Image
10.4.2018 0 Comments

Mini Tech MBA for Women

Cieľom projektu je sprostredkovať účastníčkam bez technického vzdelania základy IT, aby dokázali efektívnejšie spolupracovať s profesionálmi v tomto odbore. Vo februári tohto roka ukončilo prvých štrnásť žien pilotnú verziu Mini Tech MBA. Prvý oficiálny trimester sa začína 4. apríla. Pilotná verzia kurzu  postupne previedla účastníčky oblasťami ako hardvér, siete, vývoj softvéru či internet a bezpečnosť. Nevynechala ani databázy a objasnila, čo sa skrýva za moderným pojmom umelá inteligencia. Cieľom odborne navrhnutých osnov bolo poskytnúť základný prehľad. Absolventky by sa mali po skončení orientovať v základných pojmoch, s ktorými sa stretnú pri spolupráci s programátormi, dátovými analytikmi či administrátormi. Popri dvanástich trojhodinových lekciách sa záujemkyne navyše učili programovať v jazyku Python. Jeho voľba nebola náhodná, keďže je celosvetovo uznávaný ako najpriateľskejší jazyk pre začiatočníkov.


Miroslava Rusnoková

O projekte a skúsenostiach z pilotného kurzu sme sa rozprávali s jeho autorkou  Miroslavou Rusnokovou.

PCR: Ako to celé vzniklo a aký je cieľ vzdelávacieho projektu Mini Tech MBA for Women?

MR: Idea vzdelávacieho projektu vznikla v období, keď som si hľadala kurz základov informačných technológií pre biznis. Na základe skúseností z pozície HR manažérky úspešnej globálnej firmy Exponea vidím v ženách veľký potenciál. Je tu silná generácia žien v IT firmách, ktorá sa uplatnila v rolách manažérskeho a podporného charakteru, no málo z nich má formálne technické vzdelanie. Veľkú hodnotu môžu priniesť práve vtedy, keď budú rozumieť svojim IT kolegom. Cieľom programu je pomôcť ženám, ktoré vo svojej práci spolupracujú alebo v budúcnosti chcú spolupracovať s IT profesionálmi. Prostredníctvom programu získajú základný prehľad v IT, osvoja si terminológiu a nadobudnú väčšiu odvahu adoptovať nové technológie. Keďže technológie postupne transformujú celý pracovný trh, rastie aj dopyt po ľuďoch, ktorí im rozumejú. Nemusí však ísť výhradne o programátorov a IT špecialistov.  

PCR: Máte vyhodnotenú pilotnú verziu?

MR: Pilotnú verziu programu absolvovalo 14 žien pracujúcich v rôznych oblastiach. Ich spokojnosť sme vyhodnocovali priebežne i na konci programu. Drvivá väčšina účastníčok bola s programom absolútne spokojná, pozitívne hodnotili jeho prínos predovšetkým v súvislosti s efektívnejšou komunikáciou s IT profesionálmi. Spokojnosť sme si po skončení programu overovali aj s piatimi zapojenými firmami. Viaceré vyjadrili záujem ponúknuť program aj ďalším zamestnancom. Jedna firma dokonca zvažuje jeho zaradenie do svojej stálej ponuky školení. Samozrejme, dlhodobé výsledky a to, ako nadobudnuté základy a kontakty zúčastneným ženám pomôžu v kariérnom postupe, sa môže plne prejaviť až v horizonte niekoľkých mesiacov. Preto s nimi chceme zostať v dlhodobom kontakte.

PCR: Čo si účastníčky najviac pochvaľovali a čo navrhovali zmeniť?

MR: Vo všeobecnosti si najviac pochvaľovali spoločné programovanie a intenzívny víkendový workshop zameraný na tvorbu webovej aplikácie. Počas víkendu bol priestor aj na neformálne rozhovory a spoločne sme sa zhodli, že takýchto aktivít treba viac. V ďalšom semestri ich preto plánujeme určite rozšíriť.

PCR: Ktorá z prezentovaných IT tém účastníčky najviac zaujala?

MR: Medzi témami, ktoré zaujali, bola okrem spomínaného spoločného tvorenia aplikácie napríklad aj počítačová bezpečnosť, základy SQL či riadenie softvérových projektov. Viaceré takisto ocenili osobné rozvojové poradenstvo v réžii Iva Večeřu, komunikačného kouča s rozsiahlymi skúsenosťami z McKinsey&Company, ako aj Petra Irikovského, CEO Exponea. Páčili sa i online diskusie, napríklad o sieťach a serveroch v ESETe s hosťom Pavlom Lukáčom či o budúcnosti internetu s Tomášom Čorejom.

PCR: Aký je predpokladaný profil absolventky? Aké funkcie môže vo firme zastávať a do akej hĺbky je oboznámená so základnými princípmi IT podpory biznisu?

MR: V ideálnom prípade ženy v profesiách ako konzultant, personalista, analytik či finančník budú schopné efektívnejšie komunikovať s IT špecialistami – či už programátormi, administrátormi, alebo dodávateľmi. Budú chápať princípy, ktoré sú za pojmami, ako je vývoj aplikácie, programovanie, infraštruktúra, databáza či manažovanie softvérového cyklu. Ženy po kariérnej prestávke, ktoré v podobných rolách už pôsobili, si osviežia prehľad a získajú impulz na opätovné naštartovanie do podobných rolí. Predpokladaný profil absolventky je žena, ktorá rozumie základným princípom IT, dokáže sa lepšie a rýchlejšie prispôsobiť novým technológiám, v diskusii s IT špecialistami je sebavedomejšia, vie lepšie vyjadriť svoje požiadavky, čím šetrí obom stranám čas i energiu. Táto schopnosť jej, veríme, umožní časom rásť aj na vyššie pozície v rámci firmy, prípadne nájsť zaujímavú prácu v progresívnych IT firmách. Presný profil ešte stále testujeme, najpozitívnejšiu spätnú väzbu máme zatiaľ od IT recruiteriek a žien, ktoré v korporácii zastávajú manažérske či analytické roly.

PCR: Oslovilo dámy programovanie v Pythone? A prečo práve Python?

MR: Programovanie malo medzi účastníčkami skutočne veľký úspech. Python sme si vybrali práve preto, že je to svetovo uznávaný programátorský jazyk, ktorý je  priateľský aj k začiatočníkom. Množstvo jeho výrazov, ako aj syntax sú postavené tak, aby sa čo najviac podobali bežnej angličtine. Zároveň je to jazyk, ktorého používanie vo svete z roka na rok rastie. Nuž a nakoniec je na Slovensku silná a nesmierne priateľská podporná komunita združenia SPy, o. z., ktorá sa venuje práve šíreniu jazyka Python a programovania všeobecne.

PCR: Ktorí experti na kurzoch prednášali a budú prednášať?

Medzi lektorov, ktorí prednášali na kurze, patria Michal Kevický, špecialista na kybernetickú bezpečnosť, softvérový inžinier a popularizátor technológií, Michal Barla, učiteľ na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, spoluvlastník firmy Luigi’s Box a spoluorganizátor meetupov najväčšej IT komunity v Bratislave Rubyslava. Prednáša aj  Michal Forišek, učiteľ algoritmov na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK, medzinárodne uznávaný odborník na teoretickú informatiku a vzdelávanie, bývalý víťaz a súčasný organizátor slovenských aj medzinárodných programátorských súťaží, a Richard Kellner, zakladateľ občianskeho združenia SPy, ktorého jednou z úloh je pomoc pri výučbe jazyka Python, hlavný organizátor PyCon SK a softvérový inžinier vo firme Erigones. Medzi skvelými hosťujúcimi rečníkmi z firiem boli napríklad Jakub Jurových, CTO, Operam, Matej Hamaš, programátor v londýnskom Blue Vision Labs, Alexandra Bondareva, Scrum masterka v IBM, alebo Jožo Kováč, zakladateľ a CTO firmy Exponea.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Stealth Falcon: Doposiaľ neznámy backdoor kradne dáta na Blízkom východe

30.12.2019 14:18

Počuli ste už niekedy o skupine útočníkov Stealth Falcon? Prvýkrát sa o nej verejne hovorilo ešte v roku 2012 a jej hlavnými cieľmi sú politickí aktivisti a novinári na Blízkom východe. Odvtedy sa vša ...

ITPro

Hory papierov v kancelárii? Takto sa ich zbavíte

30.12.2019 14:12

Každá firma neustále produkuje hromady dokumentov. Stále pribúdajú dáta, ktoré treba spracovávať a uchovávať. Takisto legislatíva kladie na firmy čoraz väčšie požiadavky pri uchovávaní dokumentov spoj ...

ITPro

Využitie umelej inteligencie v riešeniach kybernetickej bezpečnosti

13.12.2019 10:04

Inteligentný algoritmus sa dokáže sám učiť a prijíma rozhodnutia na základe vstupov z okolitého prostredia nezávisle, bez zapojenia sa človeka. Strojové učenie je schopnosť počítačových systémov nájsť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá