.

Popri dvanástich 3-hodinových lekciách sa záujemkyne navyše učili programovať v jazyku Python. Jeho voľba nebola náhodná, keďže je celosvetovo uznávaný ako najpriateľskejší jazyk pre začiatočníkov. Dámy po získaní základov programovania dostali navyše motivačné trička s nápisom “I am not afraid of Python”.

Na projekte sa podieľalo aj mnoho osobností slovenského IT
Okrem teoreticko-praktických pravidelných lekcií bol záujemkyniam predstavený každý týždeň inšpiratívny zástupca slovenského technického biznisu. Svoju prácu, úspechy ale aj výzvy predstavili študentkám napríklad Jožo Kováč (zakladateľ a CTO firmy Exponea), Pavol Lukáč (IT špecialista a konzultant, ESET) či Jakub Jurových (CTO, Operam).

O odbornú stránku IT školy pre ženy sa postarali štyria experti z praxe aj akademickej pôdy. Michal Kevický, bezpečnostný architekt a spoluzakladateľ spoločnosti MJCH a Michal Barla, prednášajúci na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, boli hlavnými lektormi počas štyroch výučbových mesiacov.

Ruku k dielu ako prednášajúci pridal aj svetový expert v oblasti teoretickej informatiky a vzdelávania Michal Forišek či Richard Kellner, predseda občianskeho združenia SPy.

Celý program som osobne vnímal v troch rovinách a musím povedať, že bez nejakej nadľudskej snahy sa naplnili. Jedna je edukačná, čo pre mňa znamená výzvu posunúť svoje pedagogické zručnosti do novej roviny pre nový typ publika. V druhom rade som chcel spoznať network rozumných a schopných žien, čo na sebe chcú pracovať. A po tretie, ide po dlhej dobe o kratší projekt, ktorý je mentálne stimulujúci,“ vysvetľuje svoju motiváciu lektor Michal Kevický.

Ženy bývajú sebakritické
Účastníčky sa zhodli, že špeciálne ženy sú veľmi sebakritické, keď príde na ich schopnosti. O to viac, keď ide o logiku, analytiku či informačné technológie. „Som rada, že v kurze neboli aj spolužiaci – muži. Mohla som voľnejšie a bez obáv, že sa strápnim, klásť úplne banálne otázky,“ zdôverila sa jedna z účastníčok Ela Dekánková, ktorú vraj vždy lákal svet informačných technológii a programovanie, ale nenabrala nikdy odvahu: „Myslela som si, že mi ušiel vlak, pretože mnohí chalani už na strednej programovali a pre mňa bola záhadou aj konzola, kde si spúšťali hry. Tak som to vopred vzdala.

Do programu bol vybraný z pôvodných 26 uchádzačiek, ktoré splnili podmienky, len obmedzený počet. Štrnásť účastníčiek pilotného trimestra pochádza z oblasti finančníctva, consultingu, marketingu či ľudských zdrojov.

Podarilo sa nám postaviť štruktúru tak, že sme spojili ženy s rôznych oblastí do jednej skupiny. Každá si v tom našla svoje a mohli sa vzájomne obohatiť,“ vysvetľuje organizátorka.

Bonus pre účastníčky
Ženy, ktoré sa rozhodli vzdelávať v tomto kurze, získali v rámci profesionálneho rozvoja aj tréning s komunikačným koučom Ivom Večeřom a konzultáciu s CEO Exponea Petrom Irikovským či headhunterom Slavomírom Bačom, zakladateľom Robime.IT.

Program podporili Exponea, LRJ Capital, Tatra Banka či Pixel Federation a zapojili sa tiež firmy ako Slovenská Sporiteľňa, HB Reavis Slovensko a Seiteq.

Prihlásiť do programu sa môžu záujemkyne do 18.3.2018 cez minitechmba.org.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Slovensko.Digital: Reakcia na vyjadrenie IT asociácie SR a predsedu UPVII Richarda Rašiho

14.11.2018 18:28

Už zajtra má pracovná skupina zložená z ministerstiev, odbornej verejnosti či dodávateľských IT firiem schvaľovať dokument o nových pravidlách pre štátne IT nákupy. Na utorňajšej tlačovej konferencií ...

Tlačové správy

CZ: NVIDIA Game Ready ovládače prinášajú ray-tracing do Battlefield V

14.11.2018 13:36

Nové ovladače jsou k dispozici vždy v den, resp. několik dní před uvedením nových her, a poskytují maximální herní zážitek díky vysokému úsilí vývojářů v NVIDIA, kteří pracují do poslední možné chvíle ...

Tlačové správy

Budúcnosť Košíc a Prešova stojí na talentovaných ľuďoch a inováciách

14.11.2018 13:20

Pozitívnu budúcnosť východného Slovenska určí schopnosť udržať talentovaných ľudí v regióne a schopnosť držať krok s inováciami a technickými výzvami. Na konferencii East Innovation Americkej obchodne ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Daily Web 2018

Najnovšie videáPC forum button