SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Mikropočítače s plochou niekoľko štvorcových mm utiahnu prevádzku neurónovej siete na rozpoznávanie tváre či hlasu

0

Vedci z Michiganskej univerzity nedávno prezentovali na podujatí IEEE International Solid-State Circuits Conference (ISSCC) svoje skutočne miniatúrne počítače, nazývané „micro-mote“. Na vývoj takýchto počítačov založili aj startup CubeWorks, do ktorého vlani investoval nezverejnenú sumu aj Intel. Širším cieľom je vytvoriť inteligentnejšie a menšie senzory pre zdravotné pomôcky a internet vecí, ktoré potrebujú menej energie. Na konferencii boli predstavené dizajny takýchto mikropočítačov, ktoré vyžadujú len pár nanowattov na plnenie úloh, ako je rozpoznávanie zvuku blížiaceho sa auta, meranie teploty či hladiny osvetlenia. Pritom vysielač takýchto malých počítačov môže poslať dáta k prijímačom až do vzdialenosti 20 metrov.

Predchádzajúca verzia mikropočítačov používala len 8 kilobajtov pamäte SRAM, čo znamenalo pomerne nízky výkon. Drobné počítače však potrebujú na záznam videa a zvuku viac pamäte. Preto tím teraz v spolupráci s TSMC rozšíril úložný priestor na 1 MB flash pamäte.

Ďalší dizajn micro-mote obsahuje procesor na hlboké učenie, ktorý môže pracovať s neurónovou sieťou pri použití iba 288 mikrowattov energie. Neurónové siete sú algoritmy umelej inteligencie, ktoré vykonávajú úlohy, ako je rozpoznávanie tváre či hlasu. Typicky vyžadujú veľa pamäte a intenzívny výpočtový výkon. Zvyčajne bežia na serveroch založených na moderných GPU. Vedci sa síce snažia znížiť hardvérové nároky hlbokého učenia, no aj tak 50 mW je veľa pre maličké počítače s plochou len niekoľko štvorcových milimetrov. Michiganská skupina preto pracuje na znížení požiadaviek na energiu prepracovaním architektúry čipu, napríklad nasadením štyroch procesných prvkov v pamäti (v tomto prípade SRAM), aby sa minimalizoval pohyb dát.

Hlavná myšlienka je preniesť neurónové siete do internetu vecí. „Veľa kamier s detekciou pohybu zhotovuje snímky konárov pohybujúcich sa vo vetre, čo nie je veľmi užitočné,“ povedal David Blaauw, počítačový vedec z Michiganskej univerzity. Bezpečnostné kamery a ďalšie pripojené zariadenia nie sú dostatočne inteligentné na to, aby rozlišovali medzi zlodejom a stromom, takže plytvajú energiou na odosielanie nezaujímavých záberov do cloudu na analýzu. Palubný procesor deep learning by mohol robiť oveľa lepšie rozhodnutia, ale použiť sa dá iba vtedy, ak nevyžaduje priveľa energie. Tím preto pracuje na procesoroch na hlboké učenie, ktoré by mohli byť začlenené do bezpečnostných systémov i ďalších zariadení z oblasti internetu vecí.

Zdroj: Spectrum

Redakcia

Všetky autorove články
CubeWorks mikropocitace

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať